Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia

Prawidłowa organizacja pracy szkoły wiąże się ściśle ze znajomością aktualnych przepisów prawnych. Aby być na bieżąco z przepisami i nie pominąć żadnych nowości oświatowych, warto zapoznać się z poradami ekspertów, którzy odpowiadają na najtrudniejsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak zorganizować pracę biblioteki czy stołówki szkolnej, co zrobić ze zniszczonymi podręcznikami z MEN, jak zorganizować pracę szkoły w dni wolne od nauki i wiele, wiele innych.

Zmiana terminu zakończenia roku szkolnego – czy możliwa

Pytanie: Według obowiązującego obecnie rozporządzenia zajęcia kończą się w ostatni piątek czerwca. Czy zgodne z prawem możliwe jest ustalenie po Bożym Ciele właśnie 21 czerwca dodatkowo wolnego od pracy, tzw. dnia z puli dyrektorskich, a zakończenie roku 19 czerwca?

2 równolegle obowiązujące rozporządzenia o organizacji wycieczek – dla jakich szkół

Pytanie: Które rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki jest obowiązujące w szkole ponadgimnazjalnej (liceum) - z 8 listopada 2001 r. czy 25 maja 2018 r.?

Karta zgłoszenia dziecka na świetlicę – czy z klauzulą o przetwarzaniu danych

Pytanie: Czy karta zgłoszenia dziecka do świetlicy powinna posiadać klauzulę dotyczącą przetwarzania danych osobowych dziecka i rodziców/prawnych opiekunów? Jeśli tak, to jak powinna brzmieć? 

Zakończenie roku szkolnego 2 dni wcześniej – czy możliwe

Pytanie: Czy można zakończyć rok szkolny 2018/2019 dla młodzieży 2 dni wcześniej, wykorzystując tzn. godziny dyrektorskie?

Oddział integracyjny w szkole niepublicznej – zasady organizacji

Pytanie: Jako dyrektor szkoły niepublicznej planuję utworzyć oddział integracyjny. Prośba o podanie najważniejszych wskazówek organizacji takiego oddziału, szczególnie dotyczące terminów zgłaszania do organu prowadzącego i nadzorującego.

Dowóz uczniów do szkoły – czy mogą z niego skorzystać dzieci przedszkolne

Pytanie: Jesteśmy szkołą podstawową z oddziałami przedszkolnymi na wsi, w której organizowane są dowozy dzieci szkolnych do szkoły. Czy z dowozu może korzystać 3,5-letnie dziecko uczęszczające do przedszkola?

Czy przy umowie zlecenie trzeba informować, że dane są informacją publiczną

Pytanie: Czy podczas zawierania umowy zlecenie z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej należy poinformować zleceniobiorcę o tym, że jego dane identyfikacyjne oraz przedmiot i wysokość wynagrodzenia jest informacją publiczną? Czy zleceniobiorca powinien wyrazić na to zgodę? Czy takie informacje należy umieścić w klauzuli informacyjnej?

Pokaz filmu z pracownikami i uczniami – czy potrzebne są zgody na wykorzystanie wizerunku

Pytanie: Nauczyciele i uczniowie nakręcili film, w którym są przedstawione indywidualne zdjęcia wraz z podpisem (imię i nazwisko ucznia bądź pracownika szkoły oraz zajmowane stanowisko). Czy aby wyświetlić taki film na apelu szkolnym, wymagane są zebrane zgody na przetwarzanie wizerunku pracowników i uczniów?

Nauczyciel prowadzi bloga – jakie dane szkoły może ujawniać

Pytanie: Czy nauczyciel pracujący w szkole może prowadzić swojego prywatnego bloga, na którym zamieszcza informacje dotyczące działalności szkoły, zdjęcia oraz inne materiały bez zgody dyrektora szkoły? Jak wygląda powyższy problem w odniesieniu do RODO?

Wyjazdowa rada pedagogiczna – zasady organizacji

Pytanie: Jak zorganizować pedagogiczną radę wyjazdową? Ze środków przyznanych na doskonalenie pokrywany jest nocleg, szkolenie i wyżywienie. Czy należy zapewnić transport? Jeśli nie, czy pracownicy mogą dojechać prywatnymi samochodami? Czy potrzebne będzie dodatkowe ubezpieczenie na czas wyjazdu?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty