Mając na względzie organizację pracy szkół i placówek, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa, wszelkie remonty, konserwacje, prace porządkowe powinny zostać przeprowadzone i zakończone w okresie ferii szkolnych lub innych przerw w pracy szkoły. Jeśli prace remontowe z przyczyn niezależnych od inwestora muszą być kontynuowane po rozpoczęciu roku szkolnego, to należy traktować sytuację jako wyjątkową. Należy dążyć do oddania do użytku na 1 września co najmniej części obiektu szkolnego, co pozwoli na czasową organizację dwuzmianowości.
Pytanie: Do szkoły wpłynęło żądanie o udzielenie informacji publicznej w postaci protokołów rady pedagogicznej z określonych miesięcy? Czy należy udostępnić protokoły w oryginalnym brzmieniu czy też dokonać ich anonimizacji?
Sprawozdanie z działalności świetlicy szkolnej powinno być opisem zrealizowanych w określonym przedziale czasowym zadań opiekuńczo-wychowawczych szkoły. Dokument należy przygotować, odwołując się do informacji zawartych w dokumentacji szkolnej, przepisów regulujących funkcjonowanie świetlicy oraz postanowień statutu dotyczących jej organizacji. Sprawdzamy, czy jest to dokument wymagany przepisami prawa i jak ewentualnie go przygotować.
Pytanie: Z jaką datą w SIO należy zakończyć realizację przydzielonych zadań w ramach orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego? Czy ma być to data 31.08 czy do końca zajęć 21.06?
Kartę rowerową wydaje się uczniowi szkoły podstawowej dyrektor szkoły – za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna. Inaczej będzie w przypadku ucznia szkoły ponadpodstawowej. Sprawdzamy, jakie są zasady egzaminowania i wydawania karty rowerowej w szkole podstawowej.
Pytanie: Co zrobić w sytuacji, gdy 3 lipca dyrektor i wicedyrektor przebywają na zagranicznym wyjeździe w ramach programu Erasmus, kiedy należy podbić zaświadczenia z egzaminu ósmoklasisty za zgodność z oryginałem? Kto podpisuje w tym momencie dokument, potwierdzając tę zgodność?
Pytanie: Czy szkoła ma obowiązek przystąpienia do fluoryzacji uczniów? Czy zgoda rodzica na fluoryzację dziecka jest domniemana i musi on składać oświadczenie o braku zgody na fluoryzację, czy przeciwnie – musi wyrazić na nią pisemną zgodę? Niektórzy rodzice uważają, że fluor niszczy szkliwo zębów dziecka i nie zgadzają się, aby przeprowadzać taki zabieg.
Jeżeli liczba uczniów klasy pierwszej od nowego roku szkolnego będzie wynosić więcej niż 25 uczniów, to organ prowadzący powinien zaplanować dwa oddziały. Zdarza się jednak, że organ nie zgadza się na podział, gdy zapisanych jest 26 dzieci. Co zrobić w takiej sytuacji?
Pytanie: Rodzice zwrócili się do dyrektora szkoły z wnioskiem o przeniesienie dziecka z klasy VIa szkoły podstawowej do klasy VIb. Czy dyrektor szkoły wydaje w tej sprawie decyzję? Czy o przeniesieniu ucznia decyduje rada pedagogiczna i podejmuje w tej sprawie uchwałę?
Pytanie: Przy szkole znajduje się boisko ORLIK ze sztuczną nawierzchnią, czy po zajęciach szkolnych boisko musi być otwarte, a jeśli tak, to na jakich zasadach mogą korzystać z obiektu uczniowie szkoły podstawowej. Nie ma wtedy nadzoru osób dorosłych. Jak to rozwiązać zgodnie z prawem?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty