Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Realizacja obowiązku szkolnego

Przepisy prawne związane z realizacją obowiązku szkolnego w ostatnich latach ciągle się zmieniają. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz aktualne porady ekspertów dotyczące spełniania przez uczniów obowiązku szkolnego - wytyczne, wskazówki, postępowanie. Dowiesz się, jak prowadzić dokumentację związaną m.in. ze spełnianiem obowiązku szkolnego poza szkołą czy przekazywaniem informacji o realizacji obowiązku szkolnego dyrektorom innych placówek.

Czy uczeń może powtarzać ten sam etap edukacyjny

Pytanie: Możliwe jest powtarzanie etapu edukacyjnego/szkoły przez tego samego ucznia? Chodzi o sytuację ukończenia np. szkoły branżowej w jednym zawodzie, a następnie rozpoczęcie w drugim zawodzie? A także sytuację, w której uczeń kończy liceum ogólnokształcące, a następnie rozpoczyna szkołę branżową?

Uczeń realizuje naukę poza szkołą – czy może uczestniczyć w wybranych zajęciach z klasą

Pytanie: Pytanie dotyczy niepublicznej szkoły podstawowej. Czy uczeń realizujący naukę poza szkołą (edukacja domowa) może uczestniczyć w wybranych obowiązkowych zajęciach edukacyjnych? Słowo „obowiązkowych” jest tu kluczowe i oznacza, że uczeń przychodzi do szkoły na konkretne lekcje lub w wybrane dni. Oczywiście rodzice wyrażają taką wolę, a dyrektor wyraża zgodę. Czy jest to zgodne z przepisami prawa?

Dziecko nie realizowało przygotowania przedszkolnego – co z przyjęciem do klasy I

Pytanie: Czy dziecko 7-letnie, które nie realizowało obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, nie ma opinii z poradni o odroczeniu może rozpocząć naukę w klasie pierwszej?

Czy dyrektor technikum może skierować ucznia na ponowne badania

Pytanie: Do technikum uczęszcza uczeń, u którego w czasie badań wstępnych nie stwierdzono przeciwwskazań do kształcenia się w zawodzie technik elektryk. W trakcie nauki (w klasie 3) u ucznia zdiagnozowano padaczkę. Czy w związku z powyższą diagnozą dyrektor szkoły zobowiązany jest skierować ucznia na powtórne badania do lekarza medycyny pracy? Jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów prawa?

Niestawienie się ucznia edukacji domowej na egzaminy a cofnięcie zezwolenia

Pytanie: Jeśli uczeń edukacji domowej w prywatnym liceum nie przystąpi do obowiązkowych egzaminów klasyfikacyjnych, we wszystkich możliwych terminach, z przyczyn usprawiedliwionych (z powodu stanu zdrowia), czy jest to podstawa dla dyrekcji szkoły do cofnięcia decyzji w sprawie edukacji domowej?

Rozpoczęcie edukacji domowej przez ucznia VIII klasy przed końcem roku szkolnego – czy możliwe

Pytanie: Czy uczeń klasy VIII może rozpocząć edukację domową w trakcie trwania roku szkolnego, a dokładnie mówiąc – na 2 miesiące przed jego zakończeniem? Jeżeli tak, to czy egzaminy klasyfikacyjne, które będzie zdawał, obejmować będą materiał nauczania z całego roku szkolnego?

Czy można kilkakrotnie wznowić i cofać wniosek o edukację domową

Pytanie: Rodzic złożył wniosek o edukację domową, decyzja dyrektora pozytywna. Teraz rodzic chce wrócić do edukacji w systemie szkolnym - ze względu na nauczanie zdalne. Wiem, że jak będzie powrót do stacjonarnego nauczania, rodzic znowu wyjdzie z wnioskiem o nauczanie domowe. Jak zaradzić takim postępowaniom rodzica?

Powrót ucznia po miesiącu edukacji domowej a nieklasyfikowanie w I półroczu

Pytanie: Uczeń klasy I szkoły podstawowej od początku roku szkolnego miał bardzo niską frekwencję. Pomimo rozmów, pomocy pedagogicznej i psychologicznej ze strony szkoły, pism interwencyjnych sytuacja nie uległa poprawie. W związku z tak niską frekwencją był nieklasyfikowany na I półrocze. Rodzice ucznia złożyli w marcu 2021 r. wniosek o nauczanie domowe, ale zakładają, że po miesiącu będą chcieli zrezygnować z nauczania domowego. Czy taki uczeń powinien zdać egzaminy klasyfikacyjne, jak oceniać jego frekwencję po ewentualnym powrocie, jak ocenić jego postępy edukacyjne?

Czy możliwe jest wypisanie ucznia z zajęć doradztwa zawodowego

Pytanie: Czy rodzic ma prawo „wypisać” dziecko z zajęć doradztwa edukacyjno-zawodowego? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

Rodzeństwo nie realizuje obowiązku szkolnego pomimo nałożonej kary – co może zrobić dyrektor

Pytanie: Dyrektor trzykrotnie wysłał upomnienia do rodziny dzieci, które nie realizują obowiązku szkolnego. Nie przyniosło to żadnego efektu. Podjął decyzję o skierowaniu do prezydenta miasta wniosku o egzekucję obowiązku szkolnego, która została skutecznie dostarczona. Pomimo nałożonej kary uczniowie nadal nie realizują obowiązku szkolnego. Ponadto na wniosek szkoły sąd przydzielił rodzinie kuratora, który również nie jest w stanie zmusić dzieci do realizacji obowiązku szkolnego. Jakie dalsze kroki powinien podjąć dyrektor wobec opisanej sytuacji?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty