Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organy zewnętrzne szkoły

Znajdziesz tu porady i wskazówki ekspertów dotyczące Twojej współpracy z organami zewnętrznymi, np. organem prowadzącym, nadzoru oraz zasadach kontroli przeprowadzanych przez te organy. Co należy do kompetencji organów zewnętrznych, a co do Twoich? W tym zakresie przepisy oświatowe często się zmieniają. Dlatego dowiedz się o najważniejszych elementach współpracy szkoły z organami zewnętrznymi!

Kontrola ZUS - o co i kogo może zapytać kontroler?

Pytanie: Spodziewam się kontroli inspektora ZUS. Czy kontrolujący może pytać pracowników, na podstawie, jakich umów wykonują pracę w szkole i czy od ich umów odprowadzane są składki na ZUS? Czy kontroler będzie mógł zadawać takie pytania bez udziału i mojej wiedzy? Czy będę mógł uczestniczyć w tych przesłuchaniach?

Archiwalny Dwie kontrole z kuratorium oświaty – czy możliwe

Pytanie: Czy mogą być dwie kontrole jednocześnie w tym samym dniu z Kuratorium oświaty w jednej szkole? Dodatkowo w tym samym dniu obserwacja z kuratorium na awansie na kontraktowego?

Archiwalny Bezpłatny dowóz ucznia niepełnosprawnego do szkoły specjalnej – do którego roku życia

Pytanie: Do którego roku życia ucznia z niepełnosprawnością sprzężoną gmina ma obowiązek zapewnić bezpłatny dowóz do szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy?

Archiwalny Wydanie organowi prowadzącemu ksero orzeczenia poradni w celu zorganizowania nauczania indywidualnego

Pytanie: Czy organ prowadzący szkołę w wypadku wystąpienia dyrektora szkoły o przyznanie zajęć nauczania indywidualnego dla ucznia zgodnie z wydanym orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej ma prawo żądać kserokopii tego orzeczenia?

Archiwalny Zobowiązanie dyrektora przez organ prowadzący do weryfikowania orzeczeń o urlopie dla poratowania zdrowia

Pytanie: Czy organ prowadzący może zobowiązać dyrektora szkoły do każdorazowego weryfikowania orzeczenia lekarza prowadzącego o skierowaniu nauczyciela na urlop dla poratowania zdrowia?

Archiwalny Kontrola w zakresie prawidłowości organizacji oddziału przedszkolnego

Pytanie: Rodzic dziecka uczęszczającego do oddziału przedszkolnego często zgłasza różne uwagi krytyczne do organizacji tego oddziału (np. dzieci w różnym wieku, liczba dzieci w grupie powinna być pomniejszona z uwagi na „przerośnięte” dzieci, program napisał nauczyciel, itp.). Nie przekonują go wyjaśnienia dyrektora. Spodziewam się, że złoży skargę do kuratorium. Jakich dokumentów mogą wymagać wizytatorzy, jeśli będą badać skargę? Jakie zapisy powinny być zawarte w statucie szkoły w zakresie organizacji oddziału przedszkolnego w szkole niepublicznej? W naszej szkole (niepubliczna) istnieje tylko tzw. "zerówka" - jakie dokumenty powinniśmy mieć, by nie zaskoczyła nas wizytator.

Archiwalny 10. błędów najczęściej wykrywanych podczas kontroli szkoły

Działalność szkoły kontroluje głównie kuratorium oraz organ prowadzący, ale nie tylko. Różne organy analizują działalność szkoły pod innym kątem, jednakże są pewne podstawowe sprawy, które zawsze zwracają uwagę kontrolerów. Sprawdź, na jakie dokumenty zwracają uwagę osoby kontrolujące szkoły i uchroń swoją szkołę przed 10. najczęściej wykrywanymi błędami.

Archiwalny Żądanie przedstawienia regulaminu wynagradzania pracowników niepedagogicznych przez nauczycieli należących do ZNP

Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony w szkole, który jest członkiem międzyzakładowego ogniska ZNP może zwrócić się do dyrektora o wgląd do regulaminu wynagradzania pracowników niepedagogicznych?

Archiwalny Kompetencje organu prowadzącego do żądania zmiany treści aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego

Pytanie: Do organu prowadzącego został złożony wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego. Nauczyciel przedstawił akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego z błędną podstawą prawną oraz na wzorze niezgodnym z rozporządzeniem. Czy organ prowadzący może żądać zmiany aktu w trybie art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego? Czy na podstawie takiego aktu można przeprowadzić postępowanie na stopień nauczyciela mianowanego? Co zrobić, gdy szkoła, która wydała akt została zlikwidowana?

Archiwalny Kiedy gmina może odmówić zwrotu kosztów za dowóz niepełnosprawnego ucznia do miejsca zamieszkania?

Pytanie: Czy gmina może odmówić zwrotu kosztów za dowóz dziecka z miejsca zamieszkania do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego? Uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz skierowanie od starosty. Od 5 maja 2014 r. został przyjęty do ośrodka, przebywa w internacie. W poniedziałki i piątki jest dowożony i odwożony do miejsca zamieszkania przez samochód należący do ośrodka. Dyrektor ośrodka zwrócił się do burmistrza z prośbą o podpisanie umowy na dowóz uczenia oraz zwrot kosztów dowozu. Gmina odmówiła zwrotu kosztów. Czy miała do tego prawo?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty