Pytanie: Czy gmina, ogłaszając przetarg na nowy rok szkolny na dowóz dzieci do szkół w warunkach zamówienia, powinna wymagać od oferenta posiadania i przedstawienia standardów ochrony małoletnich? Czy firma aktualnie dowożąca dzieci i zapewniająca opiekę podczas dowozu do szkół powinna opracować i wdrożyć standardy?
Jednym z zadań dyrektora jest wyznaczenie osób odpowiedzialnych za opracowanie, wdrożenie i weryfikowanie standardów ochrony małoletnich, np. koordynatora i zespół ds. procedur. Czy są wytyczne, kto może być koordynatorem ochrony i kto powinien wchodzić w skład zespołu? Sprawdzamy, co o tym mówią przepisy.
Pytanie: Czy standardy ochrony małoletnich mogą być opracowane dla zespołu szkolno-przedszkolnego jako jeden dokument? Czy dla przedszkola i szkoły oddzielnie?
Szkoły i placówki są zobligowane do opracowania i wprowadzenia procedur wdrażających standardy ochrony małoletnich. Przygotowując dokumenty, warto uwzględnić istniejące już procedury czy regulaminy, które, oprócz audytu potrzeb w tym zakresie, będą punktem wyjścia do redakcji procedur. W artykule przedstawiamy praktyczne aspekty związane z wdrażaniem standardów ochrony małoletnich, czyli główne zadania dyrektora i zespołów. Podpowiadamy również, jaką dokumentację związaną ze standardami ochrony małoletnich należy opracować w szkole i przedszkolu.
Pytanie: W szkole ponadpodstawowej uczeń niepełnoletni samowolnie (bez zgody rodziców i bez zgody nauczyciela) oddalił się z zajęć lekcyjnych i opuścił szkołę. Czy szkoła ponosi konsekwencje, gdy zdarzy się wypadek? Statut szkoły posiada zapis zabraniający bez zgody rodziców lub zgody nauczyciela opuszczać zajęcia organizowane przez szkołę.
Podważanie kompetencji nauczyciela i jego pracy, obrażanie i atakowanie nauczycieli to coraz częstsze sytuacje szkolne. Gdy więc ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone, dyrektor szkoły jest zobowiązany z urzędu występować w jego obronie. Zachowania uwłaczające godności nauczyciela, wyrażające lekceważenie lub pogardę zakwalifikowane jako znieważenie nauczyciela, uprawniają do zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie. Podpowiadamy, jak dyrektor i nauczyciele powinni reagować na trudne zachowania rodziców.
Nauczyciele nie powinni karać uczniów odebraniem telefonu komórkowego. Czy szkoła ma uprawnienia do rekwirowania przedmiotów należących do uczniów? Sprawdzamy, czy zapisy dotyczące zabierania uczniom telefonów, są zgodne z prawem.
Pytanie: Uczniowie nie mogą korzystać z telefonów komórkowych na lekcji, jednak zdarza się robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Trafiają one do mediów społecznościowych. Kto ponosi odpowiedzialność prawną za nagrywanie filmów przez uczniów na lekcji, na wycieczce oraz wrzucanie ich do mediów społecznościowych?
Pytanie: W związku z problemami z zachowaniem ucznia dyrektor szkoły zgłosiła sprawę ucznia do Sądu Rodzinnego w celu ustalenia, czy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji. Rodzic zażądał w związku z tym udostępnienia wszystkich notatek ze szkoły dotyczących zachowania syna. Czy dyrektor ma obowiązek udostępnienia rodzicowi tej dokumentacji?
Sama informacja o nagrywaniu przez ucznia filmików i umieszczaniu ich w sieci nie stanowi podstawy do ingerowania w działania ucznia poza szkołą, o ile samodzielnie nagrane treści nie są niebezpieczne. Przekazanie do szkoły informacji w tej sprawie uzasadnia natomiast podjęcie działań wyjaśniających wynikających z obowiązku wspomagania wychowawczej roli rodziny oraz współpracy z rodzicami w zakresie wychowania i profilaktyki.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty