Pytanie: Jak należy zakwalifikować kosiarkę - traktorek o wartości 7.300 zł do odpowiedniej grupy KŚT i ustalić prawidłową stawkę amortyzacji?
Nowa ustawa o finansach publicznych wprowadza wiele zmian w funkcjonowaniu jednostek sektora finansów publicznych, a takimi są publiczne przedszkola, szkoły i placówki oświatowe. Wprowadzając, od 1 stycznia 2010 r., w miejsce dotychczasowej kontroli wewnętrznej kontrolę zarządczą - ustawodawca zobowiązał m.in. dyrektorów do usprawnienia metod zarządzania. Kontrola zarządcza to dla Ciebie nowe zadanie, a także nowe narzędzie pozwalające ocenić funkcjonowanie szkoły w obszarze administracyjno-finansowym.
Pytanie: Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o finansach publicznych oraz przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych w 2010 r. jednostka oświatowa może otworzyć rachunek dochodów własnych w związku z otrzymaniem darowizny? Czy jednostka oświatowa/szkoła, która swoją działalność rozpoczęła z dniem 1 września 2010 r. może otworzyć rachunek dochodów własnych na potrzeby wyżywienia, tj. uchwały RM?
Pytanie: Czy dyrektor szkoły może zarządzić obowiązkowe szkolenia kadry pedagogicznej i w jakim czasie oraz wymiarze, aby były zgodne z przepisami bhp?
Pytanie: Jesteśmy szkoła niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, prowadzoną przez organizację pożytku publicznego. Siedzibę swoją mamy w budynku, który 18 lat temu użyczył nam urząd miasta. Jest to stara willa przedwojenna, którą cały czas remontujemy. Dwa lata temu urząd miasta zmienił nam umową wynajmu i musimy płacić czynsz za budynek ok. 5000 zł. W ustawie o systemie oświaty, art. 81, jest mowa o tym że szkoły są zwolnione z opłat z tytułu użytkowania nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego zajętych na działalność oświatową. Czy ten artykuł możemy odnieść do naszej szkoły? Co możemy zrobić, aby nie płacić czynszu?
Pytanie: Czy w szkole publicznej pieniądze zbierane na wycieczkę klasową podlegają jakiejś regulacji prawnej np. przepisom o finansach publicznych? Czy muszą być one przechowane do czasu realizacji wycieczki np. na koncie rady rodziców?
Pytanie: Jestem dyrektorem zespołu szkół specjalnych w Poznaniu. W ostatnich latach spadła nam liczba uczniów w szkole. W bieżącym roku szkolnym zamierzałam wynająć część pomieszczeń, jednak organ prowadzący szkołę ma inne plany. Chce wprowadzić do budynków szkoły poradnię psychologiczno- pedagogiczną na zasadach, które sam ustali. Czy muszę zgodzić się na takie rozwiązanie? Czy wynajem części pomieszczeń szkolnych na moich warunkach np. na czas określony wymaga zgody organu prowadzącego?
Pytanie: Szkoła planuje otworzenie sklepiku szkolnego, prowadzonego przez osobę z zewnątrz. Czy i kiedy szkoła powinna zorganizować przetarg (jest tylko jedna chętna osoba do prowadzenie sklepiku)? Kto i w jaki sposób ustala wysokość opłaty za wynajem pomieszczenia?
Pytanie: Czy szkoła publiczna, będąca płatnikiem podatku VAT, która dokonuje sprzedaży obiadów z prowadzonej we własnym zakresie stołówki szkolnej na rzecz osób fizycznych (uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych tej szkoły) jest obowiązana prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących?
Pytanie: Czy szkoła podstawowa, która sama organizuje kolonie i obozy, w których uczestniczą dzieci z tej szkoły jak również dzieci z innych szkół może wystawiać faktury lub rachunki za pobyt na tych koloniach, obozach?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty