Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Ocenianie uczniów

Ocenianie uczniów to bardzo ważny element kształcenia i wychowania. W tym miejscu dowiesz się: jak prawidłowo klasyfikować ucznia, na jakich warunkach uczeń może powtarzać klasę, jak nieobecności wpływają na ocenę. Znajdziesz tu porady dotyczące ocen z zajęć i zachowania, zasady klasyfikacji i promocji uczniów. Przeczytaj i dowiedz się, jakimi zasadami trzeba się kierować wystawiając oceny!

Klasyfikacja roczna ucznia, który opuścił 50% zajęć

Pytanie: Uczeń opuścił ponad 50% zajęć, ale są podstawy do wystawienia oceny. Czy nauczyciel może odmówić klasyfikacji i wnioskować o przeprowadzenie egzaminu?

Kto występuje z wnioskiem do rodziców o opinię w sprawie niepromowania ucznia

Pytanie: Uczeń klasy II szkoły podstawowej nie będzie promowany do następnej klasy. Kto powinien zwrócić się do rodzica o opinię na temat niepromowania ucznia – wychowawca klasy czy dyrektor?

Podstawy do nieklasyfikowania ucznia na koniec roku

Pytanie: Jeżeli uczeń na pierwszy semestr miał wystawioną ocenę dopuszczającą z przedmiotu, a w drugim semestrze nie uczęszczał na zajęcia (nieobecności nieusprawiedliwione) i nie ma żadnej oceny, to na koniec roku jest nieklasyfikowany, czy należy wystawić mu ocenę niedostateczną?

Poprawianie ocen z prac pisemnych – na jakich lekcjach

Pytanie: Czy uczeń może poprawiać ocenę ze sprawdzianu czy kartkówki na zajęciach pozalekcyjnych, np. kółku, zajęciach wyrównawczych? Czy tylko na lekcji z danego przedmiotu w obecności całej klasy?

Prawo do egzaminu poprawkowego po uzyskaniu jednej oceny niedostatecznej

Pytanie: Czy uczeń ostatniej klasy dziennego liceum ogólnokształcącego, który otrzymał jedną ocenę niedostateczną, ma możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu i ukończenia szkoły bez powtarzania ostatniej klasy? I analogicznie, czy słuchacz ostatniego semestru zaocznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych z jedną oceną niedostateczną, ma możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu i ukończenia szkoły w sierpniu po jego zdaniu bez konieczności powtarzania ostatniego semestru?

Roczna ocena klasyfikacyjna niższa o dwa stopnie od oceny śródrocznej

Pytanie: Czy uczeń, który otrzymał śródroczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć edukacyjnych „dostateczny”, może otrzymać roczną ocenę klasyfikacyjną „niedostateczny”?

Termin przekazania informacji o ocenach opisowych

Pytanie: Czy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej jest zobowiązany przedstawić rodzicom proponowaną ocenę opisową końcoworoczną ucznia w formie pisemnej na 4 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego?

Ustalenie oceny rocznej z wychowania fizycznego mimo zwolnienia z zajęć

Pytanie: Czy uczennicy klasy maturalnej, która ćwiczyła na lekcjach wychowania fizycznego do 31 listopada, doznała kontuzji na zawodach i do końca roku szkolnego ma zwolnienie, na koniec roku szkolnego można wystawić ocenę roczną (ocena śródroczna była wystawiona). Wewnątrzszkolne ocenianie nie przewiduje takiej sytuacji. Czy ewentualnie w ciągu trwania roku szkolnego można dokonać zmian w WO?

Zwolnienie lekarskie ucznia, który miał przystąpić do egzaminu poprawkowego

Pytanie: Uczeń przedstawił zwolnienie lekarskie do końca sierpnia, a na 25 sierpnia miał wyznaczony egzamin poprawkowy z dwóch przedmiotów. Czy może taki egzamin zdawać we wrześniu? Jak ma wyglądać wtedy jego promocja do klasy wyższej?

Ocena z religii na świadectwie, gdy uczeń uczęszczał na zajęcia tylko w pierwszym półroczu

Pytanie: Uczeń pierwszy semestr uczęszczał na religię i otrzymał ocenę na I semestr. Natomiast w II półroczu uczęszczał tylko na etykę. Czy ocena z I semestru z religii ma być na świadectwie?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty