Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Samodzielny powrót ze szkoły dziecka z zespołem Aspergera

Pytanie: Czy uczeń gimnazjum posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm (zespół Aspegrera) może samodzielnie dojeżdżać do szkoły autobusem (PKS), czy też powinien towarzyszyć mu opiekun? Czy rodzice ucznia powinni złożyć jakieś oświadczenie w szkole, jeśli chcą, aby uczeń sam dojeżdżał do szkoły?

Alkohol na wycieczce - działania nauczyciela, dyrektora szkoły i kuratorium

Pytanie: Uczniowie gimnazjum na wycieczce pili alkohol. Wychowawczyni klasy potwierdziła ten fakt po powrocie z wycieczki na spotkaniu z rodzicami, tłumacząc, że nic się nie stało, bowiem zapanowała nad sytuacją. Po kilku miesiącach do zdarzenia rodzic pisze oficjalną skargę na wychowawcę - do dyrektora szkoły i do kuratorium. Co powinien w takiej sytuacji zrobić dyrektor, a co kuratorium?  

Przemoc nauczyciela wobec uczniów - postępowanie dyrektora

Pytanie: Nauczycielka przynajmniej dwukrotnie wymierzyła uczniom klapsy. Jak powinien zareagować dyrektor, mając wiedzę o naruszeniu nietykalności cielesnej uczniów?

Drobny uraz a wypadek - postępowanie i zasady kwalifikowania

Pytanie: Placówka oświatowa wychowania pozaszkolnego posiada teren rekreacyjno sportowy - plac zabaw. Zgodnie z regulaminem obowiązującym na placu zabaw za bezpieczeństwo bawiących się dzieci odpowiadają ich rodzice i opiekunowie. Zdarza się jednak, że dzieci zwłaszcza w wieku szkolnym, bawią się bez opieki. Podczas zabaw zdarzają się urazy, które trudno nazwać wypadkiem: otarcia naskórka, skaleczenie, zadrapanie, ukąszenie np. osy. Jako placówka jesteśmy wyposażeni w apteczki pierwszej pomocy i udzielamy jej np. przemycie rany wodą utlenioną i przyklejenie plasterka itp. Jak kwalifikować te urazy - uczniowie nie są na placu zabaw pod opieką nauczyciela tylko za ich bezpieczeństwo odpowiadają rodzice/opiekunowie? Czy te urazy należy kwalifikować jako wypadki? Czy sporządzać protokoły? Czy o każdym przyklejeniu plasterka informować rodziców? Obecnie posiadamy rejestr udzielania pierwszej pomocy i odnotowujemy zgłoszone obrażenie oraz  co i kiedy zostało zastosowane do  udzielenia pierwszej pomocy i komu.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo ucznia przebywającego na terenie szkoły po zakończeniu lekcji

Pytanie: Kto ponosi odpowiedzialność za ucznia, który po lekcjach przebywa na terenie boiska szkolnego lub budynku szkoły? Uczeń ma zgodę rodziców na samodzielne opuszczanie szkoły.

Postępowanie w razie wypadku i zapisy dotyczące bezpieczeństwa - w statucie czy w osobnych dokumentach?

Pytanie: Czy procedury postępowania w razie wypadku na terenie szkoły mają stanowić element statutu, czy powinny istnieć jako oddziale dokumenty szkolne? Co z regulaminami np. pracowni komputerowej, pracowni biologicznej, świetlicy - czy są elementami statutu czy również są oddzielnymi dokumentami?

Uprawnienia pracowników szkoły do przewozu uczniów busem szkolnym

Pytanie: Szkoła posiada busa szkolnego do przewożenia uczniów. Jakie uprawnienia powinien posiadać pracownik szkoły przewożący nim uczniów do domu po lekcjach lub na wycieczki? Czy wicedyrektor, nauczyciele oraz inni wyznaczeni pracownicy (obsługa) mogą przewozić wychowanków szkoły?

Za karę - dłuższe lekcje

Pytanie: Nauczyciel ze względu na złą dyscyplinę w klasie przedłuża lekcję o kilka minut w związku z tym dzieci tracą przerwę. Rodzice złożyli skargę, że przedłużanie lekcji jest niezgodne z prawem. Czy takie postępowanie nauczyciela jest wbrew przepisom?

Brak środków finansowych na zabezpieczenie obiektu szkolnego

Pytanie: W jaki sposób dyrektor szkoły może się zabezpieczyć przed konsekwencjami wynikającymi z posiadania niezabezpieczonego odpowiednio boiska szkolnego, otrzymanego od gminy? Do organu prowadzonego został skierowany wniosek o pilne przeznaczenie środków finansowych na zabezpieczenie tego obiektu.

Uczeń zarażony wirusem HIV - zasady zachowania bezpieczeństwa

Pytanie: Rodzic poinformował mnie, że dziecko uczęszczające do naszej szkoły jest nosicielem wirusa HIV. Rodzic nie jest zainteresowany nagłaśnianiem tej kwestii. Obecnie dziecko jest objęte specjalistyczną opieką, ma także orzeczenie o niepełnosprawności z tego powodu. W związku z ochroną danych osobowych oraz uwzględniając bezpieczeństwo wszystkich zainteresowanych (nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz uczniowie, rodzice), jaki sposób jest najbardziej odpowiedni aby wszyscy zachowali odpowiednie procedury bezpieczeństwa? Czy dobrym rozwiązaniem jest napisanie zarządzenia, w którym powołałabym się na ,,choroby zakaźne - ogólnie" i zobowiązała do przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty