Pytanie: Pracownik przedstawił druk P60 dotyczący pracy w Wielkiej Brytanii. Dokument ten nie zawiera jednak dat zatrudnienia. Czy taki dokument wystarczy do zaliczenia okresu pracy za granicą do stażu pracy w szkole?
Okres zatrudnienia za granicą jest zaliczany do stażu pracy w szkole tak jak okres krajowy. Warunkiem jest jednak udokumentowanie takiego okresu. Czy dokumenty potwierdzające zatrudnienie za granicą muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego? Czy tłumaczenie jako takie jest konieczne? A może wystarczy ograniczyć się do złożenia dokumentów w języku obcym do akt osobowych?
Zwykle nagrodę jubileuszową wylicza się według miesiąca nabycia prawa do tej nagrody. W niektórych przypadkach decydujące znaczenie może mieć jednak termin jej wypłaty. To zaś przekłada się na podstawę wymiaru nagrody, w tym na średnią z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw.
Dość często w dniu 31 sierpnia nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni nabywają prawo do nagrody jubileuszowej. Wysokość tej nagrody oblicza się według zasad przewidzianych dla ekwiwalentu urlopowego. Istotne jest to, jaki dzień uwzględnia się w obliczeniach – czy jest to dzień nabycia prawa do nagrody czy też dzień jej wypłaty? Odpowiedź brzmi: to zależy.
Pracowniczy staż pracy może być udokumentowany nie tylko za pośrednictwem świadectw pracy. Możliwe jest także wykorzystanie innych dokumentów potwierdzających okres zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w tym zaświadczeń ERP-7.
Okres zatrudnienia za granicą może być zaliczony do stażu pracowniczego również w szkole. Zaliczenie to odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku pracy w Polsce. Niemniej jednak trudności mogą wiązać się z udokumentowaniem takiego okresu. Czy takie same zasady mogą dotyczyć okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych za granicą.
Od niedawna studia doktoranckie zostały zastąpione szkołami doktorskimi. Zarówno okres studiów doktoranckich i uczęszczania do szkoły doktorskiej może zostać zaliczony do stażu pracowniczego w szkole. Sprawdź, na jakich zasadach.
Nie tylko odprawa i ekwiwalent urlopowy. Pracownik szkoły, który odchodzi na emeryturę lub rentę, może liczyć na wcześniejszą nagrodę jubileuszową. Musi jednak spełnić wiele warunków. Sprawdź, w jakich przypadkach należy wypłacić wcześniejszą nagrodę jubileuszową dla odchodzącego pracownika szkoły.
Staż pracowniczy ma wpływ na wysokość dodatku stażowego jak i nagrody jubileuszowej – zarówno u nauczycieli jak i pracowników niepedagogicznych. Kluczowe jest więc prawidłowe obliczenie długości tego stażu. Problematyczne jest jednak uwzględnienie zakończonych okresów zatrudnienia – obowiązują tu zróżnicowane reguły. W artykule porządkujemy i porównujemy te zasady – w tabeli.
Pytanie: Nauczyciel w sierpniu 2021 r. otrzymał nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy. W grudniu 2021 r. udokumentował dodatkowy staż pracy, po którego uwzględnieniu w czerwcu 2022 r. nabędzie prawo do nagrody za 35 lat pracy. Czy należy wypłacić nagrodę w całości czy tylko różnicę między nagrodą wypłaconą w 2021 r. a przysługującą obecnie?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty