Pytanie: Na placu szkolnym miał miejsce wypadek ucznia oczekującego na autobus szkolny. Po sporządzeniu protokołu powypadkowego rodzice ucznia wnieśli do niego zastrzeżenia. Po ustosunkowaniu się do zastrzeżeń rodzica dyrektor przekazał całą dokumentacje związaną z wypadkiem organowi prowadzącemu. Jakie powinny być dalsze działania organu prowadzącego?
Pytanie: Jaki jest termin na wypełnienie protokołu powypadkowego ucznia będącego pod opieką szkoły?
Pytanie: Dziecku zaginął lub został skradziony w szkole telefon komórkowy. Rodzice zgłosili sprawę na policji. Co powinien zrobić w tej sytuacji dyrektor szkoły. Czy także musi zgłosić sprawę na policji? Czy szkoła odpowiada za wszystkie przedmioty, które mają uczniowie, czy tylko za pozostawione w szatni?
Pytanie: Czy dziecko 6-letnie może samo wracać ze szkoły do domu? W szkole jest zgoda matki samotnie wychowującej dziecko na jego samodzielny powrót do domu. Dziecko samo przychodzi do szkoły, mieszka niedaleko, a matka nie ma możliwości odbioru, nie ma też krewnych, którzy mogliby pomóc. Czy szkoła może respektować taką zgodę rodzica , która jest niezgodna z prawem - dziecko nie ukończyło 7. roku życia.
Pytanie: W szkole jest wydzielone pomieszczenie spełniające funkcję szatni dla uczniów. Szatnia jest ogólnodostępna, nie ma na etacie pracownika, który realizowałby zdania szatniarza. W czasie przerw w szatni przebywa pracownik obsługi, który dba o ogólny porządek, w czasie kiedy uczniowie sami odwieszają lub pobierają swoje kurtki. W ostatnim czasie rodzic zgłosił uszkodzenie kurtki, oczekując rozwiązania tej sytuacji, tj. zwrotu kosztów. Jak ma postąpić dyrektor w tej sytuacji? W szatni wisi informacja, że za okrycia wierzchnie oraz pozostawione w nich rzeczy szkoła nie ponosi odpowiedzialności.
Pytanie: Coraz częstsze są przypadki przemocy psychicznej uczniów wobec innych uczniów lub nauczycieli w internecie. Jak powinna reagować szkoła w takich sytuacjach?
Pytanie: Czy uczeń gimnazjum posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm (zespół Aspegrera) może samodzielnie dojeżdżać do szkoły autobusem (PKS), czy też powinien towarzyszyć mu opiekun? Czy rodzice ucznia powinni złożyć jakieś oświadczenie w szkole, jeśli chcą, aby uczeń sam dojeżdżał do szkoły?
Pytanie: Uczniowie gimnazjum na wycieczce pili alkohol. Wychowawczyni klasy potwierdziła ten fakt po powrocie z wycieczki na spotkaniu z rodzicami, tłumacząc, że nic się nie stało, bowiem zapanowała nad sytuacją. Po kilku miesiącach do zdarzenia rodzic pisze oficjalną skargę na wychowawcę - do dyrektora szkoły i do kuratorium. Co powinien w takiej sytuacji zrobić dyrektor, a co kuratorium?
Pytanie: Nauczycielka przynajmniej dwukrotnie wymierzyła uczniom klapsy. Jak powinien zareagować dyrektor, mając wiedzę o naruszeniu nietykalności cielesnej uczniów?
Pytanie: Placówka oświatowa wychowania pozaszkolnego posiada teren rekreacyjno sportowy - plac zabaw. Zgodnie z regulaminem obowiązującym na placu zabaw za bezpieczeństwo bawiących się dzieci odpowiadają ich rodzice i opiekunowie. Zdarza się jednak, że dzieci zwłaszcza w wieku szkolnym, bawią się bez opieki. Podczas zabaw zdarzają się urazy, które trudno nazwać wypadkiem: otarcia naskórka, skaleczenie, zadrapanie, ukąszenie np. osy. Jako placówka jesteśmy wyposażeni w apteczki pierwszej pomocy i udzielamy jej np. przemycie rany wodą utlenioną i przyklejenie plasterka itp. Jak kwalifikować te urazy - uczniowie nie są na placu zabaw pod opieką nauczyciela tylko za ich bezpieczeństwo odpowiadają rodzice/opiekunowie? Czy te urazy należy kwalifikować jako wypadki? Czy sporządzać protokoły? Czy o każdym przyklejeniu plasterka informować rodziców? Obecnie posiadamy rejestr udzielania pierwszej pomocy i odnotowujemy zgłoszone obrażenie oraz co i kiedy zostało zastosowane do udzielenia pierwszej pomocy i komu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty