Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organy wewnętrzne szkoły

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów, dzięki którym dowiesz się, jaką powinny mieć strukturę uchwały rady pedagogicznej, jakie zapisy powinny się znaleźć w regulaminie rady rodziców, jakie rada rodziców ma kompetencje, jakie zadania spoczywają na samorządzie uczniowskim, jak zorganizować rade pedagogiczna w zespole szkół. Poznaj najważniejsze elementy współpracy szkoły z organami wewnętrznymi!

Archiwalny Szkoła dla rodziców - warsztaty umiejętności wychowawczych:Jak rozmawiać z dziećmi o szkole?

Nikt formalnie nie przygotowuje rodziców do roli, jaką przyszło im pełnić − nikt nie uczy, jak być dobrymi rodzicami. Zazwyczaj powielane są wzorce, które obowiązywały w domu rodzinnym. Niestety, nie zawsze warto do nich wracać. Czasem rodzice wspierają się uczestnictwem w warsztatach czy lekturą dostępnych na rynku poradników. Nauczyciel wychowawca może odegrać ważną rolę w budowaniu relacji rodzice - dziecko. Rozpoczynamy cykl Szkoła dla rodziców, który ma dać wychowawcy narzędzie do uświadomienia rodzicom błędów, jakie popełniają w relacjach z dziećmi i wskazać proste rozwiązania dla ich poprawieni

Archiwalny Rozmowa z agresywnymi rodzicami - 6 porad dla nauczyciela

Jednym z podstawowych warunków sukcesu edukacyjnego nauczyciela jest zbudowanie dobrych kontaktów z rodzicami uczniów. Niestety, zdarza się, że to rodzice/prawni opiekunowie nie są zainteresowani poprawnymi relacjami ze szkołą, mają często postawę roszczeniową, a nawet agresywną. Rozmowa z takimi rodzicami nie należy do łatwych. Przedstawiamy zestaw wskazówek pomagających nauczycielowi radzić sobie w sytuacjach konfliktowych.

Archiwalny Kompetencje samorządu uczniowskiego w zakresie prowadzenia sklepiku szkolnego

Pytanie: Jakie są zasady i podstawa prawna funkcjonowania sklepiku szkolnego prowadzonego przez samorząd uczniowski?

Archiwalny Zadania w ramach czasu pracy psychologa

Pytanie: Czy prawdą jest, że psycholog szkolny w ramach swoich 20 godzin pracy, powinien zajmować się wyłącznie pracą z uczniem, rodzicem lub nauczycielem, a wszelkie prace z dokumentami (np. pisanie opinii o uczniu) wykonywać poza tymi 20 godzinami? Czy w dzienniku psychologa nie powinny znajdować się zapisy o pracy z dokumentami?  

Archiwalny Opinie wydawane przez radę pedagogiczną, szkoły, rodziców i samorząd uczniowski

Na wielu płaszczyznach swojej pracy musisz współpracować z organami wewnętrznymi szkoły. Sprawdź, które decyzje i dokumenty musisz przedstawić do zaopiniowania radzie szkoły, radzie pedagogicznej, radzie rodziców oraz samorządowi uczniowskiemu.

Archiwalny Reklamy w szkole z incjatywy rady rodziców

Pytanie: Jestem członkiem rady rodziców. Chcemy przeprowadzić w naszej szkole remont szatni. Dyrekcja nie posiada w chwili obecnej wystarczających środków na ten cel. W szkole wywieszone są ramki, w których kiedyś umieszczone były reklamy. W chwili obecnej są one niewykorzystane. Rada rodziców chciałaby zrobić z nich użytek i zachęcić lokalnych przedsiębiorców do umieszczenia w nich reklamy swoich produktów za drobną opłatą, która zasiliłaby konto rady. Tak samo wygląda sprawa strojów sportowych uczniów. Za drobną opłatą umieścilibyśmy tam logo. Oczywiście całość dochodu tych środków zostałaby przekazana na cel, o którym wspomniałem na początku. Moje pytanie brzmi: czy wolno nam podjąć się takich działań i jak powinna wyglądać cała procedura z tym związana?

Archiwalny Szkolenia kadry pedagogicznej - czy obowiązkowe

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może zarządzić obowiązkowe szkolenia kadry pedagogicznej i w jakim czasie oraz wymiarze, aby były zgodne z przepisami bhp?

Archiwalny Dysponowanie pieniędzmi na wycieczkę szkolną i ich przechowywanie przez radę rodziców

Pytanie: Czy w szkole publicznej pieniądze zbierane na wycieczkę klasową podlegają jakiejś regulacji prawnej np. przepisom o finansach publicznych? Czy muszą być one przechowane do czasu realizacji wycieczki np. na koncie rady rodziców?

Archiwalny Współpraca między dyrektorem a radą rodziców - kompetencje rady rodziców

Roczna kadencja rady rodziców powoduje, że musisz czuwać nad jej corocznym powoływaniem, a także jej pracą pomimo, że to autonomiczny organ szkoły. Jeśli Twoje wsparcie dla rady zaowocuje autentyczną współpracą zyskasz nieocenioną pomoc w wielu aspektach pracy szkoły. Ważne jest to szczególnie teraz, kiedy przepisy o nadzorze pedagogicznym dają Tobie dotąd nieznaną swobodę w wyborze kierunku rozwoju szkoły, określaniu jej wizerunku. Swoboda ma drugie oblicze - to odpowiedzialność. Podziel się tą odpowiedzialnością właśnie z radą rodziców, bo to rodzice mają pierwszeństwo w decydowaniu o tym jak chcą mieć wykształcone i wychowane dzieci. Pamiętaj, aby rada rodziców mogła być współodpowiedzialna, musi znać swoje prawa, obowiązki, a także obowiązujące ją przepisy!

Archiwalny Rada szkoły w zespole szkół - jedna czy więcej

Pytanie: Zespół szkół składa się z dwóch szkół: gimnazjum i szkoły podstawowej. Czy w zespole szkół powinny być dwie rady szkoły, czy może być jedna składająca się z członków dwóch szkół?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty