Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja zajęć szkolnych

Jak prawidłowo organizować zajęcia szkolne – sprawdź aktualne porady prawne w jednym miejscu. Znajdziesz tu wskazówki ekspertów dotyczące organizacji zajęć z wychowania fizycznego, łączenia i organizacji pracy w klasach oraz wychowawców klas. Sprawdzisz, jakie zajęcia można zaliczyć do specjalistycznych oraz kiedy można zwolnić ucznia z drugiego języka obcego. W jednym miejscu wszystkie najważniejsze wiadomości o organizacji zajęć szkolnych!

Podział godzin w oddziałach dwujęzycznych

Pytanie: W roku szkolnym 2013/2014 w trzech klasach pierwszych publicznego gimnazjum utworzono trzy oddziały dwujęzyczne z przedmiotami matematyka i muzyka. Czy w klasie drugiej i trzeciej dwujęzycznej należy zabezpieczyć godziny na muzykę? W cyklu trzyletnim jest tylko 30 godzin muzyki.

Informacja o kontynuowaniu lub rezygnacji z zajęć religii i wychowania do życia w rodzinie w kolejnej klasie

Pytanie: Czy rodzice, którzy pisemnie zwolnili swoje dziecko z zajęć wychowania do życia w rodzinie w klasie pierwszej gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej muszą powtórzyć zwolnienie w klasie drugiej i trzeciej? Czy rodzice, którzy wyrazili chęć uczestnictwa swoich dzieci w lekcjach religii w klasie pierwszej muszą powtarzać chęć uczestnictwa w klasie drugiej i trzeciej?

Dodatkowe zajęcia z przedmiotów maturalnych - czy mogą być opłacane przez radę rodziców?

Pytanie: Czy można zorganizować dodatkowe zajęcia (np. z przedmiotów maturalnych), które byłyby opłacone z komitetu rodzicielskiego?

Usprawiedliwianie nieobecności ucznia pełnoletniego

Pytanie: Jak wygląda usprawiedliwianie nieobecności ucznia, który ukończył 18 lat?

Przyjęcie bezpłatnego zestawu podręczników od wydawnictwa - zgodne z prawem?

Pytanie: Podpisując deklarację wyboru podręcznika z danego wydawnictwa szkoła otrzymuje bezpłatny zestaw podręcznika - zestaw nauczycielski. Czy jest to zgodne z prawem? Czy stanowi to przyjmowanie korzyści za korzystanie z danego wydawnictwa?

Rezygnacja z podziału j. angielskiego  na grupy w trakcie roku szkolnego

Pytanie: Od 1 września klasa liczyła 24 uczniów i w związku z tym zajęcia z j. angielskiego odbywały się z podziałem na dwie grupy. W październiku jeden z uczniów przeniósł się do innej szkoły. Obecnie klasa liczy 23 uczniów i w świetle przepisów nie powinna być dzielona na grupy. Co zrobić w tej sytuacji?

Odebranie wychowawstwa nauczycielowi w związku ze skargami rodziców

Pytanie: Czy można odebrać wychowawstwo nauczycielowi w związku ze skargami rodziców na jego zachowanie (agresja słowna) wobec uczniów?

Nauczyciel religii, który nie jest księdzem także nie obejmie wychowawstwa

Pytanie: Czy można powierzyć wychowawstwo klasy nauczycielowi religii? Jest to nauczyciel mianowany, zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, nie jest osobą duchowną.

Idealny wychowawca klasy - 6 zasad trafnego wyboru

Pytanie: Czy funkcję wychowawcy klasy mogą powierzyć nauczycielowi kontraktowemu, zatrudnionemu na część etatu, który pracuje w innej szkole w pełnym wymiarze czasu pracy?

Wychowawca klasy - powołanie i odwołanie

Na początku każdego roku szkolnego dyrektor wybiera i przydziela nauczycielom funkcje wychowawców. Czynności, z pozoru oczywiste, w praktyce rodzą wiele wątpliwości. W trudnej sytuacji jest dyrektor szkoły, gdy po naborze okazuje się, że nauczycielowi, który nie objął wychowawstwa brakuje jednej godziny do pełnego pensum lub gdy nauczyciel - wychowawca chce zrezygnować z tej funkcji i przejść na emeryturę w trakcie roku szkolnego.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty