Pytanie: Czy ucznia spełniającego obowiązek szkolny w OREW, należy wpisać do dziennika elektronicznego w szkole macierzystej?
Pytanie: W szkole wszyscy uczniowie realizują naukę w formie edukacji domowej. Zgodnie z przepisami uczeń, który nie zda egzaminów klasyfikacyjnych, powinien zakończyć naukę w edukacji domowej. A co w sytuacji, gdy uczeń jest w którejś z klas I-III i nie otrzymuje promocji na wniosek rodzica? Czy taki uczeń może zostać nadal w edukacji domowej?
Pytanie: Czy urzędnik, wraz z policją, może skontrolować spełnianie obowiązku nauki przez ucznia, na terenie gminy, na której dziecko mieszka?
Pytanie: W szkole podstawowej prowadzonej przez JST jest możliwość tworzenia oddziału sportowego począwszy od IV klasy. Czy harmonogram naboru (w tym terminy przeprowadzenia testów sprawnościowych) ustala dyrektor szkoły czy organ prowadzący?
Pytanie: Rodzic zapisał do szkoły dziecko, które mieszka na terenie miejscowości, w której znajduje się szkoła, ale jest zameldowane w mieście i nie znajduje się na wykazie dzieci otrzymanym z Urzędu Gminy. Jak traktować to dziecko? Czy należy przyjąć je do szkoły z urzędu, czy poddać rekrutacji?
Pytanie: Czy 6-latek, którego rodzice chcą posłać do I klasy, musi mieć badanie i opinię z poradni psychologiczno - pedagogicznej?
Czy w związku ze zmianą wymiaru zajęć religii w szkołach od września 2025 zachodzi konieczność złożenia nowych oświadczeń przez rodziców w zakresie nauczania religii? Czy zmniejszenie liczby godzin religii z 2 do 1 ma wpływ na ważność złożonych wcześniej oświadczeń? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Pytanie: Ilu uczniów maksymalnie może być w klasie sportowej?
Pytanie: Czy nowe przepisy odnośnie organizacji lekcji religii przed lub po lekcjach obowiązują również szkoły niepubliczne?
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające ramowe plany nauczania. I tak od 1 września 2025 r. rozpocznie się kształcenie w zakresie nowych przedmiotów – edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska. W nowelizacji rozporządzenia uwzględniono również zmiany dotyczące uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim uczęszczających do szkoły podstawowej. Sprawdzamy szczegóły!
Pytanie: Czy program doradztwa zawodowego wprowadza się osobnym zarządzeniem dyrektora? Czy powinien być wprowadzony zarządzeniem dyrektora, które dopuszcza "zestaw programów nauczania" do użytku z nadanym numerem?
Każdy nauczyciel powinien w taki sposób przygotować wymagania edukacyjne, aby były zrozumiałe, pomocne i motywujące dla uczniów. W tym roku szkolnym jest to szczególnie ważne ze względu na zmienioną podstawę programową. Dowiedz się, jak w praktyce powinno wyglądać przygotowanie wymagań edukacyjnych.
Pytanie: Czy za stwierdzenie stosowania przez ucznia cyberprzemocy, hejtu w sieci wobec innych uczniów w klasie, można pominąć gradację kar wskazanych w statucie szkoły i ukarać go naganą dyrektora szkoły? Uczeń nie był wcześniej karany w szkole.
Bardzo często w ostatnim czasie zauważa się nieprawidłowe podejście nauczycieli do oceniania uczniów. A przepisy wprost mówią, czym jest ocenianie i na czym polega. Dodatkowo podnoszą się głosy rodziców, którzy coraz częściej wyłapują nieprawidłowe ocenianie w systemie szkolnym. Sprawdzamy, jakie błędy związane z ocenianiem są popełniane. Rozwiewamy 10 najczęściej pojawiających się wątpliwości.
Prowadzenie zeszytu nie może podlegać ocenianiu z przedmiotu, bowiem uczeń może być oceniany jedynie za posiadaną wiedzę i umiejętności. Mogłoby ewentualnie wpływać na ocenę zachowania pod warunkiem, że obowiązek prowadzenia zeszytu, a do tego prowadzenia w sposób staranny, czytelny, kompletny, byłby wpisany do statutu. Czy zatem brak zeszytu ucznia będzie rozpatrywane w kontekście oceniania z zajęć edukacyjnych czy zachowania ucznia? Sprawdzamy szczegóły w przepisach.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty