Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Dokumentacja nauczania

Prawidłowe prowadzenie dokumentacji nauczania związane jest ze znajomością aktualnych przepisów prawa. Dlatego ważne jest, aby najważniejsze informacje o dokumentach znaleźć w jednym miejscu. Znajdziesz tu porady, jak wypełniać arkusz ocen i świadectwa uczniów, jak prowadzić dzienniki lekcyjne, jak dokonywać w nich wpisów. Dzięki tym wskazówkom uzyskasz niezbędną wiedzę przydatną w codziennej pracy!

Zmiana adresu zamieszkania – czy zmienić w księdze uczniów i arkuszu ocen

Pytanie: Jeśli uczeń przyjęty do szkoły we wrześniu, w listopadzie zmienił adres zamieszkania, to czy trzeba poprawić ten adres w księdze uczniów i w arkuszu ocen?

„Niepełnosprawność” czy „upośledzenie” – jakiego pojęcia należy używać

Pytanie: Czy w dokumentacji szkolnej należy używać pojęcia „niepełnosprawność intelektualna” czy „upośledzenie umysłowe”?

Czy informację o innowacji pedagogicznej umieszcza się w arkuszu ocen

Pytanie: Czy innowację pedagogiczną, zapisaną w planie nauczania klasy, umieszcza się w arkuszu ocen na pierwszej stronie?

Przedłużenie czasu na maturze uczniowi z chorobą przewlekłą – jak udokumentować

Przedłużenie czasu na maturze uczniowi z chorobą przewlekłą – jak udokumentować

Dostosowanie dla uczniów z chorobami przewlekłymi przysługuje na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza (pkt 4.4 Komunikatu: uprawnieni do  dostosowania). Zatem zdający musi przekazać do szkoły np. zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza lub opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dokument musi uzasadniać powyższe dostosowanie.

Jak prowadzić dokumentację związaną z tutoringiem

Pytanie: W szkole prowadzony jest tutoring z uczniami klas 7. Jaka dokumentacja musi być w związku z tym prowadzona? Czy zapis o tutoringu musi być w statucie szkoły?

Jak sprostować błąd na świadectwie szkolnym

Jak sprostować błąd na świadectwie szkolnym

W jaki sposób należy sprostować błąd w wydanym świadectwie szkolnym, np. gdy omyłkowo podano drugie imię ucznia. Czy najnowsze regulacje z czerwca 2023 r. przewidują możliwość sprostowania błędu na świadectwie ukończenia szkoły? Kiedy świadectwa podlegają wymianie? Sprawdzamy najnowsze przepisy.

Brak oceny na świadectwie – czy można sprostować błąd

Pytanie: Wychowawca klasy przed radą klasyfikacyjną i podczas drukowania świadectw nie zauważył, że jeden z nauczycieli nie wystawił oceny rocznej ze swojego przedmiotu (wystawił ocenę przewidywaną). Rodzice ucznia oraz wicedyrektor dopiero kilka dni po zakończeniu roku szkolnego zauważyli, że na świadectwie brakuje oceny. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Działalność w samorządzie uczniowskim na świadectwie ucznia

Pytanie: Czy na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, oprócz działalności w wolontariacie szkolnym, należy oddzielnie wpisać działalność ucznia w samorządzie uczniowskim? Czy taki zapis przydaje się uczniom przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?

53921652d33fccc11a9628c581d4d58301d987ee-xlarge

Świadectwa szkolne 2023 – rady dla wypełniających

Jednym z obowiązków szkoły w związku z zakończeniem zajęć jest prawidłowe wypełnienie świadectw szkolnych. Jednak zadanie to co roku rodzi wiele wątpliwości, jak np. to, jaką ustalić kolejność przedmiotów na świadectwie czy jaki powinien być numer świadectwa szkolnego. Problemy powoduje również nazewnictwo poszczególnych przedmiotów. Dlatego w artykule podpowiadamy, jak prawidłowo wypisać świadectwa szkolne 2023.

Powtarzanie klasy a brak miejsca w arkuszu ocen

Pytanie: Dla ucznia drugorocznego, który obecnie kończy klasę VII, w arkuszu ocen została do wypełnienia ostatnia strona. Jak postąpić w takim przypadku - przed dzieckiem jeszcze klasa VIII, a miejsca w arkuszu zabraknie?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty