Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Trudne zachowania rodziców w szkole

Trudne zachowania rodziców w szkole – jak sobie z nimi radzić

Podważanie kompetencji nauczyciela i jego pracy, obrażanie i atakowanie nauczycieli to coraz częstsze sytuacje szkolne. Gdy więc ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone, dyrektor szkoły jest zobowiązany z urzędu występować w jego obronie. Zachowania uwłaczające godności nauczyciela, wyrażające lekceważenie lub pogardę zakwalifikowane jako znieważenie nauczyciela, uprawniają do zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie. Podpowiadamy, jak dyrektor i nauczyciele powinni reagować na trudne zachowania rodziców.

Czy można zabrać uczniowi telefon

Czy można zabrać uczniowi telefon

Nauczyciele nie powinni karać uczniów odebraniem telefonu komórkowego. Czy szkoła ma uprawnienia do rekwirowania przedmiotów należących do uczniów? Sprawdzamy, czy zapisy dotyczące zabierania uczniom telefonów, są zgodne z prawem.

Wrzucanie filmików do sieci – odpowiedzialność prawna ucznia

Pytanie: Uczniowie nie mogą korzystać z telefonów komórkowych na lekcji, jednak zdarza się robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Trafiają one do mediów społecznościowych. Kto ponosi odpowiedzialność prawną za nagrywanie filmów przez uczniów na lekcji, na wycieczce oraz wrzucanie ich do mediów społecznościowych?

Kiedy szkoła kieruje sprawę do sądu rodzinnego

Kiedy szkoła kieruje sprawę do sądu rodzinnego

Szkoła mając obawę, że rodzice działają na szkodę dziecka, może wystąpić do sądu rodzinnego o ustalenie, czy nie jest zagrożone dobro dziecka. Taką przyczyną może być m.in. brak realizacji obowiązku szkolnego. Jednak należy pamiętać, że w przypadku obowiązku szkolnego powinno być to poprzedzone działaniami dyrektora szkoły, w ramach kontroli obowiązku szkolnego. Sprawdzamy, kiedy i kto powinien kierować sprawę do sądu rodzinnego.

Przekazanie sprawy ucznia do sądu rodzinnego a udostępnienie dokumentacji rodzicom

Pytanie: W związku z problemami z zachowaniem ucznia dyrektor szkoły zgłosiła sprawę ucznia do Sądu Rodzinnego w celu ustalenia, czy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji. Rodzic zażądał w związku z tym udostępnienia wszystkich notatek ze szkoły dotyczących zachowania syna. Czy dyrektor ma obowiązek udostępnienia rodzicowi tej dokumentacji?

Czy szkoła musi reagować, gdy uczeń wrzuca filmiki na YouTube

Czy szkoła musi reagować, gdy uczeń wrzuca filmiki na YouTube

Sama informacja o nagrywaniu przez ucznia filmików i umieszczaniu ich w sieci nie stanowi podstawy do ingerowania w działania ucznia poza szkołą, o ile samodzielnie nagrane treści nie są niebezpieczne. Przekazanie do szkoły informacji w tej sprawie uzasadnia natomiast podjęcie działań wyjaśniających wynikających z obowiązku wspomagania wychowawczej roli rodziny oraz współpracy z rodzicami w zakresie wychowania i profilaktyki.

Standardy ochrony małoletnich – kogo obowiązują

Standardy ochrony małoletnich – kogo obowiązują

Szkoły lub inne instytucje, do których uczęszczają albo w których przebywają lub mogą przebywać małoletni, są zobowiązane do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Standardy dotyczą m.in. wszystkich szkół zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Od 15 lutego 2024 r. należy wdrażać standardy ochrony małoletnich

Hejt w szkole – jak reagować

Hejt w szkole – jak reagować, czyli co może dyrektor i nauczyciele

Nauczyciele i specjaliści szkoły, którzy mają świadomość powszechności zjawiska hejtu w Internecie i przypuszczają, że autorami hejterskich komentarzy mogą być także uczniowie ich szkoły, zawsze powinni reagować na problem. Nieodpowiednia aktywność młodzieży w sieci powinna być przedmiotem zainteresowania zarówno szkoły, jak i rodziców uczniów oraz obszarem ich wspólnego działania w walce z hejtem.

Uczeń łamie zasady szkolne – czy można mu zabronić wyjazdu na wycieczkę

Pytanie: Czy szkoła, w ramach konsekwencji za łamanie zasad szkolnych, może zabronić uczniowi udziału w wycieczce szkolnej? Czy taki zapis w statucie szkoły i regulaminie wycieczek będzie zgodny z prawem?

Brak możliwości ponownego wezwania zespołu powypadkowego – co może zrobić dyrektor

Pytanie: Rodzic wniósł zastrzeżenia do protokołu powypadkowego dziecka. Dotyczyły one rozbieżności podanego przez świadka przebiegu wydarzeń z wersją poszkodowanego. Organ prowadzący zlecił dotychczasowemu zespołowi ponowne wyjaśnienie ustaleń protokołu. Co ma zrobić dyrektor szkoły, jeśli w najbliższym terminie nie może wezwać zespołu powypadkowego, ponieważ jego członkowie przebywają na urlopach?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty