Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

Kto informuje o niespełnianiu obowiązku nauki przez ucznia szkoły ponadpodstawowej

Pytanie: Czy dyrektor publicznej szkoły ponadpodstawowej ma obowiązek powiadomić wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta) o niespełnianiu obowiązku nauki przez ucznia?

Czy można wydłużyć semestr w szkole policealnej

Pytanie: Jesteśmy szkołą policealną, pierwszy semestr był zaplanowany do 24 stycznia 2021 r. Ze względu na zmianę terminu ferii zimowych, semestr ten zostanie skrócony o dwa tygodnie. Czy z tego powodu można go wydłużyć i jaką trzeba zastosować procedurę? Pierwotnie ferie zimowe w naszym województwie były zaplanowane od 1 do 14 lutego 2021 r.

Zmiana terminu ustalonych dni dyrektorskich – czy jest możliwa w ciągu roku

Pytanie: Pytanie dotyczy możliwości zmiany terminu ustalonych dni dyrektorskich. Na dni 4 i 5 stycznia 2021 r. ustalono "dni dyrektorskie". W związku z ostatnią zapowiedzią zmian w organizacji pracy szkół w związku z covid-19 planujemy przenieść te dwa dni (bo przypadną na nowy termin ferii zimowych) na inny, wcześniejszy. Czy można dokonać takiej zmiany w ciągu roku (zarządzenie w sprawie ustalenie dni dyrektorskich wydane we wrześniu)? Jeśli tak, to jak to zrobić formalnie i proceduralnie?

Kiedy należy przeprowadzić radę klasyfikacyjną w związku z nowym terminem ferii

Pytanie: Zapis w Statucie szkoły brzmi: § 44 1. Rok szkolny dzieli się na dwa okresy. 2. I okres rozpoczyna się pierwszego powszedniego dnia września i trwa do ostatniego dnia przed rozpoczęciem ferii zimowych, nie później jednak niż do 31 stycznia. 3. II okres rozpoczyna się pierwszego powszedniego dnia lutego, a jeżeli dzień ten wypada w ferie to w pierwszy powszedni dzień po feriach zimowych. 4. Klasyfikację śródroczną przeprowadza się na tydzień przed zakończeniem I okresu. 5. Klasyfikację roczną przeprowadza się na tydzień przed zakończeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w Szkole. Czy w związku z nowym terminem ferii, musimy zmienić termin rady klasyfikacyjnej?

Zajęcia w SKS – czy mogą być realizowane stacjonarnie

Pytanie: Przy szkole podstawowej działa szkolny klub sportowy Czy w związku z zawieszeniem zajęć klub może dalej prowadzić zajęcia, gdy są one wpisane w harmonogram pracy szkoły?

Rodzic uchyla się od współpracy ze szkołą – jak zareagować

Pytanie: Rodzic niepełnoletniego ucznia szkoły specjalnej odmówił podpisania zgody na możliwość stosowania przez nauczyciela przytrzymania ucznia, unieruchomienie go w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu jego i innych. Matka stwierdziła, że jest to przemoc fizyczna. Tymczasem taka możliwość wynika ze statutu szkoły oraz opracowanych procedur bezpieczeństwa. Jak zareagować na tę odmowę?

Obowiązkowa opieka świetlicowa – dla kogo

Pytanie: Czy zawód wykonywany przez rodzica, np. dyspozytora straży pożarnej zobowiązuje dyrektora do zapewnienia opieki świetlicowej dziecku z klas I-III, jeżeli rodzic taką potrzebę zgłosi? Czy potrzebne jest pisemne oświadczenie rodzica o jego sytuacji?

Lekcje online nagrywane przez rodziców – czy to dozwolone

Pytanie: Czy rodzic ma prawo nagrać lekcję prowadzoną zdalnie przez nauczyciela, bez jego zgody i wiedzy?

Praktyki studenckie w szkole w dobie pandemii

Praktyki studenckie w szkole w dobie pandemii

Czy w dobie pandemii można zorganizować w szkole praktyki studenckie. Co w przypadku, gdy działalność szkoły została zawieszona? Czy praktyki mogą się wtedy odbyć czy też należy przesunąć je na inny termin? Kwestie te nurtują niejednego dyrektora, ale też studenta. Wyjaśnienie znajdziesz w artykule.

Zmiana sposobu udostępnienia informacji publicznej

Pytanie: Do szkoły wpłynął wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Jego realizacji będzie wymagała przygotowania kopii bardzo dużej liczby dokumentów. Czy istnieje wyjście z takiej sytuacji?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty