Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Czy dyrektor ma obowiązek zorganizowania nauczania zdalnego dla jednego ucznia

Czy dyrektor ma obowiązek zorganizowania nauczania zdalnego dla jednego ucznia

Zdarza się, że pojedynczy uczniowie klasy przebywają na kwarantannie. Co ma zrobić dyrektor, gdy pozostała część klasy pracuje stacjonarnie. Czy jest obowiązek organizacji zdalnej nauki dla jednego ucznia?

rodzice nie chcą przebadać dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej

Gdy rodzice nie chcą przebadać dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej…

W sytuacji, gdy szkoła jest pewna, że brak reakcji rodziców na prośbę przebadania dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej działa na niekorzyść dziecka i krzywdzi je, powinna podjąć odpowiednie działania. Jeśli szkoła obserwuje zaniedbania w wykonywaniu obowiązków rodzicielskich oraz niechęć do współpracy ze szkołą, powinna wystąpić do sądu o wgląd w sytuację rodzinną dziecka.

Jak opracować procedurę postępowania na wypadek palenia przez uczniów

Pytanie: Dyrektor powołał zespół do opracowania procedury postępowania na wypadek palenia papierosów przez uczniów w szkole i w okolicy w czasie przerw. Jak prawidłowo opracować taką procedurę? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Czy dyrektor technikum może skierować ucznia na ponowne badania

Pytanie: Do technikum uczęszcza uczeń, u którego w czasie badań wstępnych nie stwierdzono przeciwwskazań do kształcenia się w zawodzie technik elektryk. W trakcie nauki (w klasie 3) u ucznia zdiagnozowano padaczkę. Czy w związku z powyższą diagnozą dyrektor szkoły zobowiązany jest skierować ucznia na powtórne badania do lekarza medycyny pracy? Jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów prawa?

Nasilone zachowania agresywne ucznia – czy nauczyciel może odmówić pracy

Pytanie: Jakie środki eliminujące zagrożenie zdrowia pracowników ze strony niepełnosprawnego intelektualnie ucznia w przypadku nasilonych zachowań agresywnych musi podjąć dyrektor, by nauczyciele mogli realizować zadania? Co zrobić w sytuacji, gdy nauczyciel odmawia pracy z danym uczniem, bo się go boi?

Czy uczeń ma prawo nagrywać lekcje i rozpowszechniać je w mediach społecznościowych

Pytanie: Uczeń nagrywa lekcje, w których uczestniczy, bez wiedzy prowadzącego (dotyczy lekcji stacjonarnych i zdalnych)? Czy ma prawo nagrywane lekcje rozpowszechniać, np. w mediach społecznościowych?

Na jakiej zasadzie wprowadzić w szkole program dbający o dobrostan uczniów

Pytanie: Zespół szkół przygotowuje się na powrót uczniów do szkoły (jesteśmy szkołą podstawową z oddziałami przedszkolnymi i w zespole z LO). Chcemy wprowadzić regularny „Program dbania o dobrostan uczniów”. Jakie regulacje zastosować, żeby takie wsparcie wdrożyć w placówce dla wszystkich uczniów?

W jakim wieku dziecko może pozostać w domu bez opieki osoby pełnoletniej

Pytanie: Kto odpowiada za bezpieczeństwo dzieci (uczniów) w domu w czasie nauki zdalnej i w czasie przerwy pomiędzy lekcjami on-line w przypadku kiedy w domu ucznia nie ma pełnoletniego opiekuna?

Ograniczone prawa rodzicielskie – jakich informacji o dziecku można udzielać

Pytanie: Rodzice dziecka klasy VI są po rozwodzie. Wykonanie władzy rodzicielskiej powierzono matce, a ojcu ograniczono do współdecydowania w istotnych sprawach dziecka (tj. wyjazdów zagranicznych powyżej jednego miesiąca i kierunku kształcenia). Z treści postanowienia rozumiemy, że tylko w tych wymienionych sprawach ojciec ma współdecydować z matką. Czy szkoła powinna w tym wypadku udzielać ojcu informacji o sytuacji szkolnej ucznia, jego ocenach itp.?

(I)	Wypadek ucznia podczas zajęć zdalnych – kto za niego odpowiada

Wypadek ucznia podczas zajęć zdalnych – kto za niego odpowiada

W razie wypadku ucznia konieczne jest przeprowadzenie stosownego postępowania i ustalenie okoliczności zdarzenia. W wielu przypadkach odpowiedzialność za to zdarzenie ponosić będzie szkoła. A gdy wypadek zdarzy się w czasie prowadzenia kształcenia zdalnego? Może to wydawać się absurdalne, ale nie jest wykluczone np. podczas ćwiczeń wykonywanych w ramach wychowania fizycznego.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty