Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Podstawa programowa, szkolny plan nauczania

Przepisy prawne związane z podstawą programową zmieniają się. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi ekspertów dotyczące realizacji podstawy programowej, w tym m.in. czy nauczyciel może wymagać znajomości treści wykraczających poza podstawę programową, jakie zajęcia podlegają procedurze przyjmowania programów nauczania. Nowa podstawa to nowe obowiązki, nowe przepisy i wytyczne! Zapoznaj się z nimi i przekaż swoim nauczycielom!

Podręczniki inne niż rządowe – czy szkoła może zakupić

Pytanie: Szkoła podstawowa korzysta z rządowego podręcznika. W tym roku przedstawiciel wydawnictwa zaproponował, że gdy nauczyciele klasy I wybiorą ich ćwiczenia, nieodpłatnie wydawnictwo da uczniom ich podręcznik. Czy taka oferta jest zgodna z aktualnymi przepisami i szkoła może z niej skorzystać?

Jakie zajęcia podlegają procedurze przyjmowania programów nauczania

Pytanie: Czy program zajęć z wychowawcą w liceum podlega zatwierdzeniu zgodnie z procedurą przyjmowania programów nauczania w szkole? Czy zajęcia pozalekcyjne też powinny mieć plany nauczania zatwierdzone według tej procedury?

Wprowadzenie autorskiego programu nauczania wychowania fizycznego - zadania dyrektora

Pytanie: Nauczyciel wychowania fizycznego w gimnazjum chce opracować i wdrożyć swój autorski program nauczania. Jakie kroki musi podjąć dyrektor, żeby działać zgodnie z prawem, wprowadzając program?

Opiniowanie podręczników do nauki religii

Pytanie: Czy zapisy § 22ab ustawy o systemie oświaty dotyczące opiniowania i ustalania zestawów podręczników i materiałów ćwiczeniowych dotyczą także religii?

Zatwierdzenie więcej niż jednego podręcznika do nauki języka obcego

Pytanie: W liceum pracuje kilkoro nauczycieli języka angielskiego. Od września 2015 r. każdy z nich chciałby korzystać z innego podręcznika do nauki angielskiego w klasach pierwszych liceum? Czy jest to możliwe?

Dodatkowy przedmiot wprowadzony do planu nauczania - czy wymaga opiniowania co roku

Pytanie: Czy rada rodziców musi co roku opiniować wprowadzenie dodatkowego przedmiotu np. języka niemieckiego w szkole podstawowej, gdy został on wprowadzony do szkolnego planu nauczania?

Dopuszczenie do użytku programów nauczania - termin

Pytanie: Do kiedy dyrektor szkoły powinien zatwierdzić programy nauczania do realizacji w danym cyklu kształcenia?

Szkolny program nauczania - zatwierdzany czy sprawdzany przez dyrektora?

Pytanie: Czy zgodnie  ze zmianą ustawy o systemie oświaty z 30 maja 2014 roku dyrektor szkoły zobowiązany jest po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej zatwierdzić program do realizacji w danym cyklu kształcenia? Czy raz dopuszczony do realizacji program nauczyciel musi przedstawiać dyrektorowi w kolejnych latach realizacji?

10 działań ratujących podstawę programową, której realizacja jest zagrożona

Zdarza się, że mimo monitorowania realizacji podstawy programowej, istnieje ryzyko, że nie zostaje ona zrealizowania przez nauczyciela danego przedmiotu. Sprawdź, co może i powinien zrobić dyrektor szkoły, który widzi, że realizacja podstawy programowej jest zagrożona.

Czas obowiązywania szkolnego programu nauczania

Pytanie: Program nauczania w danej szkole dopuszcza do użytku jej dyrektor na wniosek nauczyciela. Jak długo ten dopuszczony program obowiązuje? Czy co roku dopuszczamy programy nauczania? 

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty