Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

Egzamin na kartę rowerową przed ukończeniem 10 lat

Pytanie: Czy egzamin na kartę rowerową, który jest organizowany w czerwcu, może zdawać uczeń klasy IV, który kończy 10 lat, np. w sierpniu lub w listopadzie? Czy taki uczeń może teraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, a w późniejszym terminie można mu wydać kartę rowerową, tj. w dniu skończenia 10 lat?

Odbiór obiadu za nieobecne dziecko

Pytanie: Czy rodzice mogą zamawiać obiady w szkole i przedszkolu dla nieobecnego dziecka i odbierać je w godzinach popołudniowych? W szkole nie ma własnej kuchni, funkcjonuje catering? Czy istnieją przepisy określające taki obowiązek dla placówki.

Remont w trakcie roku szkolnego – czy można zawiesić zajęcia

Pytanie: W szkole będzie prowadzona pełna termomodernizacja (wymiana okien, grzejników, ocieplenie budynku). Czy i w jaki sposób dyrektor może zawiesić zajęcia? Czy może wykorzystać dni dyrektorskie z tego powodu?

Czy dyrektor może sprawdzić, czy pobyt ucznia z Ukrainy jest legalny

Pytanie: Mamy uczniów z Ukrainy, którzy w ubiegłym roku szkolnym posiadali status UKR. Wyjechali na wakacje do domów rodzinnych. Ich status mógł się zmienić (mogli utracić UKR). Czy dyrektor ma prawo (obowiązek) wystąpić do organu nadającego PESEL o weryfikację uprawnień UKR? Czy szkoła ma polegać wyłącznie na informacji od rodziców?

Zwrot kosztów za zniszczony podręcznik lub materiały edukacyjne

Pytanie: Czy dyrektor szkoły ma podstawy prawne, aby wyegzekwować od rodzica należność za zniszczone podręczniki szkolne? Uczeń oddał je w czerwcu w takim stanie, że nie nadają się do użytkowania przez kolejnego ucznia. Rodzic uchyla się od obowiązku zapłaty.

Brak dostępu do sali informatycznej uczennicy na wózku – jak zorganizować zajęcia

Pytanie: Od września uczennicą liceum będzie dziewczynka niepełnosprawna ruchowo. Jej klasa będzie się uczyła w jednej sali lekcyjnej, żeby ograniczyć potrzebę przemieszczania się po szkole (dwa piętra, brak windy). Mamy problem ze zorganizowaniem lekcji informatyki, ponieważ pracownia mieści się na drugim piętrze i dla tej uczennicy dostęp jest praktycznie niemożliwy. Jakie są możliwości zorganizowania lekcji informatyki? Czy można uczennicę zwolnić z tych zajęć?

Niezakończenie remontu szkoły w wakacje

Niezakończenie remontu szkoły w wakacje – jak zorganizować pracę placówki

Mając na względzie organizację pracy szkół i placówek, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa, wszelkie remonty, konserwacje, prace porządkowe powinny zostać przeprowadzone i zakończone w okresie ferii szkolnych lub innych przerw w pracy szkoły. Jeśli prace remontowe z przyczyn niezależnych od inwestora muszą być kontynuowane po rozpoczęciu roku szkolnego, to należy traktować sytuację jako wyjątkową. Należy dążyć do oddania do użytku na 1 września co najmniej części obiektu szkolnego, co pozwoli na czasową organizację dwuzmianowości.

Wydanie zaświadczenia o byciu uczniem po zakończeniu nauki w klasie maturalnej

Pytanie: Czy uczniom klas maturalnych, którzy otrzymali świadectwo ukończenia szkoły w kwietniu, można po tym terminie wydać zaświadczenie, że są uczniami szkoły?

Faksymile zamiast podpisu dyrektora szkoły – czy to możliwe

Faksymile zamiast podpisu dyrektora szkoły – czy to możliwe

Faksymile to inaczej mechaniczne odwzorowanie podpisu. Czy takie narzędzie może być stosowane zamiast podpisu przez dyrektora szkoły? Chodzi tu m.in. o arkusze ocen, świadectwa i inne dokumenty, na których musi znaleźć się podpis dyrektora. Sprawdź, czy dyrektor może używać faksymile.

Czy boisko szkolne może być udostępnione mieszkańcom

Czy boisko szkolne może być udostępnione mieszkańcom

Nie ma przepisu, z którego wynikałoby, że obowiązkiem dyrektora jest udostępnianie boiska szkolnego mieszkańcom. O tym, czy po zajęciach szkolnych, boisko pozostanie otwarte, decyduje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym. Gmina, w ramach zadań własnych, uwzględniając potrzeby społeczności lokalnej, może zdecydować o ułatwieniu mieszkańcom dostępu do obiektów sportowych, w tym boisk szkolnych.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty