Nauczyciel, który nabędzie prawo do wcześniejszej emerytury, nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. W tym zakresie planowane są pewne zmiany, które jednak obejmą tylko urlop zdrowotny udzielany w celu leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Przedstawiciel MEN w odpowiedzi na interpelację poselską wykluczył natomiast wprowadzenie zmian dotyczących urlopu zdrowotnego udzielanego w związku z chorobą. Oznacza to, że nabycie uprawnień do emerytury stażowej trwale uniemożliwia skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia.
Pytanie: Czy szkoła ma wystawić odchodzącym z pracy pracownikom zaświadczenie ERP-7?
Nie w każdym przypadku nauczyciel odchodzący ze szkoły i spełniający przesłankę wieku oraz stażu będzie mógł skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Istotny jest tu bowiem tryb rozwiązania stosunku pracy Jeżeli stosunek pracy nauczyciela zostanie rozwiązany z powodu przekroczenia dopuszczalnego okresu nieobecności w pracy z powodu choroby albo w wyniku stwierdzenia przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy, nauczyciel nie będzie mógł przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Istnieje jednak sposób, by temu zapobiec. Szczegóły w artykule.
Od 1 września 2024 r. nauczyciele będą mogli nie tylko skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego, ale też rozważyć przejście na wcześniejszą emeryturę. Co istotne, nauczyciel będzie mógł wybrać jedno z tych świadczeń. Warto więc porównać, jakie są warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę i świadczenie kompensacyjne.
Nauczyciele, którzy korzystali z wcześniejszej emerytury z art. 88 Karty Nauczyciela, a przez to zmniejszono ich emeryturę powszechną, mogą ubiegać się o przeliczenie tego drugiego świadczenia. Wszystko dzięki niedawnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Sprawdź, czy jesteś w grupie osób, która może ubiegać się o przeliczenie emerytury po wyroku TK.
Wiek uprawniający do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest coraz wyższy. Wzrost wymaganego wieku następuje co 2 lata. Czy zatem jest możliwe, by nauczyciel uprawniony do świadczenia kompensacyjnego w 2024 r. stracił to prawo w 2025 r.? Sprawdź, co na to Sąd Najwyższy.
Pytanie: Z jakim wyprzedzeniem nauczyciel informuje pracodawcę o zamiarze przejścia na emeryturę?
Nauczyciel religii może przejść na świadczenie kompensacyjne na takich samych zasadach, jak pozostali nauczyciele. Jedną z przesłanek nabycia prawa do tego świadczenia jest odpowiedni staż pracy przy tablicy. Sprawdzamy, czy do tego stażu wlicza się okresy nauczania religii w punktach katechetycznych oraz okresy zatrudnienia w szkołach, za które nauczyciele religii nie pobierali wynagrodzenia.
Od roku szkolnego 2023/2024 istniała możliwość zatrudnienia nauczyciela na świadczeniu kompensacyjnym w szkole bez zawieszenia wypłaty tego świadczenia. Wiemy już, że takie rozwiązanie będzie stosowane także w roku szkolnym 2024/2025. Przypominamy, jakie będą zasady pracy w szkole nauczyciela pobierającego świadczenie kompensacyjne.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której dyrektor kieruje nauczyciela na badania do lekarza medycyny pracy celem orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Lekarz orzeka zaś o potrzebie udzielenia tego urlopu. Nauczyciel nabywa jednak prawa do wcześniejszej emerytury z dniem 1 września 2024 r. Jak w takiej sytuacji ma postąpić dyrektor.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty