Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Podstawa programowa, szkolny plan nauczania

Przepisy prawne związane z podstawą programową zmieniają się. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi ekspertów dotyczące realizacji podstawy programowej, w tym m.in. czy nauczyciel może wymagać znajomości treści wykraczających poza podstawę programową, jakie zajęcia podlegają procedurze przyjmowania programów nauczania. Nowa podstawa to nowe obowiązki, nowe przepisy i wytyczne! Zapoznaj się z nimi i przekaż swoim nauczycielom!

Archiwalny Edukacja domowa a realizacja projektu edukacyjnego

Pytanie: Uczennica klasy  III gimnazjum realizuje obowiązek szkolny w ramach nauczania domowego. Czy musi uczestniczyć w przygotowaniu i przedstawieniu projektu edukacyjnego? Czy  na świadectwie należy odnotować zwolnienie, czy wykreskować miejsce przeznaczone na wpis?

Archiwalny Zajęcia taneczne w ramach zajęć artystycznych i WF-u

Pytanie: Czy w ramach zajęć artystycznych w gimnazjum można prowadzić zajęcia taneczne?

Archiwalny Religia i wychowanie do życia w rodzinie a nowa ramówka

Pytanie: Czy w świetle nowego rozporządzenia o ramowych planach nauczania religia i wychowanie do życia w rodzinie zostały ujęte jako zajęcia obowiązkowe i godziny do dyspozycji dyrektora mogą być przeznaczone na nauczanie tych przedmiotów? Jeśli nie, to czy organ prowadzący musi przydzielić dodatkowe godziny na nauczanie religii i WDŻ?

Archiwalny Obliczanie tygodniowego wymiaru godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2012/2013

Przy opracowywaniu arkusza organizacji, oprócz zasad wyliczania godzin do dyspozycji dyrektora przyda się również schemat obliczania tygodniowego wymiaru obowiązkowych godzin zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą. Od roku szkolnego 2012/2013 będą obowiązywały nowe przepisy o ramowych planach nauczania, a na ich podstawie ustala się szkolny plan nauczania i tygodniową liczbę godzin.

Archiwalny Wyliczanie godzin do dyspozycji dyrektora zgodnie z nową ramówką

Od 1 września 2012 r. w szkołach będzie obowiązywać nowe rozporządzenie o ramowych planach nauczania. Trzeba je uwzględnić opracowując w kwietniu arkusz organizacji na rok szkolny 2012/2013. Rozporządzenie MEN z 7 lutego 2012 r. wprowadziło nową definicję godzin do dyspozycji dyrektora. Ponieważ ich wyliczenie przy sporządzaniu arkusza może stanowić wiele problemów - ekspert z kuratorium opracował schemat wyliczania nowych godzin do dyspozycji dyrektora. Narządzie jest na tyle uniwersalna, ze łatwo można obliczyć liczbę godzin dyrektorskich dla każdego typu szkoły.

Archiwalny Wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych w roku szkolnym 2011/2012 i 2012/2013

Pytanie: Ile godzin zajęć rewalidacyjnych przysługuje klasie I szkoły podstawowej specjalnej i klasie I gimnazjum specjalnego w roku szkolnym 2011/2012 i 2012/2013?

Archiwalny Gdy uczeń nie realizuje projektu edukacyjnego.

Pytanie: Jak postąpić z uczniem, który mimo zapisania się do projektu gimnazjalnego, w ogóle nie brał udziału w jego realizacji? Jakie są konsekwencje związane z ukończeniem szkoły? Jak dokumentujemy brak realizacji projektu i co wpisujemy na świadectwie ukończenia?

Archiwalny Kontynuowanie a wybór nowego języka obcego w szkole ponadgimnazjalnej

Pytanie: Czy zapisy dotyczące kontynuowania nauki języka obcego w szkole ponadgimnazjalnej wyklucza wybór języka, którego uczeń do tej pory się nie uczył?

Archiwalny Zmiana podręcznika w trakcie etapu edukacyjnego

Pytanie: Nauczyciel klasy piątej szkoły podstawowej zwrócił się z prośbą o zmianę podręcznika. Czy w trakcie jednego etapu edukacyjnego, realizując wybrany przez nauczyciela program mogę pozwolić na zmianę podręcznika? Czy wybór programu danego wydawnictwa obliguje nauczyciela i uczniów do pracy z podręcznikiem tego wydawnictwa?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty