Przeksięgowanie wyniku finansowego jednostki może nastąpić pod datą złożenia sprawozdania finansowego w organie prowadzącym. Jednak w praktyce najlepiej wskazać termin przeksięgowania wyniku finansowego za rok ubiegły w wewnętrznych procedurach lub przyjętych zasadach rachunkowości.
Przedawnione należności należy odpisać z ksiąg rachunkowych, ponieważ nie można ich zaliczyć do aktywów jednostki.
Koszty transportu zakupów dla jednostki, nawet jeżeli są istotne i zwiększają cenę nabycia materiałów i/lub towarów, mogą być ewidencjonowane na różne sposoby. Wybrana forma ewidencji powinna wynikać z przyjętej przez jednostkę polityki rachunkowości.
Jednostka oświatowa może pokryć z dotacji wydatki na leasing samochodu osobowego, m.in. wówczas gdy ma on być używany jako środek dydaktyczny, związany bezpośrednio z procesem nauczania, a nie na potrzeby organu prowadzącego.
Jeżeli pracodawca spełnił wszystkie warunki, by móc przyjąć pracownika młodocianego w ramach umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, to po zdaniu przez niego egzaminu zawodowego pracodawca może ubiegać się o refundację kosztów wynagrodzenia.
Rozrachunki z pracownikami obejmują należności i zobowiązania z tytułu wynagrodzeń za pracę należnych w pieniądzu lub w naturze oraz ich zmniejszeń w postaci składek ZUS opłaconych przez pracowników, składek zdrowotnych, podatku dochodowego.
Szkoła likwidowana z końcem roku szkolnego z dniem 31 sierpnia 2020 r. przestaje istnieć. Jest to dzień, na który należy zamknąć księgi rachunkowe tej szkoły i dokonać wyrejestrowań.
Nauczyciele pracujący zdalnie i wykorzystujący w tym celu własny sprzęt – głównie komputery, telefony komórkowe, materiały biurowe – otrzymają ekwiwalent pieniężny. Sprawdź, jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego i czy ekwiwalent stanowi koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy.
Środki naliczane dodatkowymi wagami np. na uczniów mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz uczniów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych powinny być wykorzystane na pokrycie wydatków związanych ze specjalnymi potrzebami uczniów niepełnosprawnych i odrębnie rozliczone. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku.
Sporządzanie sprawozdań Rb-27, Rb-N oraz Rb-28S i prawidłowe ujęcie w nich wydatków, należności czy odsetek wywołuje wątpliwości nawet u doświadczonych księgowych. Podobnie jest z klasyfikacją budżetową zakupów różnych materiałów, usług czy dochodów.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty