Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

87b7fa2f51e7941d41cbb7080135e32116684122-xlarge

Nadchodzą upały! Sprawdź, jak zorganizować zajęcia

W związku z coraz wyższymi temperaturami MEN przypomina o konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. W ostateczności należy rozważyć skrócenie lekcji a nawet zawieszenie zajęć.

Jak postąpić w przypadku próby samobójczej ucznia

Pytanie: Jaki kroki prawne powinniśmy poczynić w przypadku wejścia w posiadanie informacji o dokonaniu próby samobójczej i wskutek tego wypadku ucznia?

Kto wprowadza procedury bezpieczeństwa

Pytanie: Czy procedury bezpieczeństwa powinny być wprowadzone zarządzeniem dyrektora szkoły czy uchwałą rady pedagogicznej?

Rodzic nie musi wiedzieć o tym, jak zdyscyplinowano nauczyciela

Pytanie: Czy dyrektor szkoły ma obowiązek informowania rodziców o wyciągniętych konsekwencjach służbowych w stosunku do nauczyciela?

Zatrzymanie telefonu ucznia – konieczna odpowiednia regulacja w statucie

Pytanie: Uczeń podczas lekcji bawił się smartfonem, przeszkadzając w jej prowadzeniu. Nauczyciel zabrał telefon uczniowi, informując go, że rodzic może przyjść i odebrać telefon po lekcjach. W statucie zakazane jest używanie smartfonów podczas lekcji, ale nie przewidziano żadnych regulacji odnośnie ich zabierania. Czy nauczyciel postąpił prawidłowo?

Czy można upubliczniać informację o karze wymierzonej uczniowi

Pytanie: Uczeń liceum obraził słownie drugiego z uczniów. Szkoła wyciągnęła już konsekwencje adekwatne do czynu. Rodzice poszkodowanego ucznia domagają się jednak pełnej informacji o konsekwencjach, jakie poniósł pierwszy z uczniów. Czy taka informacja może zostać im udzielona?

Jak może wyglądać procedura postępowania w przypadku smogu

Pytanie: Jak wygląda może wyglądać przykładowe postępowanie dotyczące zakresu i sposobu realizacji działań wynikających z planu działań krótkoterminowych do programu ochrony powietrza (procedura postępowania w przypadku smogu)?

Uczeń pełnoletni pod wpływem alkoholu – czy należy powiadomić rodziców

Pytanie: Czy w przypadku przebywania ucznia pełnoletniego w szkole pod wpływem alkoholu, należy o tym fakcie zawiadamiać jego rodziców?

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na studniówce organizowanej poza szkołą

Pytanie: Proszę o poradę w sprawie organizacji studniówek. Czy studniówka organizowana poza szkołą (najczęściej w restauracjach) w godzinach wieczornych i nocnych spełnia kryteria imprezy szkolnej? Kto, według prawa, zapewnia bezpieczeństwo uczestnikom i ponosi odpowiedzialność za mogące zaistnieć tam zdarzenia?

Czy można upomnieć ucznia na forum szkoły

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może upomnieć ucznia szkoły ponadgimnazjalnej na forum szkoły?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel