GUS opublikował właśnie nowe tablice średniego trwania życia na potrzeby obliczenia wysokości emerytury i świadczenia kompensacyjnego nauczycieli. W najbliższym czasie możemy spodziewać się niższych emerytur i świadczeń kompensacyjnych niż dotychczas.
Podjęcie zatrudnienia w trakcie świadczenia kompensacyjnego może skutkować jego zawieszeniem. Sprawdź, w jakich przypadkach można pracować w trakcie pobierania tego świadczenia i uniknąć zawieszenia jego wypłaty.
Czy warto przejść na świadczenie kompensacyjne? A może lepiej poczekać na emeryturę powszechną? Pytania te w lutym 2023 r. zadaje sobie wielu nauczycieli. Prezentujemy zestawienie obydwu świadczeń, które pomoże w podjęciu decyzji.
Pytanie: Czy staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela należy rozumieć jako staż pracy w zatrudnieniu w oparciu o Kartę Nauczyciela? Czy w kontekście prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego do stażu pracy pedagogicznej zalicza się także lata pracy na stanowisku nauczyciela w niepublicznym przedszkolu zatrudnionego.
Pytanie: Czy nauczyciel, który osiągnął wiek emerytalny, chce odejść na emeryturę w trakcie roku szkolnego. Czy może złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem przebywając ciągle na zwolnieniu lekarskim? Czy możliwe jest przejście na emeryturę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
Przejście na świadczenie kompensacyjne wymaga nie tylko osiągnięcia odpowiedniego wieku i stażu, ale też rozwiązania stosunku pracy. Czy rozwiązanie to może nastąpić przed osiągnięciem wieku uprawniającego do świadczenia. Wyjaśnienie w artykule.
Podjęcie pracy na stanowisku nauczyciela w szkole lub placówce oświatowej skutkuje co do zasady zawieszeniem wypłaty świadczenia kompensacyjnego. O jakie jednostki oświatowe chodzi? Na to pytanie odpowiedział Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2022 r. III USKP 109/21.
Wielu pracowników szkoły znajdujących się w wieku przedemerytalnym w czasie wakacji podejmuje czynności zmierzające do zakończenia swojej aktywności zawodowej i przejścia na emeryturę. W szczególności decyzję o przejściu na emeryturę podejmują te osoby, które w związku z ruchem kadrowym otrzymały wypowiedzenia. Jak postępować, aby proces ten przebiegł prawidłowo? Należy pamiętać o stosowaniu się w tym zakresie do kilku ważnych zasad. Sprawdź, kiedy warto przejść na emeryturę w 2022 roku, aby uzyskać najbardziej korzystne warunki.
Pytanie: Nauczycielka w związku z ukończeniem 60 lat planuje przejście na emeryturę. Nie złożyła wypowiedzenia i domaga się, aby oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy wręczył jej dyrektor szkoły. Czy żądanie wypowiedzenia w związku z planowanym przejściem na emeryturę jest uzasadnione?
Odejść na emeryturę czy pracować dalej? Pozostać w zatrudnieniu do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, a może już teraz skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego? Takie pytania mogą zadawać sobie pracownicy oświaty w ostatnich miesiącach każdego roku szkolnego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty