Pytanie: Teren szkoły jest ogrodzony, jednak można wejść na niego poprzez specjalne przejście. Ostatnio coraz częściej rankiem na terenie szkoły leży bardzo dużo " petów", opakowań po piwie i innych alkoholach, niszczona jest zieleń i mienie szkoły. Czy możemy zamontować w przejściu bramkę, która będzie zamykana po wszystkich zajęciach? Kto odpowiada za wypadek na terenie szkoły po zajęciach? Na budynku jest tablica informująca, że szkoła nie odpowiada za bezpieczeństwo osób znajdujących się tam po zajęciach.
Pytanie: Jak często należy szkolić nauczycieli w zakresie udzielania pierwszej pomocy? Czy zaświadczenia mają okres ważności, podobnie jak szkolenia bhp?
Pytanie: Czy budynek szkoły musi być połączony ogrzewanym łącznikiem z budynkiem hali sportowej, w której odbywają się zajęcia wychowania fizycznego?
Pytanie: Rodzice wyrazili chęć wymalowania izby lekcyjnej. Obawiam się jednak o bezpieczeństwo rodziców, aby nie doszło do wypadku w czasie pracy. Nie będą przecież moimi pracownikami, nie będą przeze mnie ubezpieczeni. Czy mogę pozwolić na wymalowanie klasy? W razie wypadku nie chciałabym ponosić odpowiedzialności.
Ferie dobiegły końca i dzieci wracają do szkół po zimowym wypoczynku. To dobry moment, aby przed kolejnymi zajęciami, dokonać przeglądu szkolnej sali gimnastycznej, stabilności zamontowania elementów, akcesoriów i sprzętu sportowego. Zaraz też zacznie się wiosna i będzie można prowadzić zajęcia WF-u na boisku. Aby było bezpiecznie, przyda się kontrola techniczna nawierzchni, bramek, koszy, tablic informacyjnych. Jak przeprowadzić kontrole sali gimnastycznej oraz boiska szkolnego piszemy w tym artykule. Ponadto, cenne wskazówki, co powinny zawierać regulaminy i tablice informacyjne tych obiektów, oraz jak zapewnić bezpieczeństwo uczniom podczas zajęć wychowania fizycznego.
Pytanie: Co ile lat powinno się wykonywać przegląd: badanie instalacji elektrycznej w szkole tj.: badanie ochrony przeciwpożarowej, badanie rezystancji izolacji przewodów?
Zgodnie z przepisami próbna ewakuacja musi się odbyć w szkole nie później niż 3 miesiące od rozpoczęcia roku szkolnego, czyli przed 30 listopada. Trening ewakuacyjny jest bardzo istotny, nakłada na dyrektora ogromną odpowiedzialność - ma przygotować uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły do sprawnego działania i szybkiego, bezpiecznego opuszczenia budynku szkoły w razie zagrożenia. Wszyscy podczas próbnej ewakuacji powinni znać swoje obowiązki, zasady postępowania, współpracować ze sobą. Dlatego wytyczne zebrane w tym materiale, instrukcje, procedurę działania warto przekazać wszystkim członkom społeczności szkolnej.
Pytanie: W budynku szkoły są dwa wyjścia. Do którego się kierować podczas ewakuacji? Czy drzwiami balkonowymi, które są w budynku też można wyjść? Ile czasu powinno trwać opuszczenie budynku?
Pytanie: W szkole przeprowadzane są co roku przeglądy, a co 5 lat przeglądy okresowe zgodnie z przepisami prawa budowlanego, bhp. Prosze o informację, czy w tym 5tym roku wystarczy zrobić przegląd okresowy czy jednocześnie roczny i okresowy? Czy prawidłowe jest rozumowanie, że jeśli pokrywaja się terminy to przegląd okresowy zastępuje roczny bo jest szerszy zasięgiem i obejmuje też zagadnienia ujęte w przeglądzie rocznym?
Obowiązek stworzenia możliwości pozostawienia w szkole części podręczników i przyborów szkolnych uczniom klas realizujących nową podstawę programową wciąż jest aktualny. Czas wakacji sprzyja modernizacji bazy szkoły, zatem i tę potrzebę trzeba uwzględnić w wakacyjnych pracach, by kolejnym klasom zapewnić lżejszy plecak.