Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

zmiany w szkolnictwie zawodowym 2019

Co reguluje 8 kluczowych zmian w szkolnictwie zawodowym

Rok 2019 dla kształcenia zawodowego jest niezwykle istotny. To w tym roku z 1 stycznia weszło w życie część przepisów, które wprowadzają znaczne zmiany w szkolnictwie zawodowym, a pozostała część zmian wejdzie w życie 1 września 2019 r. Warto więc podsumować najważniejsze zmiany, jakie zajdą w kształceniu branżowym.

staż uczniowski

Staż uczniowski, czyli nowy sposób zdobywania wiedzy zawodowej

Uczniowie technikum oraz szkół branżowych I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami będą mogli w okresie nauki odbywać staż uczniowski w rzeczywistych warunkach pracy w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie. Sprawdzamy, na jakich warunkach uczniowie mogą odbywać staż i co musi wiedzieć dyrektor szkoły!

szkolnictwo branżowe od 1 września 2019

Zdobywanie dodatkowych umiejętności w zawodach. Poznaj 3 nowe możliwości

Uczniowie szkół branżowych, zawodowych czy technikum będą mieli od 1 września 2019 r. nowe możliwości na zdobywanie dodatkowej wiedzy zawodowej. Sprawdzamy szczegóły w nowych przepisach.

Ilu wychowawców na nocnym dyżurze w bursie

Pytanie: Ilu wychowawców powinno sprawować opiekę nocną w bursie?

9ac917014318aee98a99f22f876c67d553add54c-large

Czy można poinformować nauczyciela o skardze rodziców

Pytanie: Czy nauczyciel powinien być poinformowany o fakcie złożenia na niego skargi przez rodziców

Kiedy wicedyrektor może prowadzić radę klasyfikacyjną

Pytanie: Czy rada klasyfikacyjna może się odbyć bez udziału dyrektora szkoły, natomiast w obecności wicedyrektora?

Czy można zmienić podręczniki w trakcie etapu edukacyjnego

Pytanie: Czy w trakcie etapu edukacyjnego (np. po klasie II lub po klasie IV) można zmienić decyzję, co do korzystania przez uczniów z podręczników z danego wydawnictwa i zmienić te podręczniki na inną serię lub inne wydawnictwo? Chodzi o szkołę niepubliczną.

Koncepcja pracy szkoły kandydata na dyrektora – co powinna zawierać

Pytanie: Jak powinna wyglądać przykładowa koncepcja pracy szkoły stworzona przez kandydata na dyrektora szkoły?

Czy istnieje procedura zakończenia strajku

Pytanie: Strajk rozpoczęło 100 % nauczycieli. Od kilku dni pracę podjęło 85% nauczycieli, co pozwoliło na rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Szkoła funkcjonuje już normalnie, pomimo kilku nadal strajkujących nauczycieli. Kogo informuje dyrektor o prawidłowym funkcjonowaniu? Czy istnieje procedura zakończenia sporu zbiorowego czy wygasa naturalnie?

Odwołanie wcześniej ustalonych dni wolnych – czy jest możliwe

Pytanie: W szkole odbywa się strajk. Rada rodziców wystąpiła z pismem/prośbą o odwołanie dni wolnych od zajęć dydaktycznych, które zostały ustalone w dniach 29, 30 kwietnia, 2 maja i zorganizowanie w tych dniach zajęć lekcyjnych. Prośba jest zasadna i chciałabym się do niej przychylić. Dyrektor szkoły odpowiada na organizację, a ja widzę np. poważne zagrożenie realizacji podstawy programowej. Czy znalazłoby się uzasadnienie prawne do zmiany/odwołania dni wolnych ustalonych we wrześniu?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel