Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

Czy szkoła może przygotowywać catering dla przedszkola

Pytanie: Czy kuchnia w szkole może prowadzić catering dla przedszkoli (ten sam organ prowadzący) oraz stołówkę dla pracowników podmiotu, który wynajmuje pomieszczenia w budynku tej szkoły? Jeśli nie, to na podstawie jakich przepisów prawa?

Czy do organizacji imprezy szkolnej stosuje się przepisy o imprezach masowych?

Pytanie: Jak się ma ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych do organizowanej w szkole imprezie, w której uczestniczy ok. 400-500 osób (budynek hali sportowej)?

Picie wody przez nauczycieli w trakcie lekcji – czy możliwe

Pytanie: Czy nauczyciel podczas lekcji ma prawo do picia herbaty lub wody? Pojawiły się kwestie sporne w tej sprawie wśród nauczycieli.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a przekazywanie informacji o dziecku

Pytanie: Czy rodzic, który jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, może żądać od szkoły informacji na temat dziecka? Jeśli tak, to w jakim zakresie? Czy szkoła może udzielić informacji ogólnej, że to dziecko chodzi do tej konkretnej szkoły?

Koncepcja pracy szkoły, wizja i misja – czy obowiązkowe

Koncepcja pracy szkoły, wizja i misja – czy obowiązkowe

Obowiązujące obecnie przepisy prawa nie wymagają od dyrektora tworzenia misji i wizji szkoły, ani posiadania koncepcji pracy szkoły. Inaczej będzie w przypadku tworzenia koncepcji przez kandydata na dyrektora szkoły. Sprawdzamy szczegóły.

W jaki sposób rodzic może zwolnić dziecko z lekcji

W jaki sposób rodzic może zwolnić dziecko z lekcji

Zwalnianie uczniów z zajęć na prośbę rodziców rodzi wiele wątpliwości. Czy ma to być wyłącznie na piśmie z własnoręcznym podpisem, czy może być sms? Czy jest to możliwe za pomocą rozmowy telefonicznej? Czy dziecko zwalniane przez rodzica musi być przez niego odebrane osobiście czy może pójść do domu samo? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy, a co praktyka szkolna.

Przyjmowanie oraz rozpatrywanie skarg i wniosków w szkole – jaka procedura

Pytanie: Proszę o podanie podstawy prawnej do procedury przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków w szkole podstawowej. Czy wystarczy taką procedurę wywiesić w widocznym miejscu? Czy trzeba robić listę z podpisami od pracowników potwierdzającą zapoznanie się z nią?

Czy w komisji na egzaminie ósmoklasisty może być wychowawca danej klasy

Czy w komisji na egzaminie ósmoklasisty może być wychowawca danej klasy

Przepisy nie stoją na przeszkodzie, by wychowawca klasy wchodził w skład zespołu nadzorującego przebieg egzaminu ósmoklasisty. Trzeba jednak pamiętać, że w skład zespołu nie może wchodzić nauczyciel uczący przedmiotu, z którego odbywa się egzamin.

Czy uczeń z oddziału przygotowawczego może otrzymać stypendium za wyniki w nauce

Pytanie: Uczeń z oddziału przygotowawczego – czy może otrzymać stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, jeśli spełnia kryterium otrzymania tego stypendium. Jednocześnie informujemy, że statut tego nie określa.

Czy niezbędna jest zgoda rady pedagogicznej na udział uczniów w działaniach WOŚP

Pytanie: Czy udział uczniów w działaniach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, oprócz zgody rodziców uczniów, wymaga również zgody rady pedagogicznej i rady rodziców?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty