Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Dokumentacja szkolna - przepisy ogólne

Prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej związane jest ze znajomością aktualnych przepisów prawa. Dlatego ważne jest, aby najważniejsze informacje o dokumentach znaleźć w jednym miejscu. W zakładce tej znajdziesz najważniejsze odpowiedzi na pytania związane z prowadzeniem dokumentacji szkolnej, w tym dotyczące dokonywania zmian, korekt w dokumentach, a także zasad ich przechowywania. Najwięcej pytań dotyczy: instrukcji kancelaryjnej, statutu szkoły, uchwał rad pedagogicznych, regulaminów, legitymacji szkolnych, czy ksiąg ewidencji uczniów.

Dane ojca w zgłoszeniu do szkoły, gdy jest pozbawiony praw rodzicielskich

Pytanie: W zgłoszeniu dziecka do I klasy matka wpisała swoje dane, ale nie wypełniła danych ojca, twierdząc, że jest pozbawiony praw rodzicielskich. Czy powinno być wpisane imię i nazwisko ojca niezależnie od jego stanu prawnego. Czy na dowód tego faktu matka powinna dostarczyć do szkoły postanowienie sądu?

Księga protokołów rady pedagogicznej – jak zabezpieczyć

Księga protokołów rady pedagogicznej – jak zabezpieczyć

Przepisy prawa oświatowego nie określają sposobu tworzenia księgi protokołów. Za przechowywanie protokołów z zebrań komisji i zespołów odpowiedzialny jest dyrektor. W jaki sposób zabezpieczamy taką księgę? Podpowiadamy w artykule.

Regulamin biblioteki szkolnej – czy wymagany przepisami prawa

Pytanie: Czy jest jakiś przepis mówiący o tym, że nie należy tworzyć regulaminu biblioteki szkolnej i wypożyczalni szkolnej?

Podstawa prawna zarządzenia powołującego komisję do likwidacji dokumentacji niearchiwalnej

Pytanie: Proszę o aktualną podstawę prawną do napisania zarządzenia dyrektora powołującego komisję do likwidacji zniszczonych legitymacji i anulowanych świadectw.

Czy ucznia OREW należy wpisać w księgę uczniów szkoły podstawowej

Pytanie: Czy uczeń klasy I SP, który realizuje obowiązek szkolny w OREW, powinien być wpisany do księgi ucznia i sklasyfikowany na I półrocze? Jest to uczeń z niepełnosprawnością sprzężoną. Czy również powinniśmy wydać świadectwo z naszej szkoły?

Archiwizacja dokumentów oraz brakowanie akt – czy trzeba powołać komisję

Pytanie: Zgodnie z jednolitym rzeczowym wykazem akt dokumenty po określonym czasie mogą zostać zniszczone. Mowa np. o dokumentach księgowych, takich jak plany finansowe, faktury, czy dziennikach lekcyjnych. Czy do likwidacji takich dokumentów wystarczy powołać komisję likwidacyjną spośród pracowników szkoły i sporządzić protokół zniszczenia? Czy należy wynająć firmę, która zajmuje się niszczeniem dokumentacji?

Promowanie ucznia w ciągu roku – jak powinna wyglądać uchwała rady pedagogicznej

Pytanie: Jak powinien wyglądać wzór uchwały rady pedagogicznej o wyrażeniu pozytywnej opinii w sprawie promowania ucznia zdolnego z klasy I do klasy II szkoły podstawowej. Czy dla takiego ucznia wystawiamy świadectwo klasy I z dniem promowania?

Podanie o przyjęcie do szkoły – na jakiej podstawie wymagany jest podpis obojga rodziców

Pytanie: Na jakiej podstawie prawnej podanie o przyjęcie do szkoły oraz podanie o zmianę szkoły musi być podpisane przez obojga rodziców? Czy są inne zasady, jeśli chodzi o szkołę ponadpodstawową?

Jak skonstruować wymagania edukacyjne

Pytanie: Nauczyciel powinien skonstruować wymagania edukacyjne do zajęć, których uczy. Czy konieczny jest w tym dokumencie podział na wymagania podstawowe i ponadpodstawowe? Czy tworząc sprawdzian, nauczyciel powinien wskazać, które zadania są z wymagań podstawowych, a które z ponadpodstawowych?

Podpisywanie dokumentów pod nieobecność dyrektora

Pytanie: Podczas nieobecności dyrektora (urlop), wicedyrektor będzie podpisywał ważne dokumenty, m.in. związane z budżetem finansowym. Jakiej pieczątki powinien używać? „W zastępstwie dyrektora” czy może pieczątki dyrektora, ale z podpisem „w zastępstwie dyrektora"?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty