Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Czy nauczyciele mogą sporządzić opinię o zachowaniu rodzica

Pytanie: Rodzic ucznia jest w czasie sprawy rozwodowej i zbiera różne potwierdzenia swojej nienagannej opieki nad dzieckiem. Głównie chodzi o wydanie opinii na temat zachowania rodzica na terenie szkoły. Czy dyrektor, szkoła ma obowiązek sporządzania notatek służbowych na prośbę rodzica? Ile czasu ma dyrektor na udzielenie odpowiedzi rodzicowi?

Reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa cyfrowego – czy szkoła musi posiadać procedurę

Pytanie: Czy szkoła powinna posiadać procedurę reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa cyfrowego? Jeśli tak, to na jaką podstawę prawną należy się powołać?

Czy szkoła może wypisać ucznia na wniosek jednego rodzica

Pytanie: Rodzice są po rozwodzie. Jeden z rodziców ma ograniczoną władzę rodzicielską. Jednak może współdecydować w decyzjach znacząco wpływających na życie dziecka. Rodzic z ograniczonymi prawami rodzicielskimi nie wyraził zgody na wypisanie dziecka ze szkoły. Pełnomocnik rodzica posiadającego pełnię władzy rodzicielskiej wskazuje, ze szkoła nie może odmówić wypisania dziecka, niestety nie powołuje się w swoim piśmie na żadne przepisy.

Kara nałożona na ucznia przez dyrektora szkoły – w jakiej formie

Pytanie: Uczeń dopuścił się czynu, który ma znamiona kradzieży. W statucie szkoły zawarta jest informacja o nałożeniu kary przez dyrektora szkoły. Czy dyrektor nakłada karę ustnie czy pisemnie? Czy przekazuje informację rodzicowi? Czy o karze należy poinformować indywidualnie czy na forum klasy?

Działania dyrektora i sanepidu, gdy uczeń zachoruje

Działania dyrektora szkoły i sanepidu, gdy uczeń zachoruje – a dostęp do nauki

Nie można mówić o ograniczeniu prawa do nauki ucznia, w sytuacji gdy istnieje prawny obowiązek poddania się kwarantannie lub izolacji w związku z COVID-19. Dyrektor szkoły ma obowiązek wykonać zalecenia organów państwowej inspekcji sanitarnej. A co w takim razie z danymi osobowymi przekazywanymi do Sanepidu? Sprawdzamy w artykule.

Czy dyrektor ma obowiązek zorganizowania nauczania zdalnego dla jednego ucznia

Czy dyrektor ma obowiązek zorganizowania nauczania zdalnego dla jednego ucznia

Zdarza się, że pojedynczy uczniowie klasy przebywają na kwarantannie. Co ma zrobić dyrektor, gdy pozostała część klasy pracuje stacjonarnie. Czy jest obowiązek organizacji zdalnej nauki dla jednego ucznia?

rodzice nie chcą przebadać dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej

Gdy rodzice nie chcą przebadać dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej…

W sytuacji, gdy szkoła jest pewna, że brak reakcji rodziców na prośbę przebadania dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej działa na niekorzyść dziecka i krzywdzi je, powinna podjąć odpowiednie działania. Jeśli szkoła obserwuje zaniedbania w wykonywaniu obowiązków rodzicielskich oraz niechęć do współpracy ze szkołą, powinna wystąpić do sądu o wgląd w sytuację rodzinną dziecka.

Jak opracować procedurę postępowania na wypadek palenia przez uczniów

Pytanie: Dyrektor powołał zespół do opracowania procedury postępowania na wypadek palenia papierosów przez uczniów w szkole i w okolicy w czasie przerw. Jak prawidłowo opracować taką procedurę? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Czy szkoła może odmówić dowozu dziecka z powodu agresywnego zachowania

Pytanie: Dziecko ma zdiagnozowane zagrożenie niedostosowaniem społecznym, opiekun w autokarze nie radzi sobie z dzieckiem. Czy mogę w regulaminie transportu dzieci do szkoły wprowadzić zapis, że jeśli dziecko stanowi zagrożenie dla siebie lub innych, to mogę odmówić transportu takiego dziecka?

Czy dyrektor technikum może skierować ucznia na ponowne badania

Pytanie: Do technikum uczęszcza uczeń, u którego w czasie badań wstępnych nie stwierdzono przeciwwskazań do kształcenia się w zawodzie technik elektryk. W trakcie nauki (w klasie 3) u ucznia zdiagnozowano padaczkę. Czy w związku z powyższą diagnozą dyrektor szkoły zobowiązany jest skierować ucznia na powtórne badania do lekarza medycyny pracy? Jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów prawa?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty