Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

Koncepcja pracy szkoły kandydata na dyrektora – co powinna zawierać

Pytanie: Jak powinna wyglądać przykładowa koncepcja pracy szkoły stworzona przez kandydata na dyrektora szkoły?

Czy istnieje procedura zakończenia strajku

Pytanie: Strajk rozpoczęło 100 % nauczycieli. Od kilku dni pracę podjęło 85% nauczycieli, co pozwoliło na rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Szkoła funkcjonuje już normalnie, pomimo kilku nadal strajkujących nauczycieli. Kogo informuje dyrektor o prawidłowym funkcjonowaniu? Czy istnieje procedura zakończenia sporu zbiorowego czy wygasa naturalnie?

Odwołanie wcześniej ustalonych dni wolnych – czy jest możliwe

Pytanie: W szkole odbywa się strajk. Rada rodziców wystąpiła z pismem/prośbą o odwołanie dni wolnych od zajęć dydaktycznych, które zostały ustalone w dniach 29, 30 kwietnia, 2 maja i zorganizowanie w tych dniach zajęć lekcyjnych. Prośba jest zasadna i chciałabym się do niej przychylić. Dyrektor szkoły odpowiada na organizację, a ja widzę np. poważne zagrożenie realizacji podstawy programowej. Czy znalazłoby się uzasadnienie prawne do zmiany/odwołania dni wolnych ustalonych we wrześniu?

Czy organ prowadzący odpowiada przeprowadzenie egzaminów w czasie strajku

Pytanie: W jakim zakresie organ prowadzący (gmina) odpowiada za przebieg egzaminu ósmoklasisty i gimnazjalny w kontekście zapowiadanego strajku i wypowiedzi przedstawicieli rządu dotyczących takiej odpowiedzialności/współodpowiedzialności?

Zarządzenie dyrektora szkoły w sprawie przeprowadzenia referendum – czy konieczne

Pytanie: W szkole odbyło się referendum strajkowe. Czy powinno być sporządzone zarządzenie dyrektora szkoły w sprawie przeprowadzenia referendum?

Przekazanie placówki, gdy dyrektor przebywa na dłuższym zwolnieniu

Pytanie: Dyrektor szkoły przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, który trwać będzie aż do zakończenia stosunku pracy. Kto ma dokonać przekazania placówki? Zaznaczę, że po rozwiązaniu stosunku pracy z obecnym dyrektorem, pełnienie obowiązków zostanie powierzone jednemu z obecnych wicedyrektorów?

Zasady przejęcia obowiązków dyrektora placówki publicznej

Pytanie: W jaki sposób powinno odbyć się przejęcie obowiązków dyrektora placówki publicznej? O co powinien zadbać nowo powołany dyrektor, by zabezpieczyć swoje interesy w zakresie nieponoszenia odpowiedzialności za ewentualne błędy poprzedniego dyrektora?

Lista z ukończonymi formami doskonalenia zawodowego – czy można wywiesić w pokoju nauczycielskim

Pytanie: Czy dyrektor może wywiesić w pokoju nauczycielskim listę, na której nauczyciele wpisują ukończone formy doskonalenia zawodowego?

Czy wicedyrektor szkoły może wziąć udział w strajku

Pytanie: Czy wicedyrektor szkoły, który jest podobnie jak dyrektor również nauczycielem, może przystąpić do strajku planowanego w wyniku organizowanego przez ZNP sporu zbiorowego?

Wynajem sali szkolnej dla świetlicy środowiskowej

Pytanie: Czy dyrektor szkoły podstawowej zobowiązany jest do wynajmu sali szkolnej w celu prowadzenia popołudniowych zajęć przez osobą zatrudnioną w świetlicy środowiskowej?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty