Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

Archiwalny Opłata za duplikat karty motorowerowej

Pytanie: Jaka jest wysokość opłaty za wydanie duplikatu karty motorowerowej? Czy można ująć opłatę np. 9 zł, tak jak za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej w procedurach szkolnych?

Archiwalny Dostęp do informacji publicznej w placówkach oświatowych

Dyrektorzy szkół często stają przed koniecznością podjęcia decyzji wymagającej znajomości prawa dotyczącego możliwości i zasad udostępniania informacji, szczególnie osobom, które nie są pracownikami szkoły. Każda prośba i wniosek o udostępnienie informacji dotyczących szkoły, dokumentów wewnętrznych, uczniów i pracowników wymaga szybkiej reakcji, a w niektórych sytuacjach niezwłocznej odpowiedzi. Rodzi to wiele pytań i wątpliwości, m.in.: jakie informacje podlegają upublicznieniu; komu należy udostępnić informacje; kto jest zobowiązany do ich udzielania; jakie są ograniczenia dostępu do informacji? Rzetelna wiedza pozwoli rozwiać te wątpliwości!

Archiwalny Zamiana dnia wolnego na pracujący i pracującego na wolny

Pytanie: Zaplanowaliśmy wyjazd uczniów na „białą szkołę” w terminie 3 - 7 stycznia 2011 r. W międzyczasie dzień 6 stycznia ogłoszono dniem wolnym od pracy. Czy w związku z tym dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego, może uznać ten dzień dniem pracującym, a dniem wolnym (nie tylko od zajęć dydaktycznych, tylko dniem, w którym zamknięta jest szkoła) 2 maja lub 5 kwietnia (sprawdzian szóstoklasistów)?

Archiwalny Organizacja roku szkolnego w szkole niepublicznej

Ze względu na liczne wątpliwości i różne interpretacje warto zastanowić się, czy rozporządzenie o organizacji roku szkolnego można stosować, oprócz do publicznych, również do szkół niepublicznych.

Archiwalny Dni wolne od zajęć w oddziałach przedszkolnych

Pytanie: W szkole utworzono punkt przedszkolny prowadzony przez gminę. Czy dla tego punktu też należy ustalić dni wolne od zajęć zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego?

Archiwalny Dni wolne od zajęć w ośrodkach doskonalenia zawodowego

Pytanie: Czy na podstawie rozporządzenia MEN z 5 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego w placówce nieferyjnej (Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) w bieżącym roku szkolnym, następujące dni mogą być dniami wolnymi:  12 listopada, 7 stycznia, 5 kwietnia, 2 maja, 24 czerwca?

Archiwalny Szkolenia kadry pedagogicznej - czy obowiązkowe

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może zarządzić obowiązkowe szkolenia kadry pedagogicznej i w jakim czasie oraz wymiarze, aby były zgodne z przepisami bhp?

Archiwalny 12 listopada i dni po świętach wielkanocnych, jako dni wolne od zajęć zgodne z nowymi przepisami

Pytanie: Czy w roku szkolnym 2010/11, na podstawie rozporządzenia MEN z 5 października 2010 r. można - po uzyskaniu pozytywnych opinii rady szkoły, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego - zaplanować w szkole podstawowej następujące dni wolne od zajęć dydaktycznych: 12 listopada, 5, 27, 28 i 29 kwietnia oraz 2 maja?

Archiwalny Święto Patrona, Szkolna Wigilia, Dzień Dziecka - czy mogą być wolne od zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej

Pytanie: W związku z wejściem w życie rozporządzenia MEN, jako dyrektor SP mogę wyznaczyć 6 dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Wiem, że mogą to być 2 maja, piątek po Bożym Ciele, ale czy też piątek po 11 listopada? Musi być też dzień sprawdzianu zewnętrznego. Czy w ramach 6 dni też należy liczyć następujące dni (w dniach tych uczniowie mają obowiązek przebywać w szkole, a nie prawo): Święto Patrona (10 listopada - w tym dniu wszyscy uczestniczą we mszy świętej, uroczystej akademii i spotkaniu z kombatantami - ogółem ok. 3 godz.), ostatni dzień zajęć w grudniu - Szkolna Wigilia - wszyscy spotykamy się przy stole wigilijnym, jest część artystyczna, odwiedziny Św. Mikołaja - całość trwa 3 godz., ale nie ma lekcji, Dzień Dziecka - dzień, w którym wszyscy uczestniczą w rozgrywkach sportowo-wiedzowych trwających ok. 5 godzin.

Archiwalny Rekolekcje jako dni wolne od zajęć

Pytanie: Czy w nowym rozporządzeniu o organizacji roku szkolnego 2010/11 w ramach 6 dni wolnych ustalonych przez dyrektora szkoły należy uwzględnić rekolekcje?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty