Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Standardy ochrony małoletnich – kogo obowiązują

Standardy ochrony małoletnich – kogo obowiązują

Szkoły lub inne instytucje, do których uczęszczają albo w których przebywają lub mogą przebywać małoletni, są zobowiązane do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Standardy dotyczą m.in. wszystkich szkół zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Od 15 lutego 2024 r. należy wdrażać standardy ochrony małoletnich

Hejt w szkole – jak reagować

Hejt w szkole – jak reagować, czyli co może dyrektor i nauczyciele

Nauczyciele i specjaliści szkoły, którzy mają świadomość powszechności zjawiska hejtu w Internecie i przypuszczają, że autorami hejterskich komentarzy mogą być także uczniowie ich szkoły, zawsze powinni reagować na problem. Nieodpowiednia aktywność młodzieży w sieci powinna być przedmiotem zainteresowania zarówno szkoły, jak i rodziców uczniów oraz obszarem ich wspólnego działania w walce z hejtem.

Uczeń łamie zasady szkolne – czy można mu zabronić wyjazdu na wycieczkę

Pytanie: Czy szkoła, w ramach konsekwencji za łamanie zasad szkolnych, może zabronić uczniowi udziału w wycieczce szkolnej? Czy taki zapis w statucie szkoły i regulaminie wycieczek będzie zgodny z prawem?

Brak możliwości ponownego wezwania zespołu powypadkowego – co może zrobić dyrektor

Pytanie: Rodzic wniósł zastrzeżenia do protokołu powypadkowego dziecka. Dotyczyły one rozbieżności podanego przez świadka przebiegu wydarzeń z wersją poszkodowanego. Organ prowadzący zlecił dotychczasowemu zespołowi ponowne wyjaśnienie ustaleń protokołu. Co ma zrobić dyrektor szkoły, jeśli w najbliższym terminie nie może wezwać zespołu powypadkowego, ponieważ jego członkowie przebywają na urlopach?

Dowóz uczniów na konkursy lub zawody pozaszkolne – kto ponosi odpowiedzialność

Pytanie: Kto bierze odpowiedzialność za uczniów biorących udział w konkursach, zawodach lub innych wyjazdach poza szkołę w przypadkach, gdy rodzic dowozi na miejsce konkursu (na zawody), nauczyciel jedzie swoim środkiem lokomocji. Podczas konkursu jest obecny nauczyciel. Po konkursie rodzic odbiera dziecko. Czy szkoła może odmówić zawiezienia ucznia na konkurs czy zawody, ale podczas konkursu zapewnia opiekę nauczyciela? Jakie przepisy regulują te kwestie?

Czy szkoła powinna prowadzić programy rekomendowane

Czy szkoła powinna prowadzić programy rekomendowane

Programy rekomendowane są ofertą dla szkół i placówek bez obowiązku ich realizacji. To praktyczne narzędzia oraz środki realizacji zadań wychowawczo-profilaktycznych szkoły. Programy te mogą być więc wykorzystane w osiąganiu celów wychowawczych i profilaktycznych.

Uczeń z chorobą przewlekłą w szkole

Uczeń z chorobą przewlekłą w szkole – procedury i zasady bezpieczeństwa

Jakie wskazania prawne należy wziąć pod uwagę w przypadku ucznia z chorobą przewlekłą w szkole ogólnodostępnej? Przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednie warunki nauki oraz właściwą opiekę. Uczeń z chorobą przewlekłą w szkole powinien być także objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Przedstawiamy szereg wytycznych dotyczących organizacji pracy i opieki nad uczniem z chorobą przewlekłą w szkole.

Wybicie palca na lekcji WF-u – czy to już wypadek?

Pytanie: Czy wybicie palca na zajęciach wychowania fizycznego lub inny niewielki uraz ucznia traktować jako wypadek? Czy wpisywać to zdarzenie do rejestru wypadków, powołać zespół powypadkowy i sporządzić protokół?

Kto ponosi odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w szkole lub podczas wycieczki

Kto ponosi odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w szkole lub podczas wycieczki

Za szkodę majątkową (zagubienie lub zniszczenie rzeczy uczniów) powstałą w szkole lub w trakcie wycieczki, odpowiedzialność ponosi nauczyciel. Rodzic poszkodowanego ucznia może dochodzić odszkodowania na drodze cywilnoprawnej, ale adresatem roszczenia będzie organ prowadzący szkołę.

Konsekwencje prawne fałszowania podpisu przez ucznia niepełnoletniego

Konsekwencje prawne fałszowania podpisu przez ucznia niepełnoletniego

Użycie dokumentu podrobionego lub przerobionego, jako autentyczny, jest przestępstwem przeciwko wiarygodności dokumentów ściganym z urzędu. W przypadku dopuszczenia się czynu karalnego przez osobę pomiędzy 13. a 17. rokiem życia, stosuje się przepisy ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty