Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organy zewnętrzne szkoły

Znajdziesz tu porady i wskazówki ekspertów dotyczące Twojej współpracy z organami zewnętrznymi, np. organem prowadzącym, nadzoru oraz zasadach kontroli przeprowadzanych przez te organy. Co należy do kompetencji organów zewnętrznych, a co do Twoich? W tym zakresie przepisy oświatowe często się zmieniają. Dlatego dowiedz się o najważniejszych elementach współpracy szkoły z organami zewnętrznymi!

Archiwalny Kto jest odpowiedzialny za przekazanie informacji o likwidacji szkoły

Pytanie: Czy zapis ujęty w uchwale rady miejskiej w sprawie zamiaru likwidacji szkoły o brzmieniu "uchwałę niniejszą należy przedłożyć kuratorowi oświaty oraz dyrektorowi szkoły, w celu zapoznania rodziców dzieci uczęszczających do szkoły" jest zgodny z prawem? Artykuł 59 ustawy o systemie oświaty obliguje organ prowadzący do powiadomienia o zamiarze likwidacji, a powyższy zapis wskazuje dyrektora szkoły jako osobę odpowiedzialną za powiadomienie.

Archiwalny Brak porozumienia przy uzgadnianiu regulaminu ZFŚS z przedstawicielem pracowników

Pytanie: Został utworzony regulamin  funduszu świadczeń socjalnych przez dyrektora szkoły. Co dzieje się w momencie, kiedy nie dochodzi do porozumienia pomiędzy przedstawicielem pracowników a dyrektorem, tj. gdy przedstawiciel nie chce podpisać regulaminu ZFŚS stworzonego przez dyrektora placówki ? Co dzieje się z tym regulaminem? Czy jest obowiązujący?

Archiwalny Nadzór związku zawodowego nad PKZP w szkole

Pytanie: Czy związki zawodowe mogą przeprowadzić kontrolę pracowniczej kasy zapomogowo- pożyczkowej w szkole i co oznacza w tym przypadku "nadzór społeczny"?

Archiwalny Zakwestionowanie i zmiana regulaminu ZFŚS w szkole przez związki zawodowe

Pytanie: Czy związki zawodowe mogą zakwestionować i zmienić regulamin świadczeń socjalnych w szkole? 

Archiwalny Udostępnianie regulaminów wewnętrznych szkoły na żądanie organizacji związkowej

Pytanie: Zarząd organizacji związkowej zwrócił się do dyrektora szkoły z prośbą o przesłanie 7 regulaminów m.in regulaminu wynagradzania, regulaminu pracy, przyznawania nagród. Pismo nie podaje w jakim celu i na jakim przepisie oparta jest ta prośba. Czy dyrektor jest zobowiązany do przesłania tych dokumentów?

Archiwalny Zwrot kosztów dojazdu dla dzieci niewidomych i niedowidzących

Pytanie: Po ukończeniu gimnazjum uczennica rozpoczęła edukację na poziomie szkoły średniej w specjalistycznym ośrodku dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Mieszka w internacie. Na sobotę i niedzielę przyjeżdża do domu rodzinnego. Czy gmina ma obowiązek zwracać koszty dojazdu tej uczennicy?

Archiwalny Wybór szkoły dla niepełnosprawnego dziecka a ponoszenie kosztów dowozu

Pytanie: Dziecko posiada orzeczenie o kształceniu specjalnym na pierwszym etapie nauczania z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną: upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i autyzm wczesnodziecięcy. W gminie znajduje się ośrodek kształcący dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym, ale nie jest to placówka zawierająca w nazwie i statucie, że prowadzi edukację  dzieci z autyzmem. Do tego ośrodka uczęszczają dzieci z autyzmem. Rodzice jednak są zdecydowani posłać dziecko do ośrodka w sąsiednim powiecie i dowozić je ponad 100 km (w obydwie strony). Czy gmina ma w takiej sytuacji obowiązek zapewnić dziecku bezpłatny dojazd? 

Archiwalny Zwrot rodzicom koszów przewozu dziecka do szkoły

Pytanie: Do naszej szkoły dojeżdżają dzieci z ościennych miejscowości. Dzieci dojeżdżające autobusem otrzymują bilety miesięczne a dzieciom dowożonym samochodami należącymi do rodziców zwraca się koszty przejazdu do wysokości ceny biletu miesięcznego. Droga dzieci dojeżdżających do szkoły z miejscowości A autobusem komunikacji publicznej jest dłuższa niż 4 km (trasa autobusu), a droga dzieci dowożonych z tej samej miejscowości przez rodziców samochodem krótszą trasą, którą nie jeździ autobus, nie przekracza 4 km. Czy w obydwu przypadkach należy zwracać rodzicom koszty przewozu dziecka do szkoły?

Archiwalny Gdy organ prowadzący nie zatwierdził w terminie arkusza organizacji.

Pytanie: Co dyrektor powinien zrobić w przypadku , gdy arkusz organizacji nie został zatwierdzony  w terminie przez gminę?

Archiwalny Połączenie przedszkola i gimnazjum w zespół

Pytanie: Czy zgodne z obowiązującym prawem jest połączenie przedszkola i gimnazjum w zespół szkolno - przedszkolny?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty