Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Kształcenie i wychowanie

W zakładce Kształcenie i wychowanie znajdziesz aktualne porady ekspertów dotyczące m.in. oceniania uczniów - jakie zapisy powinno się umieścić w WSO, a jakie są sprzeczne z prawem, realizacji obowiązku szkolnego, organizacji zajęć oraz podstawy programowej. Specjaliści rozwieją Twoje wątpliwości dotyczące przeprowadzania egzaminów oraz rekrutacji do placówki. Zobacz również, jak współpracować z rodzicami!

Realizacja obowiązku szkolnegoCzytaj więcej porad »

Uczeń w OREW – czy wpisać do dziennika szkoły macierzystej

Pytanie: Czy ucznia spełniającego obowiązek szkolny w OREW, należy wpisać do dziennika elektronicznego w szkole macierzystej?

Niepromowanie ucznia na wniosek rodzica a kontynuacja edukacji domowej

Pytanie: W szkole wszyscy uczniowie realizują naukę w formie edukacji domowej. Zgodnie z przepisami uczeń, który nie zda egzaminów klasyfikacyjnych, powinien zakończyć naukę w edukacji domowej. A co w sytuacji, gdy uczeń jest w którejś z klas I-III i nie otrzymuje promocji na wniosek rodzica? Czy taki uczeń może zostać nadal w edukacji domowej?

Czy spełnianie obowiązku nauki może skontrolować urzędnik z policją

Pytanie: Czy urzędnik, wraz z policją, może skontrolować spełnianie obowiązku nauki przez ucznia, na terenie gminy, na której dziecko mieszka?

Rekrutacja i przechodzenie uczniów z innej szkołyCzytaj więcej porad »

Kto ustala harmonogram naboru do nowo powstałego oddziału sportowego

Pytanie: W szkole podstawowej prowadzonej przez JST jest możliwość tworzenia oddziału sportowego począwszy od IV klasy. Czy harmonogram naboru (w tym terminy przeprowadzenia testów sprawnościowych) ustala dyrektor szkoły czy organ prowadzący?

Przyjęcie dziecka, które mieszka w obwodzie szkoły, ale jest zameldowane poza nim

Pytanie: Rodzic zapisał do szkoły dziecko, które mieszka na terenie miejscowości, w której znajduje się szkoła, ale jest zameldowane w mieście i nie znajduje się na wykazie dzieci otrzymanym z Urzędu Gminy. Jak traktować to dziecko? Czy należy przyjąć je do szkoły z urzędu, czy poddać rekrutacji?

Przyjęcie 6-latka do szkoły – czy konieczna opinia poradni

Pytanie: Czy 6-latek, którego rodzice chcą posłać do I klasy, musi mieć badanie i opinię z poradni psychologiczno - pedagogicznej?

Organizacja zajęć szkolnychCzytaj więcej porad »

Czy rodzice składają nowe oświadczenie na religię od września 2025

Czy rodzice składają nowe oświadczenie na religię od września 2025

Czy w związku ze zmianą wymiaru zajęć religii w szkołach od września 2025 zachodzi konieczność złożenia nowych oświadczeń przez rodziców w zakresie nauczania religii? Czy zmniejszenie liczby godzin religii z 2 do 1 ma wpływ na ważność złożonych wcześniej oświadczeń? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Liczba uczniów w klasie sportowej

Pytanie: Ilu uczniów maksymalnie może być w klasie sportowej?

Religia przed lub po lekcjach – czy również w szkołach niepublicznych

Pytanie: Czy nowe przepisy odnośnie organizacji lekcji religii przed lub po lekcjach obowiązują również szkoły niepubliczne?

Podstawa programowa, szkolny plan nauczaniaCzytaj więcej porad »

Ramowe plany nauczania od września 2025 – opublikowane

Ramowe plany nauczania od września 2025 – opublikowane

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające ramowe plany nauczania. I tak od 1 września 2025 r. rozpocznie się kształcenie w zakresie nowych przedmiotów – edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska. W nowelizacji rozporządzenia uwzględniono również zmiany dotyczące uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim uczęszczających do szkoły podstawowej. Sprawdzamy szczegóły!

Program doradztwa zawodowego – czy można wprowadzić zarządzeniem

Pytanie: Czy program doradztwa zawodowego wprowadza się osobnym zarządzeniem dyrektora? Czy powinien być wprowadzony zarządzeniem dyrektora, które dopuszcza "zestaw programów nauczania" do użytku z nadanym numerem?

Wymagania edukacyjne w praktyce

Wymagania edukacyjne w praktyce

Każdy nauczyciel powinien w taki sposób przygotować wymagania edukacyjne, aby były zrozumiałe, pomocne i motywujące dla uczniów. W tym roku szkolnym jest to szczególnie ważne ze względu na zmienioną podstawę programową. Dowiedz się, jak w praktyce powinno wyglądać przygotowanie wymagań edukacyjnych.

Ocenianie uczniówCzytaj więcej porad »

Czy wyznaczając karę uczniowi, należy wziąć pod uwagę gradację kar w statucie

Pytanie: Czy za stwierdzenie stosowania przez ucznia cyberprzemocy, hejtu w sieci wobec innych uczniów w klasie, można pominąć gradację kar wskazanych w statucie szkoły i ukarać go naganą dyrektora szkoły? Uczeń nie był wcześniej karany w szkole.

Błędy w ocenianiu uczniów – poznaj odpowiedzi na 10 wątpliwości

Błędy w ocenianiu uczniów – poznaj odpowiedzi na 10 wątpliwości

Bardzo często w ostatnim czasie zauważa się nieprawidłowe podejście nauczycieli do oceniania uczniów. A przepisy wprost mówią, czym jest ocenianie i na czym polega. Dodatkowo podnoszą się głosy rodziców, którzy coraz częściej wyłapują nieprawidłowe ocenianie w systemie szkolnym. Sprawdzamy, jakie błędy związane z ocenianiem są popełniane. Rozwiewamy 10 najczęściej pojawiających się wątpliwości.

Czy uczeń może otrzymać jedynkę za brak zeszytu

Jedynka za brak zeszytu? Czy to dozwolone

Prowadzenie zeszytu nie może podlegać ocenianiu z przedmiotu, bowiem uczeń może być oceniany jedynie za posiadaną wiedzę i umiejętności. Mogłoby ewentualnie wpływać na ocenę zachowania pod warunkiem, że obowiązek prowadzenia zeszytu, a do tego prowadzenia w sposób staranny, czytelny, kompletny, byłby wpisany do statutu. Czy zatem brak zeszytu ucznia będzie rozpatrywane w kontekście oceniania z zajęć edukacyjnych czy zachowania ucznia? Sprawdzamy szczegóły w przepisach.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty