Do okresów pracy uprawniających do dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej a w przypadku pracowników samorządowych także jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się okresy niebędące zatrudnieniem, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Czy wśród nich jest także okres zatrudnienia socjalnego w ramach skierowania do Centrum Integracji Społecznej (CIS)?
Bywa, że byli policjanci zatrudniani są w szkołach i placówkach oświatowych na stanowiskach nauczycieli a także niepedagogicznych. Okres służby w Policji nie jest wprawdzie zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Niemniej jednak podlega zaliczeniu do stażu pracowniczego w szkole. Sprawdź, na jakich warunkach następuje zaliczenie okresu służby w Policji do stażu pracowniczego w szkole.
Nie można wykluczyć przypadku, w którym nagroda jubileuszowa dla nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego zostanie wypłacona w późniejszym miesiącu niż miesiąc nabycia prawa do tej nagrody. W takiej sytuacji, obliczając wysokość nagrody, co do zasady należy zastosować tzw. regułę korzyści. Wyjaśniamy na przykładach, jak obliczyć wysokość nagrody jubileuszowej z uwzględnieniem zasady korzyści.
Tzw. średnia urlopowa to inaczej średnia z godzin ponadwymiarowych. Jest to zmienny składnik wynagrodzenia wchodzący do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego, a w konsekwencji także odprawy emerytalnej i nagrody jubileuszowej. Zwłaszcza w przypadku tego ostatniego świadczenia problematyczne jest uwzględnienie tej średniej we wrześniu.
Jak wiadomo, okres czynnej służby wojskowej jest zaliczany do stażu pracowniczego, co ma wpływ na dodatek stażowy, nagrodę jubileuszową nauczycieli i pracowników samorządowych, a także odprawę emerytalną tych drugich. Czy tak samo należy traktować okres przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych?
W praktyce szkolnej wielu nauczycieli odchodzi z pracy pod koniec roku szkolnego. Może być to efekt zwolnień w ruchu kadrowym, ale też wypowiedzeń złożonych przez nauczycieli bądź porozumień stron. W związku z rozwiązaniem stosunku pracy nauczycielom szkół i placówek samorządowych oraz prowadzonych przez organy administracji rządowej mogą przysługiwać odprawy i inne świadczenia. Sprawdź, od czego zależy prawo do tych świadczeń i w jakim terminie je wypłacić.
Pracownik szkoły powołany do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w WOT otrzyma urlop bezpłatny. Mimo tego okres pełnienia tej służby jest zaliczany do stażu pracowniczego. Nie zawsze jednak będzie to okres całego urlopu bezpłatnego.
Nauczyciele i pracownicy w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać nagrodę jubileuszową po przepracowaniu odpowiedniego okresu. Wysokość tej nagrody zależy od długości stażu pracowniczego oraz od wynagrodzenia. Jak ustalić prawidłową wysokość nagrody jubileuszowej? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule.
Do dnia 2 czerwca 1996 r. pracownicy korzystali z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad swoim dzieckiem, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 4 lat życia. Czy okres tego dawnego urlopu wychowawczego jest obecnie wliczany do stażu pracowniczego, od którego zależy dodatek stażowy, nagroda jubileuszowa czy odprawa emerytalna?
Pytanie: Pracownik dostarczył zaświadczenie z urzędu gminy o pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Czy w takim przypadku szkoła powinna zażądać dodatkowo zeznań świadków czy też samo zaświadczenie o pracy na roli będzie wystarczające?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty