Pytanie: Czy za stwierdzenie stosowania przez ucznia cyberprzemocy, hejtu w sieci wobec innych uczniów w klasie, można pominąć gradację kar wskazanych w statucie szkoły i ukarać go naganą dyrektora szkoły? Uczeń nie był wcześniej karany w szkole.
Pytanie: Czy szkoła podstawowa specjalna (niepubliczna), która promuje zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie uczniów, może w statucie szkoły wprowadzić zapis zakazujący spożywania i przynoszenia słodyczy przez uczniów? Czy taki zapis jest zgodny z prawem oświatowym oraz innymi obowiązującymi przepisami?
Od lat toczy się dyskusja, czy zakazać uczniom używania telefonów komórkowych w szkole. Nie ma jednak przepisu, który by na to pozwalał. Wręcz przeciwnie – przepisy mówią wprost, że wnoszenie i korzystanie z telefonów komórkowych musi być uregulowane w statucie. Czy aktualnie można więc całkowicie zakazać używania telefonów, czy uczniowi można zabrać telefon? Sprawdzamy, co o telefonach komórkowych znajdziemy w przepisach oświatowych i co na temat ich używania powinno się znaleźć w dokumentacji szkolnej.
W bieżącym roku szkolnym szkoły i przedszkola mogą przesłać projekt arkusza organizacyjnego do zaopiniowania, wraz z załącznikami zawierającymi dane osobowe, za pomocą e-doręczeń. Czy wysyłanie dokumentów poprzez e-doręczenia jest bezpieczne? Co z wymogami RODO i ochroną dokumentów? Sprawdzamy w artykule.
Możliwe jest niezatwierdzenie arkusza organizacji przez organ prowadzący. Natomiast nie może on samodzielnie dokonywać zmian w przedłożonym mu do zatwierdzenia arkuszu. W przypadku niezatwierdzenia przez organ prowadzący arkusza organizacji nie został w tym zakresie uregulowany żaden szczególny tryb postępowania. Sprawdzamy szczegóły!
Pytanie: Wójt chce, aby projekty arkuszy organizacyjnych były analizowane przez radnych. Czy przewodnicząca wraz z członkami komisji oświaty Rady Gminy może analizować, zgłaszać swoje uwagi do przedłożonego wójtowi przez dyrektora projektu arkusz organizacyjnego szkoły?
Pytanie: W związku z uruchomieniem nauki w niepublicznym liceum ogólnokształcącym chcemy, aby od lutego/marca zaczęła naukę pierwsza klasa. Czy w tym półroczu możemy zacząć z programem z zakresu pierwszego półrocza, a w związku z tym świadectwa ukończenia pierwszej klasy LO uczniowie dostaliby nie w czerwcu, ale w styczniu w nowym roku szkolnym 2025/2026? Czy taka praktyka jest dozwolona?
Pytanie: Czy w przypadku tworzenia oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należ zmieniać nazwę szkoły?
Uzyskanie akredytacji na kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych możliwe jest również przez branżowe centrum umiejętności. Tak przewiduje najnowsze rozporządzenie w sprawie akredytacji kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Sprawdzamy, jakie jeszcze zmiany zaszły w kształceniu ustawicznym.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty