Pytanie: Czy środki na dotację celową na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych do nauki języka obcego nowożytnego można przeznaczyć na zakup urządzenia kopiującego/drukującego w/w pomoce pomimo tego, że złożony do organu prowadzącego wniosek dotyczył tylko zakupu podręczników?
Pytanie: Czy istnieje katalog możliwych do zakupu pomocy dydaktycznych z subwencji oświatowej? Czy można z tych środków kupić tablety dla uczniów lub meble do klasopracowni? Jaką kwotę można przeznaczyć na doposażenie oddziału z 6-latkami, a ile na doposażenie świetlicy? Czy jest minimalna liczba dzieci 6-letnich w oddziale, aby można było ubiegać się o środki z rezerwy? Czy wnioskowana kwota dofinansowania może stanowić 100% kosztów zakupu pomocy? Co w przypadku, gdy gmina nie otrzyma oczekiwanej kwoty subwencji - czy może zupełnie zrezygnować z zakupu pomocy?
Pytanie: Szkoła obwodowa dla jednego z osiedli znajduje się dalej niż inne, dlatego rodzice uczniów często wybierają inne gimnazjum niż wskazane, ponieważ znajduje się bliżej domu, choć wciąż w odległości przekraczającej 4 km. Gmina odmawia sfinansowania kosztów dojazdów, ponieważ ich zdaniem zwrot przysługuje wyłącznie za dojazd do szkoły obwodowej. Czy gmina ma rację?
Pytanie: Szkoła otrzymała od gminy nieruchomości, w tym budynek mieszkalny, w trwały zarząd. Początkowo, nauczyciele uiszczali opłaty za użytkowanie mieszkań na konto szkoły, a szkoła przekazywała te dochody gminie. Obecnie część mieszkań jest wykupionych i utworzono wspólnotę mieszkaniową. Za mieszkania niewykupione oraz część wspólną nieruchomości wspólnota ta obciążyła szkołę kosztami eksploatacyjnymi, remontu i zarządu. Czy słusznie?
Pytanie: Szkoła posiada urządzenie do przemieszczania się osób niepełnosprawnych (windę na schodach). Urządzenie obecnie nie jest wykorzystywane, bo nie ma takiego ucznia w szkole. Szkoła jednak musi robić przeglądy windy, wiąże się to z kosztami i koniecznością podpisania umowy, z firmą serwisującą. Czy jest możliwość zawieszenia użytkowania takiego urządzaniu w przypadku braku osób z niego korzystających?
Pytanie: Niepubliczne gimnazjum prowadzone przez osobę fizyczną mieści się w budynku liceum, sale wynajmowane są od starostwa. W nowej umowie najmu (na czas nieokreślony) starostwo chce zawrzeć 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Moim zdaniem narusza to interesy szkoły i jest niezgodne z ustawą o systemie oświaty, która przewiduje, że w przypadku likwidacji szkoły przynajmniej na 6 miesięcy przed tym faktem trzeba skutecznie powiadomić wszystkich zainteresowanych. Moją propozycją był 3-letni okres wypowiedzenia, który w najgorszym wypadku pozwala wygasić szkołę zapewniając ostatnim uczniom jej dokończenie. Starostwo argumentuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia zapisami w ustawie o obrocie nieruchomościami. Jak należy postąpić w tej sytuacji?
Pytanie: Kolegia Nauczycielskie są w stanie likwidacji. Przekazujemy i likwidujemy sprzęt i wyposażenie szkoły. Posiadamy między innymi sprzęt komputerowy, AGD, RTV, elektronarzędzia, który nie nadaje się do przekazania innej jednostce ponieważ jest przestarzały i zepsuty. Komisja Likwidacyjna przeznacza ten sprzęt do likwidacji opierając sie na opinii eksperta-rzeczoznawcy. Kto i z jakimi uprawnieniami może dokonać ekspertyzy? Na podstawie jakich dokumentów prawnych? Czy może to być zakład usługowo-handlowy z danej dziedziny, który prowadzi serwis, dokonuje napraw i prowadzi sprzedaż? Jakie dokumenty oprócz ekspertyzy i faktury za usługę powinien dołączyć?
Pytanie: Organem prowadzącym naszej szkoły jest osoba prawna inna niż JST. Do szkoły chodzą uczniowie sprawni jak również z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego (min. P5). Szkoła na każdego ucznia otrzymuje tzw. SKUU, które ustala na każdy kolejny rok. W tym rozwiązaniu finansowym wysokość SKUU na dzieci sprawne jest wyższa niż subwencja oświatowa (A), natomiast przydział niepełnosprawności "miejskich" grup niepełnosprawności jest niższy niż subwencja (czyli np. na P5=9,5xA) - my dostajemy ok 54% subwencji. Czy JST powinna wyrównać wysokość tych subwencji? Czy szkoła powinna zdecydować się na subwencje albo na dotację?
Pytanie: Czy subwencja oświatowa MEN przysługuje także na religię?
Pytanie: W harmonogramie wprowadzania darmowych podręczników znajduje się następujący zapis: "Dotacja będzie udzielana do następujących kwot na ucznia szkoły prowadzonej lub dotowanej przez jednostkę samorządu terytorialnego". Czy w związku z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przewiduje darmowych podręczników i ich dotowania dla szkół prywatnych prowadzonych przez osoby fizyczne?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty