Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i rachunkowość

Dyrektor szkoły odpowiada za finanse placówki. W tym miejscu znajdziesz porady ekspertów na temat zarządzania finansami szkoły - jakie szkoła płaci podatki, z jakich może być zwolniona, jak uregulować wynajem pomieszczeń szkolnych. Ponadto, przeczytasz o dokumentach i procedurach związanych z prowadzeniem finansów i rachunkowości.

Czy CUW musi wprowadzić procedury wymagane przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Pytanie: Czy CUW, który prowadzi obsługę finansowo-księgową publicznych szkół i przedszkoli z terenu gminy, ma obowiązek wprowadzania procedur wymaganych przez ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu?

Likwidacja szkoły – kto zwraca dotację wypłaconą w nadmiernej wysokości

Likwidacja szkoły – kto zwraca dotację wypłaconą w nadmiernej wysokości

Organ dotujący może domagać się zwrotu dotacji wypłaconej w nadmiernej wysokości. Od kogo organ będzie domagał się zwrotu, gdy szkoła zostanie zlikwidowana a organem prowadzącym szkołę była osoba fizyczna?

Mieszkanie w budynku szkoły dla uchodźców z Ukrainy – kto ponosi koszty wynajmu?

Pytanie: W budynku należącym do szkoły umeblowaliśmy mieszkanie, w którym zamieszkała matka z trójką dzieci z Ukrainy. Zarządzeniem prezydenta miasta jest wyliczona stawka za wynajem i uchodźcy mają płacić czynsz. Jako dyrektor szkoły chciałam poprosić prezydenta o zwolnienie z czynszu, ale uzyskałam odpowiedź odmowną – to nie należy do jego kompetencji. Jak to wygląda w świetle przepisów? Czy my jako szkoła również możemy się starać o 40 zł dziennie za każdą osobę przyjętą z Ukrainy?

Przeznaczenie subwencji oświatowej

Przeznaczenie subwencji oświatowej

Subwencja oświatowa jest jednym ze źródeł dochodów jednostek samorządu terytorialnego. W praktyce nie wystarcza ona jednak na pokrycie wszystkich wydatków oświatowych w samorządzie. Dowiedz się, czy przepisy prawa określają zasady wydatkowania części oświatowej subwencji ogólnej przez jednostki samorządu terytorialnego.

Na co można przeznaczyć środki z Funduszu Pomocy na wsparcie uczniów z Ukrainy

Na co można przeznaczyć środki z Funduszu Pomocy na wsparcie uczniów z Ukrainy

Środki z Funduszu Pomocy jednostki samorządu terytorialnego mogą przeznaczyć na dodatkowe zadania związane z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy. Szczegółowy zakres zadań finansowanych z otrzymanych środków należy do decyzji poszczególnych samorządów. Sprawdzamy, na co można przeznaczyć środki!

Podręczniki z dotacji dla dzieci z Ukrainy – czy zamówić na kolejny rok szkolny

Pytanie: Czy na rok szkolny 2022/2023 można zamówić dzieciom - uchodźcom z Ukrainy uczęszczającym do klas masowych - ogólnodostępnych w szkole podstawowej podręczniki z dotacji celowej? Czy jest odrębny załącznik?

W jaki sposób rozliczać dotację przyznaną na kształcenie uczniów z Ukrainy

W jaki sposób rozliczać dotację przyznaną na kształcenie uczniów z Ukrainy

Przepisy nie wprowadzają odrębnych zasad rozliczania dotacji dla uczniów szkół polskich, będących obywatelami Ukrainy. Dotację na tych uczniów należy rozliczać na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Czy jednostka zawsze musi zawierać umowę na usunięcie awarii w jednostce?

Czy jednostka zawsze musi zawierać umowę na usunięcie awarii w jednostce?

Sprawdź, czy szkoła musi podpisać umowę z firmą, która usuwa awarię na terenie jednostki, np. kanalizacji, czy też wystarczające jest wystawienie faktury na jednostkę.

Sposób naliczenia dotacji na ucznia bez orzeczenia i z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

Sposób naliczenia dotacji na ucznia bez orzeczenia i z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

Dowiedz się, czy dotacja na ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego naliczana jest inaczej niż na dziecko z takim orzeczeniem uczęszczające do przedszkola, oddziału przedszkolnego lub innej formy wychowania przedszkolnego.

Problem z wyłonieniem dostawcy gazu dla jednostki a możliwość zawarcia umowy „z wolnej ręki”

Pytanie: W marcu kończy się nam umowa na dostawę gazu do szkoły. Mimo złożenia zapytania od kilku firm nie otrzymaliśmy żadnej oferty. Niestabilna sytuacja energetyczna nie pomaga w sprawnym przebiegu wyłonienia dostawcy gazu. Umieściliśmy więc ponownie ogłoszenie oraz zapytanie ofertowe na portalu zamówień publicznych. W międzyczasie dotychczasowy dostawca zaproponował podpisanie umowy z wolnej ręki. Czy jako szkoła, która nie otrzyma żadnej oferty w zapytaniu ofertowym, możemy zastosować tryb zamówienia z wolnej ręki? Jakie są możliwości przedłużenia umowy z dotychczasowym dostawcą, jeżeli w dotychczasowej umowie mamy wskazane, że jest zawarta do 31 marca 2022 r.?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty