Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Ocenianie uczniów

Ocenianie uczniów to bardzo ważny element kształcenia i wychowania. W tym miejscu dowiesz się: jak prawidłowo klasyfikować ucznia, na jakich warunkach uczeń może powtarzać klasę, jak nieobecności wpływają na ocenę. Znajdziesz tu porady dotyczące ocen z zajęć i zachowania, zasady klasyfikacji i promocji uczniów. Przeczytaj i dowiedz się, jakimi zasadami trzeba się kierować wystawiając oceny!

Zwolnienie z języka obcego na sprawdzianie szóstoklasisty

Pytanie: Czy certyfikaty potwierdzające znajomość języka obcego zwalniają z tej części sprawdzianu szóstoklasisty?

Egzamin sprawdzający po zakończeniu roku szkolnego - kiedy wydać nowe świadectwo?

Pytanie: Kiedy należy wydać świadectwo i w jakim trybie w sytuacji, gdy uczeń i jego rodzice nie zgadzają sie z wystawiona oceną i proszą o egzamin sprawdzający? Rodzice ucznia wystąpili po zakończeniu roku szkolnego i po otrzymaniu świadectwa z podaniem do dyrektora o zorganizowanie egzaminu sprawdzającego z historii. Jak w takiej sytuacji należy postąpić ze świadectwem, jeżeli ocena się zmieni? Czy wydać drugie, a jeżeli tak to kiedy? Czy rada pedagogiczna musi zatwierdzić zmianę oceny?

Promocja ucznia do wyższej klasy w trakcie roku szkolnego

Pytanie: Do szkoły przyjęliśmy  ucznia - obcokrajowca, który uczęszczał w swoim kraju do kl. IV, ale ze względu na różnice programowe i trudności językowe został zakwalifikowany do kl. II. Zrobił duże postępy i chcielibyśmy go promować w ciągu roku szkolnego do klasy  wyższej. Czy jest to możliwe?

Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia uczącego się języka obcego we własnym zakresie

Zmiana szkoły może wiązać się z problemem kontynuacji nauki języka obcego. Jeżeli w szkole, do której uczeń przechodzi język obcy, którego dotychczas się uczył nie jest nauczany, może on kontynuować naukę języka we własnym zakresie, ale będzie musiał zdać egzamin klasyfikacyjny. Poznaj zasady organizacji i finansowania egzaminu klasyfikacyjnego z języka obcego, którego uczeń uczy się we własnym zakresie.

Klasyfikacja ucznia, który przebywał na rocznym leczeniu w ośrodku zamkniętym

Pytanie: Uczeń niepełnoletni, w szkole dziennej pierwszej klasy zasadniczej szkoły zawodowej, uzależniony od narkotyków, podjął roczne leczenie w ośrodku zamkniętym. Został poddany klasyfikacji śródrocznej. Czy może po roku nieobecności kontynuować naukę w tym samym zawodzie od drugiego semestru? Zapisy statutowe nie przewidują takiej sytuacji.

Ocena końcoworoczna niższa od proponowanej - możliwe?

Pytanie: Czy ocena końcoworoczna może być niższa niż ocena proponowana? Jeśli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej?

Ocena opisowa ucznia upośledzonego umysłowo

Wystawienie oceny opisowej ucznia upośledzonego umysłowo jest trudne i dla wielu nauczycieli kłopotliwe. Czy należy uwzględnić tylko aspekty pozytywne? Jak opisać brak postępów i trudności? Czy należy umieścić wskazówki co do dalszego postępowania? Zobacz przykład oceny opisowej z zajęć wychowania fizycznego, sprawdź, na co należy zwrócić uwagę oceniając ucznia upośledzonego umysłowo.

Ocena z próbnego egzaminu maturalnego

Pytanie: Czy uczeń może otrzymać ocenę z próbnego egzaminu maturalnego? Na jakie źródło prawa można się powołać?

Ocena zachowania ucznia nieklasyfikowanego

Pytanie: Czy uczeń nieklasyfikowany ze wszystkich przedmiotów powinien mieć wystawioną ocenę zachowania? Jeśli tak to czy w tym przypadku powinien uzyskać negatywną ocenę zachowania?

Powtarzanie klasy I-III szkoły podstawowej przed i po 1 września 2015 r.

Zarówno dotychczasowe przepisy, jak i nowe przepisy o ocenianiu umożliwiają powtarzanie klasy uczniowi na pierwszym etapie edukacyjnym. Zmienią się jednak zasady podejmowania decyzji w tej sprawie. Dowiedz się, kto może zawnioskować o powtarzanie klasy przez ucznia na etapie edukacji wczesnoszkolnej w roku szkolnym 2014/2015 a kto będzie mógł to zrobić od roku szkolnego 2015/2016 r.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty