Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin może brać udział w głosowaniu nad uchwałami rady pedagogicznej?
Pytanie: Gmina domaga się przedstawienia jej kopii dokumentów potwierdzających wpływy i rozchody rady rodziców od września 2021 r. Ponadto kontroluje też pozyskane przez szkołę środki pozabudżetowe i także żąda przedstawienia szczegółowego rozliczenia. Czy należy sporządzić kopie tych dokumentów i przekazać do kontroli?
Pytanie: Kworum rady pedagogicznej zostało zachowane, uchwała została podjęta większością głosów. W kolejnym dniu po radzie mniejszość w głosowaniu poprosiła o ponowne głosowanie nad podjętą uchwałą. Uchwała dotyczyła złożonego wniosku, aby w roku szkolnym 2023/2024 nie wybierać spośród uczniów kończących ósmą klasę absolwenta roku. Żaden z uczniów nie spełniał kryteriów, które określa statut szkoły. Czy jest to możliwe?
Pytanie: Uczeń specjalnej szkoły podstawowej z niepełnosprawnością sprzężoną (niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, niedosłuch, niepełnosprawność ruchowa) realizuje obowiązek szkolny poza szkołą - w placówce OREW. Szkoła otrzymuje informacje o postępach i ocenę opisową ucznia realizującego podstawę programową dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Czy rada pedagogiczna na koniec każdego półrocza powinna przyjmować uchwałę klasyfikacyjną – odrębną dla tego ucznia?
Pytanie: Czy można zorganizować na koniec roku dwie oddzielne rady pedagogiczne dla klas I-III i IV-VIII?
Aby rada rodziców wywiązywała się ze swoich zadań i kompetencji, musi mieć dobrze opracowany regulamin swojej działalności. Często jednak to dyrektor chce wpływać na jej zadania, a przecież rada jest osobnym organem szkoły. Podpowiadamy, na 11 przykładach z praktyki szkolnej, jak działa rada rodziców w szkole.
Kto powinien w szkole zbierać pieniądze na wycieczkę szkolną? Czy powinien to być nauczyciel, czy też pieniądze powinny być wpłacane na konto rady rodziców? Sprawdzamy, jaki jest najlepszy sposób przy dysponowaniu środkami na wycieczki lub wyjścia z uczniami.
Pytanie: Czy rada pedagogiczna podsumowująca rok szkolny może odbyć się w dniu zakończenia roku szkolnego po rozejściu się uczniów do domu (w godzinach popołudniowych)?
W określonych przypadkach rada pedagogiczna podejmuje uchwały w warunkach tajności głosowania. Nieprzestrzeganie tego wymogu może skutkować uchyleniem uchwały rady i koniecznością ponownego jej podjęcia.
Pytanie: Jak prawidłowo pod względem prawnym i formalnym przeprowadzić połączenie rad pedagogicznych przedszkola i szkoły w jedną radę w zespole szkolno-przedszkolnym? Obecnie mamy 2 statuty, 2 rady pedagogiczne, 2 regulaminy rad pedagogicznych.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty