Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organy wewnętrzne szkoły

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów, dzięki którym dowiesz się, jaką powinny mieć strukturę uchwały rady pedagogicznej, jakie zapisy powinny się znaleźć w regulaminie rady rodziców, jakie rada rodziców ma kompetencje, jakie zadania spoczywają na samorządzie uczniowskim, jak zorganizować rade pedagogiczna w zespole szkół. Poznaj najważniejsze elementy współpracy szkoły z organami wewnętrznymi!

Archiwalny Gromadzenie funduszy przez radę szkoły i radę pedagogiczną

Pytanie: Jestem przewodniczącą rady rodziców w szkole podstawowej, w której działa także rada szkoły. Rada rodziców do tej pory nie prowadziła gospodarki finansowej, gdyż zrzekła się jej na początku swojej działalności w 2007 r., na rzecz rady szkoły . Obecnie rada rodziców chce podjąć się gromadzenia funduszy z dobrowolnych składek rodziców i innych źródeł, lecz znalazła się w centrum krytyki ze strony rady szkoły i dyrektora. Na spotkaniu prezydiów obu rad rada szkoły starała się podważyć zasadność prowadzenia tego typu działalności przez radę rodziców. Czy zasadne jest prowadzenie tego typu działalności przez obie rady, w jednej szkole, w świetle art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, który umożliwia radzie szkoły gromadzenie funduszy z dobrowolnych składek oraz innych źródeł ?

Archiwalny Opłaty wnoszone przez rodziców za posiłki w stołówce ośrodka

Pytanie: Jesteśmy ośrodkiem szkolno-wychowawczym, jednostką nadrzędną jest starostwo powiatowe. W naszej jednostce mamy internat oraz stołówkę w której przygotowywane są posiłki dla wychowanków. Za te posiłki powinni płacić rodzice zgodnie z obowiązującą w naszej placówce stawką żywieniową (8zł/dzień). Rodzice nagminnie uchylają się od opłat, rosną wobec tego zaległości. Wpłacane kwoty za wyżywienie są dochodami naszego ośrodka, które przekazujemy jednostce nadrzędnej w całości. Jak prawidłowo postąpić w przypadku opisanym powyżej, tzn. jak prawnie wyegzekwować należności od rodziców?

Archiwalny Wybór wychowawcy klasy - podział kompetencji między rodziców a dyrektora szkoły

Pytanie: Jestem rodzicem dziecka uczęszczającego do kl. 0 pewnej szkoły podstawowej. W styczniu br. wszyscy rodzice tej klasy zwrócili się z prośbą do dyrektora o pozostawienie wychowawcy na następny etap edukacji w kl. I-III i o spotkanie z dyrektorem w celu przedyskutowania tej sprawy. Dyrektor jednak nie dał nam odpowiedzi ani odmownej, ani akceptującej naszą prośbę. Nie ma formalnych przeszkód, by ten nauczyciel nie mógł być nadal wychowawcą. Czy dyrektor ma prawo odmówić rodzicom takiej prośby i na jakiej podstawie?

Archiwalny Zasady nawiązania kontaktu z rodzicami ucznia

Pytanie: Mam ucznia, który notorycznie przeszkadza w prowadzeniu lekcji, nie reaguje na polecenia nauczyciela. Osiąga bardzo słabe wyniki w nauce. Matka dziecka nie kontaktuje się ze szkołą, nie odpowiada na wezwania pisemne wychowawcy. Nie przychodzi też na zebrania. Czy istnieje jakaś prawna możliwość zmuszenia rodzica do stawienia się w szkole?

Archiwalny Rozwiązanie umowy o nauczanie z rodzicami

Pytanie: Na jakiej podstawie można rozwiązać umowę o nauczanie z rodzicami? Rodzice w rażący sposób naruszają punkt statutu szkoły mówiący o tym, że należy dbać o dobre imię szkoły. Czy jest to wystarczający powód? 

Archiwalny Zasady przeprowadzania ankiet wśród uczniów - kompetencje samorządu uczniowskiego

Pytanie: Czy nauczyciel - opiekun samorządu uczniowskiego może bez wiedzy dyrektora szkoły przeprowadzać ankiety wśród uczniów, dotyczące zniesienia obowiązku noszenia mundurków szkolnych? Czy jest to sprawa uznaniowa, czy obowiązkowo nauczyciel powinien powiadomić i uzyskać zgodę dyrektora  na ankietowanie uczniów? Jakie konsekwencje ewentualnie może ponieść nauczyciel?

Archiwalny Przesłanki wstrzymania wykonania uchwały rady pedagogicznej dotyczącej klasyfikacji uczniów

Pytanie: Byłam nieobecna na radzie klasyfikacyjnej, podczas której rada podjęła odpowiednią uchwałę. Po powrocie z L-4 stwierdziłam, że rodzice uczniów nie zostali poinformowali o 80% ocen niedostatecznych. Czy mam podstawy, aby uchylić tą uchwałę? Jakie będą tego konsekwencje?

Archiwalny Zwołanie zebrania rady rodziców bez wiedzy dyrektora szkoły

Pytanie: Czy przewodniczący rady rodziców może zwołać zebranie z rodzicami bez powiadomienia dyrektora szkoły?

Archiwalny Zasady współpracy z radą rodziców

Pytanie: Proszę podpowiedzieć mi kilka zasad poprawnej współpracy z radą rodziców. Chodzi głównie o uporządkowanie kontaktów z przewodniczącym tej rady.

Archiwalny Protokoły rady pedagogicznej w wersji elektronicznej

Pytanie: Czy istniej możliwość pisania protokołów rad pedagogicznych elektronicznie?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty