Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Realizacja obowiązku szkolnego

Przepisy prawne związane z realizacją obowiązku szkolnego w ostatnich latach ciągle się zmieniają. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz aktualne porady ekspertów dotyczące spełniania przez uczniów obowiązku szkolnego - wytyczne, wskazówki, postępowanie. Dowiesz się, jak prowadzić dokumentację związaną m.in. ze spełnianiem obowiązku szkolnego poza szkołą czy przekazywaniem informacji o realizacji obowiązku szkolnego dyrektorom innych placówek.

Uczeń szkoły ponadpodstawowej nie uczęszcza na zajęcia – kto wysyła upomnienie

Pytanie: Uczeń niepełnoletni w szkole ponadpodstawowej niesystematycznie uczęszcza na zajęcia lekcyjne. W ciągu miesiąca opuszcza ponad 50% zajęć, potem znów pojawia się. Rodzic nie usprawiedliwia. Czy upomnienie wysyła dyrektor czy prezydent jako wierzyciel? Jak wówczas szkoła informuje organ prowadzący?

Czy dyrektor może nie dopuścić ucznia do lekcji

Czy dyrektor może nie dopuścić ucznia do lekcji

Niedopuszczalne jest podejmowanie wobec ucznia takich działań, które uniemożliwiają mu uczestniczenie w zajęciach organizowanych przez szkołę. Sprawdzamy, dlaczego nie można nie dopuścić ucznia do lekcji.

Z jakich zajęć mogą korzystać uczniowie w edukacji domowej

Z jakich zajęć w szkole mogą korzystać uczniowie edukacji domowej

Istotą tzw. edukacji domowej jest to, że uczniowie nie uczestniczą w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Mają natomiast prawo do wsparcia określonego w art. 37 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe. Kryterium rozstrzygającym, w których zajęciach mogą uczestniczyć uczniowie z edukacji domowej, jest status zajęć – zajęcia obowiązkowe nie są dostępne dla uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą. W tej kwestii nie ma znaczenia, czy szkoła jest publiczna, czy niepubliczna.

Uczeń z Ukrainy ukończył podstawówkę – czy można go przyjąć w liceum do oddziału przygotowawczego

Pytanie: Czy do oddziału przygotowawczego w liceum można przyjąć ucznia z Ukrainy, który uzyskał świadectwo ukończenia polskiej szkoły podstawowej i zdał egzamin ósmoklasisty?

Brak promocji do następnej klasy – kto wskazuje miejsce spełniania obowiązku szkolnego

Pytanie: Uczeń klasy VII przez cały rok szklony nie uczęszczał na zajęcia. W wyniku nieklasyfikowania, uczeń nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej i pozostaje na kolejny rok w tej samej klasie. Jednak danej klasy nie ma w naszej szkole - jakie kroki musi podjąć dyrektor? Kto wskazuje miejsce realizacji obowiązku szkolnego - dyrektor szkoły czy organ prowadzący?

Nauczanie domowe a korzystanie ze świetlicy szkolnej

Pytanie: Czy dziecko, które ma nauczanie poza szkołą (nauczanie domowe), może korzystać w określonych godzinach ze świetlicy szkolnej?

Powroty do kraju uczniów z Ukrainy – kiedy możliwe skreślenie z listy

Pytanie: Zapytanie dotyczy uczniów z Ukrainy, którzy uczą się w klasach ogólnodostępnych w liceum ogólnokształcącym. Co zrobić z uczniem, który wrócił na Ukrainę i nie poinformował w szkole? Czy skreślić z listy uczniów? Co z uczniami, którzy już teraz zapowiadają, że wracają na Ukrainę, jeszcze przed klasyfikacją?

Opuszczenie szkoły przez dziecko z Ukrainy – jak postąpić

Pytanie: Jakie kroki i decyzje ma podjąć dyrektor w sytuacji: dziecko z Ukrainy na wniosek rodzica z dniem 21 marca 2022r zostało zapisane do szkoły podstawowej, wpisane do SIO. Teraz wróciło na Ukrainę z mamą, nikogo nie powiadamiając. Jak wykreślić dziecko z SIO? Jakie dokumenty powinny być w szkole w związku z tym?

Zapisanie do szkoły ucznia z Ukrainy a pobieranie nauki zdalnej w ukraińskim systemie oświaty

Pytanie: Proszę o interpretację przepisu dotyczącego pobierania nauki zdalnej w ukraińskim systemie oświaty. Czy dzieci przyjęte przed 21 marca 2022 r. możemy zapytać, czy korzystają ze zdalnego nauczania z ukraińskiego systemu oświaty? Jeżeli rodzic potwierdzi korzystanie z nauki, to czy można takiego ucznia wykreślić z listy uczniów szkoły?

Usprawiedliwianie nieobecności w szkole ucznia-młodocianego pracownika

Pytanie: Jaka jest podstawa prawna do usprawiedliwiania nieobecności w szkole ucznia będącego młodocianym pracownikiem? Czy szkoła może usprawiedliwiać nieobecności tylko na podstawie zwolnienia lekarskiego L4 (jak dla pracownika)? Czy musi też uwzględniać np. zwolnienie rodzica? Nieobecność w dni nauki szkolnej, a nie praktycznej nauki zawodu u pracodawcy. Jakie zapisy powinny znaleźć się w statucie?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty