Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

Rozpoczęcie roku 4 września – od kiedy zapisywać uczniów do szkoły

Pytanie: Czy przerwa wakacyjna w roku szkolnym 2022/2023 trwa od 24.06 do 1.09.2023 r.? Rok szkolny 2023/2024 rozpoczyna się od 4.09.2023 r. Czy nowi uczniowie przyjmowani będą od 1.09 czy od 4.09?

Najważniejsze zadania dyrektora na koniec roku szkolnego

Najważniejsze zadania dyrektora na koniec roku szkolnego

Zorganizowanie podsumowującej rady pedagogicznej, przeprowadzenie awansów zawodowych nauczycieli czy kontrola dokumentacji to niektóre z obowiązków dyrektora związane z zakończeniem roku szkolnego. Wśród nich są też takie, które mogą przedłużyć się na czas wakacji. Sprawdź, jakich czynności musi dokonać dyrektor, aby prawidłowo podsumować kończący się rok szkolny.

Czy szkoła może udostępnić rodzicowi nagranie z monitoringu

Pytanie: Rodzic ucznia pismem poprosił o umożliwienie obejrzenia nagrań z monitoringu szkoły, w związku z incydentem z udziałem jego dziecka. Czy szkoła może udostępnić nagranie, w którym biorą udział inne dzieci ze szkoły?

Wycieczka szkolna po zakończeniu roku szkolnego

Wycieczka po zakończeniu roku szkolnego – czy możliwa

Czy szkoła może zorganizować wycieczkę jednodniową po zakończeniu roku szkolnego? To pytanie często pojawia się w kontekście zbliżających się wakacji. Okazuje się jednak, że szkoła nie powinna organizować dla uczniów wycieczki w okresu ferii letnich. Sprawdzamy, dlaczego.

Czy szkolne warsztaty wakacyjne trzeba zgłosić do kuratorium

Czy szkolne warsztaty wakacyjne trzeba zgłosić do kuratorium

Warsztaty organizowane w czasie ferii letnich nie będą podlegać zgłoszeniu kuratorowi oświaty, o ile trwać będą nie dłużej niż 3 dni. Prowadzenie warsztatów będzie jednak możliwe wyłącznie po zawiadomieniu organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny. W tym celu dyrektor szkoły powinien przekazać tym organom kartę wypoczynku w ustalonym przepisami terminie.

Egzamin ósmoklasisty w osobnej sali – czy można łączyć uczniów

Pytanie: Czy podczas egzaminu ósmoklasisty w sali, w której zdają uczniowie z Ukrainy, którzy przyjechali w czasie wojny, może również zdawać uczennica z Ukrainy, która przyjechała przed wojną?

umowy z rodzicami w szkole niepublicznej

Wszystko o umowach z rodzicami w szkole niepublicznej

Czy dyrektor szkoły niepublicznej może nie podpisać z rodzicem umowy i nie przyjąć dziecka? Czy odmowa zawarcia umowy musi być uargumentowana? To częste pytania w kontekście umów w szkołach niepublicznych. Poznaj najczęstsze problemy związane z umowami w szkołach niepublicznych, w tym m.in. przyjmowania uczniów z orzeczeniem.

Wycieczka szkolna za granicę – czy możliwa podczas wakacji

Pytanie: Czy jest możliwa organizacja szkolnej wycieczki za granicę podczas wakacji? Jeśli tak, to czy obowiązują standardowe procedury (karta wycieczki, zgłoszenie do kuratorium itp.). Nadmieniam, że opiekunowie wyrazili zgodę na wyjazd podczas urlopu.

Czy można udostępnić rodzicom notatki służbowe ze spotkań z innymi rodzicami lub dziećmi

Pytanie: Mama jednego z uczniów zgłosiła problem dokuczania jej synowi (wyśmiewanie) przez kolegów z klasy. Zobowiązałam się wyjaśnić tę sytuację, m.in przez rozmowy z dziećmi i dać tej pani informację zwrotną oraz podjąć stosowne działania. Mama poinformowała, że będzie życzyła sobie ksero notatek służbowych z rozmów z każdym dzieckiem. Czy mam obowiązek i czy mogę udostępnić temu rodzicowi notatki z tego, co powiedziały nam w tej sprawie inne dzieci?

Czy rodzic musi odbierać wiadomości od nauczycieli poprzez dziennik elektroniczny

Pytanie: W szkole – zapisaną w statucie i regulaminach – formą kontaktów z rodzicami jest wiadomość wysłana w dzienniku elektronicznym, kontakt telefoniczny, spotkania i zebrania z rodzicami. Opiekun prawny jednego z uczniów stwierdził, że nie ma takiego obowiązku i nie będzie reagował na wiadomości wysłane przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym. Jakie stanowisko powinna przyjąć szkoła w takim przypadku?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty