Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Rekrutacja i przechodzenie uczniów z innej szkoły

Przepisy prawne związane z przechodzeniem uczniów do innych szkół ciągle się zmieniają. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz aktualne porady, wskazówki dotyczące przechodzenia uczniów - jakie warunki trzeba spełnić, czy można przyjąć ucznia wracającego z zagranicy i do jakiej klasy przyjąć takiego ucznia. Dowiesz się także, co zrobić, gdy uczeń nie posiada świadectwa z poprzedniej szkoły!

Archiwalny Rekrutacja uczniów powracających z zagranicy

Pytanie: W roku szkolnym 2010/11 do kraju z Anglii po czterech latach nieobecności wraca rodzina z dwójką dzieci. Dziewczyna, która w roku 2010/11 powinna uczęszczać do klasy II gimnazjum i chłopak, który w ww. roku powinien już podjąć naukę w szkole ponadgimnazjalnej. Jakie warunki powinni spełnić, aby tu w polskiej szkole kontynuować naukę i co z egzaminem gimnazjalnym i sprawdzianem kompetencji, którego w Polsce nie pisali?

Archiwalny Rekrutacja do klasy integracyjnej

Pytanie: W skład naszego zespołu szkół wchodzi: liceum ogólnokształcące, technikum oraz zasadnicza szkoła zawodowa. Od przyszłego roku szkolnego planujemy otworzyć oddział integracyjny w LO. Starostwo powiatowe wyraziło zgodę na taki oddział, ponieważ wstępna rekrutacja wskazuje, że są osoby niepełnosprawne starające się o przyjęcie do naszej szkoły. Jeden z rodziców stara się, by do tej klasy przyjąć jego córkę, która ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na poziomie umiarkowanym (nie pisała w gimnazjum testów, oceny ma opisowe). Czy może ona uczęszczać do liceum, jakie ewentualne dokumenty powinna przedstawić? Jeśli nie może uczęszczać do liceum, czy może być przyjęta do szkoły zawodowej (zawód – operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego). Nadmienię, że większość naszych nauczycieli posiada kwalifikacje z oligofrenopedagogiki i mamy w zasadniczej szkole zawodowej uczniów z orzeczeniami niepełnosprawności w stopniu lekkim, ale nie są to klasy integracyjne. Nie wiemy, czy możemy przyjąć do szkoły osoby upośledzone w stopniu umiarkowanym, które nie pisały testów gimnazjalnych i posiadają wyłącznie ocenę opisową. Czy wystarczy opinia lekarza oraz zalecenie potrzeby dalszego kształcenia?

Archiwalny Przechodzenie ucznia z technikum do zasadniczej szkoły zawodowej

Pytanie: Jakie formalności wypełnia szkoła, a jakie uczeń podczas przenoszenia ucznia (na wniosek jego lub rodziców) z technikum do zasadniczej szkoły zawodowej w tym samym zespole szkół na tym samym poziomie nauczania, tzn. np. po pierwszym semestrze z klasy pierwszej technikum do klasy pierwszej zasadniczej szkoły zawodowej? Czy są jakieś ograniczenia dotyczące poziomu nauczania i wieku ucznia, tzn. czy można przenieść ucznia jak wyżej np. w drugiej klasie? Czy uczeń po ukończeniu pierwszej klasy technikum może kontynuować naukę (na wniosek jego lub rodziców) w drugiej klasie zasadniczej szkoły zawodowej w tym samym zespole szkół?

Archiwalny Rekrutacja do publicznej szkoły ponadgimnazjalnej na podstawie zagranicznego świadectwa

Pytanie: Jeden z kandydatów do mojej szkoły ukończył szkołę za granicą, równorzędną polskiemu publicznemu gimnazjum. Przedłożył mi swoje świadectwo uzyskane za granicą. Czy to wystarczy, by przyjąć go do szkoły?

Archiwalny Rekrutacja do klasy terapeutycznej

Pytanie: Jakie dokumenty musi złożyć uczeń przed rekrutacją do klasy terapeutycznej? Jak wygląda procedura takiego naboru uczniów?

Archiwalny Rekrutacja do szkoły - sprawdzian uzdolnień kierunkowych

Pytanie: Jestem dyrektorką szkoły ponadgimnazjalnej. Chciałabym przeprowadzić w swojej szkole w ramach rekrutacji uczniów – sprawdzian uzdolnień kierunkowych. Nad warunkami takiego sprawdzianu myślimy właśnie z radą pedagogiczną. Czy będę mogła je zastosować przy następnej rekrutacji?

Archiwalny Przyjmowanie do szkoły prywatnej dziecka nieposiadającego obywatelstwa polskiego - wymagania

Pytanie: Jestem dyrektorem placówki niepublicznej. Chciałbym przyjąć do szkoły dziecko niebędące obywatelem polskim. Czy powinienem dla tego ucznia nałożyć, ustalić specjalne zasady rekrutacji? Czy uczeń taki powinien pobierać naukę odpłatnie? Czy jeżeli chcę ogłosić nabór do oddziału dwujęzycznego, to zarówno dla obywateli polskich, jak i obcokrajowców muszę ustalić taki sam sposób przyjmowania uczniów – tzn. kryterium znajomości języka?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty