Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i rachunkowość

Dyrektor szkoły odpowiada za finanse placówki. W tym miejscu znajdziesz porady ekspertów na temat zarządzania finansami szkoły - jakie szkoła płaci podatki, z jakich może być zwolniona, jak uregulować wynajem pomieszczeń szkolnych. Ponadto, przeczytasz o dokumentach i procedurach związanych z prowadzeniem finansów i rachunkowości.

Księgowanie faktury korygującej za gaz za poprzedni rok

Pytanie: W czerwcu tego roku otrzymałam fakturę korektę za gaz za ubiegły rok. Jak zaksięgować fakturę korektę w tym roku.

Jakich wydatków spółka z o.o. prowadząca szkołę nie pokryje z dotacji oświatowej?

Pytanie: Czy można zaakceptować wydatki szkoły niepublicznej, której organem prowadzącym jest spółka z o.o. związane z delegacją w celu spotkania z zarządem (nocleg) oraz z delegacją odbytą w celu szkolenia w zakresie egzaminów zawodowych oraz nocleg (brak faktury dot. szkolenia)?

Jak oszacować wartość zamówienia związanego z żywieniem uczniów od września 2022

Jak oszacować wartość zamówienia związanego z żywieniem uczniów od września 2022

Od września 2022 r. wchodzi w życie art. 106a ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z nim szkoła podstawowa musi zapewnić uczniom jeden gorący posiłek w ciągu. Z nowymi regulacjami wiąże się więc obowiązek zawarcia umowy z wykonawcą dostaw lub usług oraz przeprowadzenie postępowania zakupowego. Podpowiadamy, jak oszacować wartość zamówienia związanego z żywieniem uczniów.

Finansowanie z dotacji oświatowej wydatków na remonty i konserwacje

Dotacja oświatowa może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań określonych w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych m.in. na sfinansowanie wydatków związanych z realizacją zadań organu prowadzącego. Dotacja może być wykorzystana na wydatki poniesione w roku budżetowym, na który została udzielona, niezależnie od tego, którego roku dotyczą wspomniane zadania. Dowiedz się więcej.

Aneksowanie umów na dostawę produktów żywnościowych w związku z „galopującą inflacją”

Regulacja zawarta w art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych pozwala na wprowadzanie do umowy zmian w odpowiedzi na okoliczności niemożliwe do przewidzenia w czasie podpisywania umowy. Czy można zatem podpisać aneks w sprawie podwyższenia wysokości stawki (ceny) na dostarczenie produktów żywnościowych do stołówki szkolnej?

Ewidencja księgowa opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na przykładzie jednostki oświatowej

Opłatę za gospodarowanie odpadami ponoszą również jednostki sektora finansów publicznych np. szkoły w których są internaty zamieszkiwane przez młodzież, bursy szkolne itp. Właściwe księgowanie tych opłat często sprawia problemy. Wątpliwości wyjaśniamy w tym artykule.

Na jakim paragrafie księgować wydatki na doposażenie świetlicy?

Pytanie: Szkoła otrzymała środki na doposażenie nowo powstałych sal świetlicowych. Na mocy zarządzenia prezydenta miasta środki te zostały przyznane na rozdział 80101, § 4210 „Materiały i wyposażenie”. Za otrzymane pieniądze szkoła zakupi meble, krzesła, ławki oraz telewizor, komputer i zestaw multimedialny. Czy zakupione sprzęty komputerowe powinny być zaksięgowane w § 424 „Zakup pomocy dydaktycznych”, czy w § 421, skoro będą wykorzystywane na zajęciach opiekuńczo-wychowawczych, jakimi są zajęcia świetlicowe?

Kiedy zmiana umowy o zamówienie będzie dopuszczalna

Kiedy zmiana umowy o zamówienie będzie dopuszczalna

Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych nakazuje się zmian postanowień zawartej umowy lub umowy ramowej w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zachodzi jedna z okoliczności, o których mowa w ustawie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w tym zakresie.

Czy gmina pokrywa koszty dojazdu do szkoły ucznia spoza obwodu

Pytanie: Czy gmina ma obowiązek zwrócić koszty dojazdu dziecka (klasa VIII), którego droga do szkoły przekracza 4 km, jeżeli to dziecko zamieszkuje poza obwodem szkoły, do której uczęszcza i dodatkowo jest mieszkańcem innej gminy?

Zmiany w zasadach udzielania zamówień publicznych w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainę

Zmiany w zasadach udzielania zamówień publicznych w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainę

W kwietniu br. na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego wprowadzono zmiany w aspekcie prowadzenia postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Jeżeli na 16 kwietnia 2022 r. jednostka oświatowa prowadziła postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, niezakończone podpisaniem umowy lub planuje wszczęcie takiego postępowania musi znać rozwiązania prawne, o których mowa poniżej.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty