15 sierpnia 2024 r. mija termin na wprowadzenie standardów ochrony małoletnich w szkołach i placówkach oświatowych. Czasu na ich wdrożenie zostało niewiele, a brak standardów w szkole po 15 sierpnia może niestety skończyć się grzywną dla dyrektora. Poza opracowaniem treści standardów konieczna jest ich odpowiednia publikacja. Sprawdź jak wprowadzić standardy ochrony małoletnich w Twojej szkole – zgodnie z prawem.
Pytanie: Nauczyciel zgłosił znieważanie przez ucznia. Komu i jak dyrektor szkoły ma to zgłosić?
Pytanie: Z informacji od rodzica wiemy, że uczennica lat 14 jest w ciąży. Czy obowiązkiem dyrektora szkoły jest powiadomienie Sądu Rodzinnego i Nieletnich o zaistniałej sytuacji? Wiemy, że obcowanie płciowe z 14-latką jest czynem zabronionym. Czy dyrektor ma prawo żądać od rodziców ciężarnej uczennicy zaświadczenia od lekarza ginekologa?
Pytanie: Czy jako szkoła możemy przekazać wyrok sądu rodzicowi pozbawionemu praw rodzicielskich dotyczący tego pozbawienia? Rodzic (ojciec) twierdzi, że nie wie o takim pozbawieniu praw. Dzieckiem zajmuje się matka, która przekazała ów wyrok do szkoły. Drugi rodzic, czyli ojciec chce ten wyrok poznać poprzez szkołę.
Pytanie: Czy w sytuacji zaistnienia niebezpiecznego zdarzenia z udziałem uczniów, np. pobicie poza szkołą, szkoła ma obowiązek interwencji i wyciągnięcia konsekwencji w postaci kary statutowej?
Pytanie: Uczeń szkoły podstawowej założył fałszywe konto nauczyciela w portalu społecznościowym. Prowadził z tego konta korespondencję, używając wulgaryzmów i obrażając innych nauczycieli. Czy dyrektor szkoły musi zgłosić sprawę na policję? Czy można ucznia ukarać w ramach kary statutowej?
Pytanie: W szkole jest uczeń, z którym są liczne problemy wychowawcze: pali papierosy, opuszcza lekcje, ma naganne zachowanie, demoralizuje innych, posiada naganę dyrektora oraz liczne uwagi. W związku z wielokrotnymi rozmowami z rodzicem i brakiem reakcji, chcemy zgłosić sprawę ucznia. Jak powinno wyglądać takie pismo i gdzie je zgłosić?
Pytanie: Kara nagany dla ucznia jest zapisana w statucie szkoły. Czy może być to odsunięcie od udziału w wycieczce szkolnej, dyskotece czy innej imprezie organizowanej w szkole?
Żaden pracownik szkoły ani nawet jej dyrektor nie może przeszukiwać ucznia, ani rzeczy należących do niego, np.: plecaka, szafki, kieszeni, telefonu. Jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla Policji. Można natomiast żądać od ucznia, najlepiej w obecności innej osoby, aby uczeń pokazał zawartość plecaka, kieszeni, szafki oraz przekazał dyrektorowi (nauczycielowi) przedmiot, którego np. nie powinien używać w szkole.
Pytanie: Rodzic ucznia klasy I z niepełnosprawnością (uczeń kończy 20 lutego lat 7), napisał podanie do dyrektora o zgodę na samodzielne opuszczanie szkoły przez dziecko. Rodzic oczekuje, że dyrektor podejmie decyzję w oparciu o obowiązujące prawo.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty