Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i rachunkowość

Dyrektor szkoły odpowiada za finanse placówki. W tym miejscu znajdziesz porady ekspertów na temat zarządzania finansami szkoły - jakie szkoła płaci podatki, z jakich może być zwolniona, jak uregulować wynajem pomieszczeń szkolnych. Ponadto, przeczytasz o dokumentach i procedurach związanych z prowadzeniem finansów i rachunkowości.

Błędne zaksięgowanie darowizny od rady rodziców - jak należy je skorygować?

Pytanie: W czerwcu szkoła otrzymała tablicę interaktywną od rady rodziców w formie darowizny. Wartość tablicy to 4100,00 zł. Pomyłkowo zaksięgowano tę darowiznę jako wyposażenie 013/760, 401/072. Jak należy skorygować zapis i zaksięgować tablicę jako środek trwały? W jakiej wysokości należy zaksięgować umorzenie na koncie 071?

Refundacja dotacji dla przedszkola niepublicznego, przez gminę której mieszkaniec korzysta z wczesnego wspomagania przedszkolnego w innej gminie

Pytanie: Dziecko, mieszkaniec naszej gminy, urodzone w lipcu 2013 roku, korzysta z wczesnego wspomagania w przedszkolu niepublicznym, w gminie odległej o 30 km. Czy nasza gmina zobowiązana jest do refundacji dotacji udzielanej niepublicznemu przedszkolu, skoro gmina, w której dziecko korzysta ze wczesnego wspomagania otrzymuje na ten cel subwencję z MEN?

Księgowanie nagrody kuratora dla nauczyciela

Pytanie: Jak poprawnie zaksięgować nagrodę kuratora oświaty dla nauczyciela? Nagroda została wypłacona przez szkołę po otrzymaniu środków z kuratorium. Notę księgową wystawiliśmy wcześniej i przekazaliśmy ją do kuratorium.

Rozliczenie dotacji przedszkolnej na dziecko z domu dziecka

Pytanie: Jeśli dziecko jest z domu dziecka lub placówki opiekuńczej znajdującej się na terenie gminy, to jak należy rozliczać dotację przedszkolną na to dziecko?

Podatek od nieruchomości za sklepik szkolny prowadzony przez firmę zewnętrzną

Pytanie: Dyrektor szkoły ma udzielone pełnomocnictwo do reprezentowania i działania w sprawach zwykłego zarządu. Czy szkoła musi opłacać podatek od nieruchomości za sklepik szkolny, które jest na terenie szkoły, ale prowadzi go zewnętrzny podmiot?

Przeznaczenie środków na zakup podręczników do nauki języka obcego na zakup urządzenia kopiującego te materiały

Pytanie: Czy środki na dotację celową na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych do nauki języka obcego nowożytnego można przeznaczyć na zakup urządzenia kopiującego/drukującego w/w pomoce pomimo tego, że złożony do organu prowadzącego wniosek dotyczył tylko zakupu podręczników?

Podział rezerwy subwencji ogólnej - czy należy do kompetencji dyrektora?

Pytanie: Czy istnieje katalog możliwych do zakupu pomocy dydaktycznych z subwencji oświatowej? Czy można z tych środków kupić tablety dla uczniów lub meble do klasopracowni? Jaką kwotę można przeznaczyć na doposażenie oddziału z 6-latkami, a ile na doposażenie świetlicy? Czy jest minimalna liczba dzieci 6-letnich w oddziale, aby można było ubiegać się o środki z rezerwy? Czy wnioskowana kwota dofinansowania może stanowić 100% kosztów zakupu pomocy? Co w przypadku, gdy gmina nie otrzyma oczekiwanej kwoty subwencji - czy może zupełnie zrezygnować  z zakupu pomocy?

Zwrot kosztów dowozu, gdy wybrana szkoła znajduje się bliżej od domu niż obwodowa

Pytanie: Szkoła obwodowa dla jednego z osiedli znajduje się dalej niż inne, dlatego rodzice uczniów często wybierają inne gimnazjum niż wskazane, ponieważ znajduje się bliżej domu, choć wciąż w odległości  przekraczającej 4 km. Gmina odmawia sfinansowania kosztów dojazdów, ponieważ ich zdaniem zwrot przysługuje wyłącznie za dojazd do szkoły obwodowej. Czy gmina ma rację?

Trwały zarząd szkoły nad nieruchomością - kto ponosi koszty eksploatacyjne?

Pytanie: Szkoła otrzymała od gminy nieruchomości, w tym budynek mieszkalny, w trwały zarząd. Początkowo, nauczyciele uiszczali opłaty za użytkowanie mieszkań na konto szkoły, a szkoła przekazywała te dochody gminie. Obecnie część mieszkań jest wykupionych i utworzono wspólnotę mieszkaniową. Za mieszkania niewykupione oraz część wspólną nieruchomości wspólnota ta obciążyła szkołę kosztami eksploatacyjnymi, remontu i zarządu. Czy słusznie?

Co zrobić z urządzeniem do przemieszczania się osób niepełnosprawnych, gdy nie ma takich uczniów w szkole?

Pytanie: Szkoła posiada urządzenie do przemieszczania się osób niepełnosprawnych (windę na schodach). Urządzenie obecnie nie jest wykorzystywane, bo nie ma takiego ucznia w szkole. Szkoła jednak musi robić przeglądy windy, wiąże się to z kosztami i koniecznością podpisania umowy, z firmą serwisującą. Czy jest możliwość zawieszenia użytkowania takiego urządzaniu w przypadku braku osób z niego korzystających?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty