Pytanie: W jaki sposób dyrektor szkoły może się zabezpieczyć przed konsekwencjami wynikającymi z posiadania niezabezpieczonego odpowiednio boiska szkolnego, otrzymanego od gminy? Do organu prowadzonego został skierowany wniosek o pilne przeznaczenie środków finansowych na zabezpieczenie tego obiektu.
Pytanie: Rodzic poinformował mnie, że dziecko uczęszczające do naszej szkoły jest nosicielem wirusa HIV. Rodzic nie jest zainteresowany nagłaśnianiem tej kwestii. Obecnie dziecko jest objęte specjalistyczną opieką, ma także orzeczenie o niepełnosprawności z tego powodu. W związku z ochroną danych osobowych oraz uwzględniając bezpieczeństwo wszystkich zainteresowanych (nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz uczniowie, rodzice), jaki sposób jest najbardziej odpowiedni aby wszyscy zachowali odpowiednie procedury bezpieczeństwa? Czy dobrym rozwiązaniem jest napisanie zarządzenia, w którym powołałabym się na ,,choroby zakaźne - ogólnie" i zobowiązała do przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa?
Do szkoły mogą docierać różne niepokojące informacje np. że uczeń jest zarażone wirusem HIV. Takie dane często rozpowszechniane są za pomocą grup społecznościowych (np. facebook) czy drogą korespondencji elektronicznej (e-mail). Dyrektor szkoły jest zobowiązany dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczniów i musi zareagować na takie doniesienia, ale jak? Czy może w takiej sytuacji poddać ucznia badaniom krwi na obecność wirusa HIV? Czy powinien zawiadomić Inspekcję Sanitarną?
Pytanie: Czy podczas wyjazdu uczniów na basen przynajmniej jeden opiekun musi mieć uprawnienia ratownika (np. nauczyciel w-f)?
Pytanie: Czy uczeń, który zadeklarował, że nie będzie chodził na lekcje religii, a jest to ostatnia lekcja, może iść do domu? Czy rodzic musi wypełnić jakieś dodatkowe oświadczenie?
Pytanie: Uczeń nie wybrał ani religii ani etyki. Szkoła zapewniając opiekę kieruje ucznia do biblioteki szkolnej. Czy uczeń powinien przebywać w bibliotece szkolnej podczas trwania lekcji religii? Czy i gdzie należy ewentualnie odnotować jego nieobecność?
Pytanie: Przy budynku szkolnym znajdują się trzy boiska, które stanowią własność szkoły. W godzinach przedpołudniowych odbywają się na nich zajęcia z w-f zgodnie z planem zajęć. Po południu boiska są ogólnodostępne. Korzystają z nich dorośli i młodzież z okolicznych bloków. Czy dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo osób przebywających i korzystających z boisk w godzinach popołudniowych, po zajęciach dydaktycznych?
Pytanie: Czy nauczyciel może przewozić uczniów własnym samochodem (na zawody sportowe, konkursy itp.), jeśli ma odpowiednie szkolenie bhp w tym zakresie, co byłoby potwierdzone w zaświadczeniu?
Nawet 400 tysięcy dzieci i młodzieży może być pozostawiona pod opieką krewnych, w czasie gdy ich rodzice wyjeżdżają do pracy za granicę. Tacy uczniowie są zagrożeni eurosieroctwem, którego skutki mogą odbić się m.in. na kontaktach z rówieśnikami i wynikach w nauce. Poznaj zasady współpracy z opiekunami uczniów, których rodzice są za granicą. Dowiedz się, jakie mogę być objawy eurosieroctwa, a także jak pomóc dzieciom, które są pod opieką krewnych.
Pytanie: Nauczyciel wyjeżdża z 2 uczniami na konkurs do Warszawy (400 km w jedną stronę), czy potrzebny jest drugi nauczyciel do opieki?