Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurów

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z opieką nad uczniami podczas zajęć w szkole czy np. ferii letnich czy zimowych. Dowiesz się m.in. kto odpowiada za bezpieczeństwo ucznia przebywającego na terenie szkoły po zakończeniu lekcji, kto może odbierać dziecko ze świetlicy, kto przejmuje odpowiedzialność za uczniów podczas wyjazdów na konkursy czy basen. Sprawdź, jak prawidłowo zorganizować dyżury nauczycieli, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w szkole.

Liczba opiekunów na wycieczce szkolnej jak ustalić

Jak ustalić liczbę opiekunów na wycieczkę szkolną lub wyjście poza teren szkoły

Ilu opiekunów powinno być na wycieczce szkolnej lub wyjściu poza teren szkoły? To częste pytanie, ponieważ jak się okazuje – przepisy nie regulują tej kwestii. Dodatkowo problem z liczbą opiekunów pojawia się w przypadku opieki nad uczniami z orzeczeniami. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę, aby ustalić odpowiednią liczbę opiekunów na wycieczkę szkolną.

Weryfikacja niekaralności policjantów przychodzących do szkoły na tzw. pogadanki

Weryfikacja niekaralności policjantów przychodzących do szkoły na tzw. pogadanki

Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach przez ponad 5 miesięcy opublikowane było Stanowisko Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w sprawie zaświadczeń o niekaralności policjantów, które wprowadzało dyrektorów szkół w błąd. Wynikało z niego, że niekaralność policjantów jest wręcz oczywista. Czy na pewno?

Uczeń zwolniony z wf – czy musi przebywać w szkole, jeśli zajęcia odbywają się na pierwszej lub ostatniej godzinie?

Pytanie: Czy uczeń, który zwolniony jest z zajęć wychowania fizycznego na cały rok szkolny na podstawie decyzji dyrektora ma obowiązek przebywania w szkole podczas tych zajęć? Czy rodzic może takiego ucznia zwolnić pisząc podanie o zwolnienie z pierwszej bądź ostatniej godziny lekcyjnej, jeże;li lekcje wychowania fizycznego zostały zaplanowane w tym czasie?

Liczba opiekunów na dyskotece szkolnej

Pytanie: Ze względu na organizowaną w szkole dyskotekę, ilu powinno być na niej opiekunów? Uczestniczyć w niej będzie ok. 200 uczniów).

Ilu uczniów może być pod opieką instruktora na basenie

Ilu uczniów może być pod opieką instruktora na basenie

Przepisy nie określają, ilu uczniów może być na basenie pod opieką jednego instruktora. Wymagają natomiast, by uczniowie uczący się pływać mieli zapewniony stały nadzór ratownika lub ratowników oraz nadzór opiekuna lub opiekunów ze strony szkoły. Dyrektor szkoły, która organizuje dla uczniów zajęcia na basenie, powinien określić liczebność grup przebywających na basenie pod opieką nauczycieli oraz liczbę uczniów przypadających na jedną osobę prowadzącą zajęcia w wodzie.

Czy można zwolnić ucznia w ciągu dnia do domu z zajęć, w których nie uczestniczy

Pytanie: Czy rodzic może zwolnić ucznia do domu z wychowania fizycznego odbywającego się na basenie w środku zajęć lekcyjnych? Czy uczeń może sam wrócić do domu, a potem z powrotem do szkoły?

Czy uczeń klasy I z niepełnosprawnością może samodzielnie wracać do domu

Pytanie: Rodzic ucznia klasy I z niepełnosprawnością (uczeń kończy 20 lutego lat 7), napisał podanie do dyrektora o zgodę na samodzielne opuszczanie szkoły przez dziecko. Rodzic oczekuje, że dyrektor podejmie decyzję w oparciu o obowiązujące prawo.

Wyjście pełnoletniego ucznia poza szkołę – czy można mu tego zabronić

Pytanie: W szkole ponadpodstawowej uczeń pełnoletni samowolnie (bez zgody dyżurującego nauczyciela lub innego nauczyciela) opuścił teren szkoły podczas przerwy międzylekcyjnej. Czy szkoła ponosi konsekwencje, gdy w takiej sytuacji zdarzy się wypadek z jego udziałem?

Samowolne opuszczenie szkoły przez ucznia niepełnoletniego – kto ponosi odpowiedzialność

Pytanie: W szkole ponadpodstawowej uczeń niepełnoletni samowolnie (bez zgody rodziców i bez zgody nauczyciela) oddalił się z zajęć lekcyjnych i opuścił szkołę. Czy szkoła ponosi konsekwencje, gdy zdarzy się wypadek? Statut szkoły posiada zapis zabraniający bez zgody rodziców lub zgody nauczyciela opuszczać zajęcia organizowane przez szkołę.

Zbyt długie paznokcie a zakaz udziału w lekcjach WF

Czy możliwy jest zakaz udziału w lekcjach WF uczennic z długimi paznokciami

Na lekcjach WF nauczyciele często obawiają się, że uczennice ze zbyt długimi paznokciami mogą zrobić sobie krzywdę czy też innemu uczniowi. Czy w takiej sytuacji w regulaminie zajęć wychowania fizycznego można zapisać, że nauczyciel ma prawo nie dopuścić do ćwiczeń uczniów z paznokciami, których długość może stanowić zagrożenie? Sprawdzamy, czy pozwalają na to przepisy.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty