Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

Utworzenie grupy dla dzieci 3 i 4-letnich w oddziale przedszkolnym w szkole - jakie wymagania trzeba spełnić?

Pytanie: W szkole funkcjonuje oddział przedszkolny dla dzieci 6 i 5-letnich. Szkoła działa na podstawie uchwały Rady Gminy. Oddział przedszkolny ma oddzielny statut, który określa, że do oddziału mogą uczęszczać dzieci od 3 roku życia zgodnie z ustawą o systemie oświaty. Od 1 września planujemy uruchomić dodatkowy oddział dla dzieci 3 i 4- letnich - taka jest potrzeba środowiska. Sanepid wymaga pełnego dostosowania szkoły do wymogów dzieci 3 i 4-letnich (brodzik w łazience, oddzielna szatnia, lodówka na kanapki w sali zajęć itp.), a także złożenia pełnych dokumentów - rysunku i opisu technicznego oraz zgody straży pożarnej. Kuratorium twierdzi, że Rada Gminy powinna podjąć uchwałę o powołaniu oddziału dla 3 i 4-latków jako innej formy wychowania przedszkolnego i dopiero na tej podstawie będzie można zorganizować zajęcia dla tej grupy dzieci.

Termin rozpoznania wniosku o udzielenie informacji publicznej

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o udostępnienie informacji publicznej tj. plan pracy szkoły, plany zajęć, protokoły rady pedagogicznej - za ostatnie 5 lat. Czy ze względu na obszerność materiału do przygotowywania (dokumenty te trzeba odnaleźć oraz usunąć z nich dane osobowe) informacji publicznej można udzielić w późniejszym terminie?

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej, która jest wywieszona na tablicy ogłoszeń

Pytanie: Nauczyciel wystąpił o udzielenie informacji publicznej w zakresie informacji, które są lub były wywieszone na tablicy ogłoszeń (np. plan lekcji za ostatnie 5 lat). Czy dyrektor szkoły musi udzielić tej informacji, mimo że są one ogólnodostępne?

Udostępnianie nauczycielowi danych z arkusza organizacyjnego szkoły

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o udzielenie informacji publicznej. Jakie dane można mu udostępnić?

Dostęp do informacji publicznej a prawo do prywatności nauczycieli zatrudnionych w szkole

Szkoła, jako podmiot wykonujący zadania publiczne, ma obowiązek udostępniania każdemu zainteresowanemu wszelkich informacji o sprawach publicznych związanych z jej działalnością. Często wnioski o udzielenie informacji publicznej obejmują także żądanie udostępnienia danych wrażliwych, które dotyczą konkretnych osób. Sprawdź, które dane można udostępnić i co zrobić, gdy wniosek obejmuje żądanie udzielenia zarówno informacji podlegających udostępnieniu, jak i tych, których nie można udostępnić.

Profil szkoły na Facebooku

W dobie Internetu i dużej roli, jaką odgrywają tzw. social media wiele firm i instytucji zakłada profile na portalach społecznościowych, prowadzi blogi czy korzysta z komunikatorów internetowych. Szkoła lub przedszkole także może założyć profil np. na Facebooku, jednakże publikując na niej treści musi uważać, by nie naruszyć dóbr osobistych oraz praw autorskich innych osób.

Przekazanie nieaktualnych dzienników urzędowych na makulaturę

Pytanie: Czy placówka oświatowa może Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie przekazać na makulaturę? Co należy zrobić z pieniędzmi uzyskanymi z tej wymiany ?

Sprzedaż potraw przygotowanych przez rodziców podczas festynu szkolnego - zasady

Pytanie: Czy na festynie organizowanym przez Radę Rodziców można sprzedawać kiełbaski z grilla i robione przez rodziców ciasto? Czy może to budzić zastrzeżenia Sanepidu?

Rodzic ma inne nazwisko niż dziecko - czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna musi weryfikować jego dane?

Pytanie: Czy osoba posiadająca inne nazwisko niż dziecko i składająca w poradni psychologiczno-pedagogicznej wniosek o wydanie opinii lub orzeczenia powinna udowodnić, że jest faktycznie rodzicem tego dziecka? Jeżeli tak, to w jaki sposób

Połączenie klasy pierwszej i drugiej szkoły podstawowej - kiedy jest możliwe?

Pytanie: Grupa 5-cio i 6-ciolatków zapisanych do klasy I liczy 28 osób. Zostanie ona podzielona na dwa oddziały. Czy organ prowadzący może nakazać żeby jeden z tych oddziałów połączyć z  ośmioosobową klasą drugą tak aby zgodnie z wytycznymi gminy klasa łączona IB + II liczyła np. 20 osób a klasa IA np. 16? Przepisy gminne zalecają łączenie klas do 20 osób lecz w praktyce na terenie gminy są to klasy dużo mniejsze. Czy przepisy pozwalają na takie łączenie klas?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty