Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurów

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z opieką nad uczniami podczas zajęć w szkole czy np. ferii letnich czy zimowych. Dowiesz się m.in. kto odpowiada za bezpieczeństwo ucznia przebywającego na terenie szkoły po zakończeniu lekcji, kto może odbierać dziecko ze świetlicy, kto przejmuje odpowiedzialność za uczniów podczas wyjazdów na konkursy czy basen. Sprawdź, jak prawidłowo zorganizować dyżury nauczycieli, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w szkole.

Czy można zamontować kamery w sali lekcyjne

Pytanie: Jakie działania i procedury musi wykonać dyrektor szkoły, aby na wniosek rodziców zamontować kamerę w sali lekcyjnej?

Odpowiedzialność za ucznia, który opuścił teren szkoły w trakcie zajęć

Pytanie: Czy szkoła odpowiada za ucznia, który samodzielnie opuścił teren szkoły w trakcie trwania zajęć lekcyjnych? Czy rodzić może podpisać oświadczenie, w którym jest mowa, że szkoła nie odpowiada za dziecko, które samowolnie opuściło teren szkoły?

Odpowiedzialność za zniszczenie okularów ucznia na zajęciach WF

Pytanie: Czy rodzice uczniów noszący okulary zwykłe (nie sportowe) muszą pisać oświadczenie, że wyrażają zgodę, aby dziecko ćwiczyło na wychowaniu fizycznym w zwykłych okularach i biorą odpowiedzialność na ewentualne wypadki, złamania okularów itp.?

Organizacja zajęć podczas ferii zimowych – na jakich zasadach

Pytanie: Czy podczas ferii zimowych na życzenie rodziców można zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów uczęszczających do szkoły? Czy należy o tym powiadomić kuratorium oświaty?

Odbiór dziecka ze świetlicy przez starsze rodzeństwo

Pytanie: Kto może odbierać dziecko ze świetlicy szkolnej? Czy może to być starsze rodzeństwo?

Ubezpieczenie uczniów – czy obowiązkowe

Pytanie: Czy w świetle przepisów o funkcjonowaniu firm ubezpieczeniowych oraz faktem, że ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolną umową ubezpieczenia, dyrektor szkoły może podpisać umowę ubezpieczenia dla uczniów swojej szkoły? Czy takie czynności powinna podjąć rada rodziców, czy jest to indywidualna sprawa rodzica?

Podawanie uczniom leków przez nauczycieli

Pytanie: Rodzic dziecka z epilepsją przerwał nauczanie indywidualne dziecka w domu, obecnie uczeń kl. VI uczęszcza do szkoły. Matka ucznia zgłosiła, by nauczyciele w razie ataku w szkole podali mu czopek. Czy nauczyciele mają taki obowiązek?

Niedopuszczenie uczniów na lekcję religii z powodu przebrań na Halloween

Pytanie: W szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyło się Halloween. Niektóre dzieci przyszły w przebraniach i makijażu. Nauczyciel katecheta napiętnował je w drastyczny sposób. Niektórym dzieciom zabronił uczestnictwa w lekcji (zaopiekowała się nimi wychowawczyni, zabierając je na swoją lekcję). Uczniom, ze względu na zły stan psychiczny (strach, płacz) zostało udzielone wsparcie psychologiczne. Rodzice zwrócili się do dyrektora o zwołanie zebrania. Rozmowa z katechetą i księdzem nie przyniosła rezultatu. Jakie działania powinna podjąć szkoła wobec katechety?

Opieka nad uczniem zwolnionym z zajęć WF-u

Pytanie: Czy można ucznia zwolnionego na podstawie opinii lekarza zwolnić z fizycznego przebywania na sali w szkole, jeżeli jest to ostatnia lub pierwsza jego lekcja? Czy może być podstawą do zwolnienia z realizacji zajęć WF opinia lekarza rodzinnego?

Samodzielny powrót ze szkoły dziecka z zespołem Aspergera

Pytanie: Czy uczeń gimnazjum posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm (zespół Aspegrera) może samodzielnie dojeżdżać do szkoły autobusem (PKS), czy też powinien towarzyszyć mu opiekun? Czy rodzice ucznia powinni złożyć jakieś oświadczenie w szkole, jeśli chcą, aby uczeń sam dojeżdżał do szkoły?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty