Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Podstawa programowa, szkolny plan nauczania

Przepisy prawne związane z podstawą programową zmieniają się. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi ekspertów dotyczące realizacji podstawy programowej, w tym m.in. czy nauczyciel może wymagać znajomości treści wykraczających poza podstawę programową, jakie zajęcia podlegają procedurze przyjmowania programów nauczania. Nowa podstawa to nowe obowiązki, nowe przepisy i wytyczne! Zapoznaj się z nimi i przekaż swoim nauczycielom!

Archiwalny Zmiana przez ucznia poziomu języka obcego w gimnazjum

Pytanie: Czy na wniosek rodzica ucznia (absolwenta szkoły podstawowej) można zmienić nauczanie języka obcego w gimnazjum? W szkole podstawowej językiem obcym ucznia był język niemiecki, natomiast w gimnazjum rodzic chce, aby dziecko uczęszczało do klasy z rozszerzonym językiem angielskim (III.1).

Archiwalny Zajęcie rewalidacyjne w klasach I-III w roku szkolnym 2012/2013

Pytanie: Czy w szkole podstawowej w klasach I-III jest obowiązek zorganizowania zajęć z korekcji wad postawy? Do tej pory w mojej szkole zajęcia te odbywały się z tzw. godzin dyrektorskich - w myśl nowej ramówki od września na poziomie klas I-III tych godzin już nie ma do dyspozycji dyrektora.

Archiwalny Program wychowania fizycznego od 1 września 2012 r.

Pytanie: Czy do wychowania fizycznego do klasy IV szkoły podstawowej musi być od września nowy program?

Archiwalny Drugi, nieobowiązkowy język obcy w klasach I-III szkoły podstawowej

Pytanie: Czy w klasach I-III można wprowadzić drugi język obcy jako język nieobowiązkowy i w jakiej ilości godzin?

Archiwalny Całoroczne zwolnienie ucznia z WF-u w klasie sportowej

Pytanie: Uczeń jest w gimnazjum w klasie sportowej. Od września rozpocznie naukę w klasie III, jednak będzie miał całoroczne zwolnienie z zajęć WF ze względu na kontuzję. Czy mogę go pozostawić w klasie sportowej, czy muszę go z niej wypisać? 

Archiwalny Wprowadzanie dodatkowego języka obcego w szkole podstawowej w klasach IV-VI

Pytanie: Czy mogę wprowadzić jeszcze w sierpniu zajęcia dodatkowe z języka niemieckiego (2 godziny tygodniowo) w szkole podstawowej? Językiem obowiązkowym jest angielski. Organ wyraża zgodę. Czy zajęcia mogę wprowadzić od razu w  klasach IV-VI, czy też stopniowo najpierw w klasie IV za rok w V itd, by zrealizować podstawę programową? Jak wtedy sytuacja wygląda z tygodniowym wymiarem godzin określonym w rozporządzeniu MEN o ramowych planach nauczania?

Archiwalny Projekt edukacyjny - czy obowiązuje w gimnazjum dla dorosłych

Pytanie: Czy w gimnazjum dla dorosłych słuchacze obowiązani są realizować projekt edukacyjny?

Archiwalny Wymagania edukacyjne - czym są i jak je określić

Pytanie: Od jakiegoś czasu przymierzam się do ujednolicenia w szkole sposobu opracowywania "wymagań edukacyjnych". Prawo mówi, że nauczyciel opracowuje i zapoznaje uczniów i rodziców z wymaganiami edukacyjnymi, jednak jak dotąd nie udało mi się znaleźć jasnych, rzeczowych i "przekonujących dla nauczycieli" wytycznych - jak ma wyglądać dokument zatytułowany "wymagania edukacyjne". Przeglądając strony internetowe różnych szkół można spotkać bardzo różne rozwiązania. Czym tak naprawdę są "wymagania edukacyjne"? Proszę o konkretne wskazówki, ewentualnie konkretny przykład.

Archiwalny Szczególnie uzasadnione przypadki zwolnienia ucznia z realizacji projektu edukacyjnego

Pytanie: Jakie to są „szczególnie uzasadnione przypadki” zwalniające uczniów z realizacji projektu edukacyjnego?

Archiwalny Zestawienie liczby realizowanych zajęć w gimnazjum dla dorosłych

Pytanie: Czy w gimnazjum dla dorosłych obowiązuje zestawienie liczby realizowanych zajęć lekcyjnych z poszczególnych przedmiotów w cyklu nauczania?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty