Szkoła mając obawę, że rodzice działają na szkodę dziecka, może wystąpić do sądu rodzinnego o ustalenie, czy nie jest zagrożone dobro dziecka. Taką przyczyną może być m.in. brak realizacji obowiązku szkolnego. Jednak należy pamiętać, że w przypadku obowiązku szkolnego powinno być to poprzedzone działaniami dyrektora szkoły, w ramach kontroli obowiązku szkolnego. Sprawdzamy, kiedy i kto powinien kierować sprawę do sądu rodzinnego.
Po ukończeniu 13. roku życia za szkody wyrządzone w mieniu szkoły odpowiada sam uczeń, jeśli ma rozeznanie własnego działania i jego ewentualnych skutków. Najczęściej jednak ciężar naprawienia szkody ponoszą rodzice, bo dziecko nie dysponuje własnym majątkiem. Sprawdzamy, kto i w jakich wypadkach ponosi odpowiedzialność za zniszczenie mienia szkoły.
Kurator nie ma obowiązku informowania szkoły o objęciu nadzorem kuratorskim danego ucznia lub jego rodziców. Wszystko jednak zależy od sprawy i treści postanowienia sądu. Sprawdzamy szczegóły!
Przy zatrzymaniu nieletniego przez Policję w szkole nie ma prawnego wymogu obecności rodziców lub opiekunów prawnych ucznia. Z kolei dyrektor szkoły nie ma prawnych możliwości nie wydania zatrzymanego ucznia. Czy Policja powinna jednak poinformować rodziców o zatrzymaniu? Sprawdzamy, jakie są obowiązki dyrektora w tym zakresie, a jakie Policji.
Pytanie: Szkoła jest po powodzi, nie ma ogrzewania. Zostanie uruchomione dopiero w grudniu. Czy dyrektor wprowadza nauczanie zdalne po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego? Czy organ może się nie zgodzić i narzucić dyrektorowi zorganizowanie nauczania stacjonarnego np. na II zmianę w innej szkole?
Kiedy po raz kolejny pojawia się w szkole problem wszawicy, same przeglądy czystości skóry głowy uczniów oraz informowanie pomocy społecznej o podejrzeniu zaniedbań opiekuńczych wobec dziecka mogą nie wystarczyć. Konieczne jest podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych realizowanych we współpracy z pielęgniarką szkolną i rodzicami uczniów. Sprawdź, jak sobie poradzić z wszawicą w szkole.
Pytanie: Dziecko ma zdiagnozowane zagrożenie niedostosowaniem społecznym, opiekun w autokarze nie radzi sobie z dzieckiem. Czy mogę w regulaminie transportu dzieci do szkoły wprowadzić zapis, że jeśli dziecko stanowi zagrożenie dla siebie lub innych, to mogę odmówić transportu takiego dziecka? Celem takiego zapisu byłoby zapewnienie bezpieczeństwa pozostałym dzieciom.
Pytanie: Czy obowiązkowo trzeba uzyskać od rodziców zgodę na wezwanie karetki oraz udzielenie pomocy medycznej? Czy trzeba to robić co roku, czy wystarczy jedna zgoda na całą edukację?
Pytanie: Czy uczeń, który zwolniony jest z zajęć wychowania fizycznego na cały rok szkolny na podstawie decyzji dyrektora ma obowiązek przebywania w szkole podczas tych zajęć? Czy rodzic może takiego ucznia zwolnić pisząc podanie o zwolnienie z pierwszej bądź ostatniej godziny lekcyjnej, jeże;li lekcje wychowania fizycznego zostały zaplanowane w tym czasie?
Pytanie: Czy rodzic może wyrazić pisemną zgodę na samodzielny powrót dziecka 8-letniego do domu od autobusu szkolnego? Czy konieczny jest odbiór osobisty przez rodzica? Kiedy możliwy jest samodzielny powrót dziecka ze szkoły?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty