Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Realizacja obowiązku szkolnego

Przepisy prawne związane z realizacją obowiązku szkolnego w ostatnich latach ciągle się zmieniają. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz aktualne porady ekspertów dotyczące spełniania przez uczniów obowiązku szkolnego - wytyczne, wskazówki, postępowanie. Dowiesz się, jak prowadzić dokumentację związaną m.in. ze spełnianiem obowiązku szkolnego poza szkołą czy przekazywaniem informacji o realizacji obowiązku szkolnego dyrektorom innych placówek.

Czy pełnoletnia uczennica w ciąży może być skreślona z listy uczniów

Pytanie: Czy istnieją szczególne przepisy dotyczące traktowania w szkole uczennic w ciąży? Czy w przypadku gdy pełnoletnia uczennica będąca w ciąży, nie wywiązuje się z obowiązku szkolnego, nie uczęszcza na zajęcia lekcyjne, może zostać skreślona z listy uczniów w typowym trybie, decyzją dyrektora, na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu szkolnego?

Uczeń nie chodzi do szkoły – jakie kroki podjąć

Pytanie: Co powinna zrobić szkoła w przypadku, gdy uczeń nie uczęszcza do szkoły, np. w marcu na 20 dni nauki miał 14 dni nieobecnych i nieusprawiedliwionych? Rodzic-matka nie zgłosiła się do tej pory do szkoły. Wykorzystano komunikację ustną, telefoniczną i pisemną (dwa listy polecone za potwierdzeniem odbioru).

5-latek realizujący wychowanie przedszkolne – jakie dokumenty przygotować

Pytanie: Dziecko 5-letnie ma iść do przedszkola jako 6-latek, decyzja rodzica. Jakie dokumenty przedszkole musi przygotować? Bo opinia z poradni PP jest mile widziana, ale niekonieczna. Koniecznością też jest roczne przygotowanie przedszkolne na pewno i wydanie takiego zaświadczenia, odnośnie jego odbywania. Czy jeszcze do tego jest konieczna opinia od wychowawcy?

Egzamin klasyfikacyjny ucznia nauczania domowego klasy I

Pytanie: Czy dziecko realizujące w klasie I szkoły podstawowej nauczanie domowe zdaje egzamin klasyfikacyjny? Jeżeli zdaje, to w jakiej formie? Z jakich przedmiotów? Czy na prośbę rodziców, egzamin ten może odbyć się już w maju?

Kto dokonuje odroczenia obowiązku szkolnego

Pytanie: Dziecko uczęszcza do oddziału przedszkolnego (nie zamieszkuje w obwodzie szkoły, w której realizuje ww. obowiązek). Rodzice złożyli wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego i wolę kontynuowania przygotowania przedszkolnego w dotychczasowej szkole. Kto wydaje decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego: dyrektor tej szkoły, do której uczęszcza dziecko, czy dyrektor szkoły, w obwodzie której dziecko zamieszkuje?

Rezygnacja z realizacji obowiązku szkolnego w domu w II semestrze – co z egzaminami

Pytanie: Pytanie dotyczy ucznia klasy trzeciej gimnazjum, który w ubiegłym roku szkolnym i tym roku szkolnym realizował obowiązek szkolny w domu (edukacja domowa). Rodzice ucznia zdecydowali, że chcą, aby uczeń realizował obowiązek szkolny w szkole. Zgodnie z przepisami uczeń powinien na koniec zdać egzaminy klasyfikacyjne. Jak w takiej sytuacji rozwiązać problem klasyfikacji tego ucznia, który od II semestru realizuje obowiązek szkolny w szkole? Czy teraz powinien zdawać egzaminy, czy zaliczyć pierwszy semestr u nauczycieli poszczególnych przedmiotów?

Czy konieczne jest zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą

Pytanie: Uczennica z obwodu szkoły realizuje obowiązek szkolny (gimnazjum klasa II) w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym. Posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawności sprzężone - upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym, niepełnosprawność ruchowa oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Z ośrodkiem podpisane zostało porozumienie. Czy powinnam wydać decyzję o realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą?

Powtarzanie klasy przez ucznia spełniającego obowiązek szkolny poza szkołą

Pytanie: Czy uczeń klasy I-III, spełniający obowiązek szkolny poza szkołą (w edukacji domowej), może powtarzać klasę? Jeśli tak, to jakie kroki powinni podjąć rodzice i dyrekcja szkoły?

Czy można skreślić ucznia z listy uczniów w szkole podstawowej

Pytanie: Czy w szkole podstawowej istnieje możliwość skreślenia ucznia z listy uczniów bądź przeniesienie go do innej szkoły?

Czy można zawiesić ucznia w jego prawach

Pytanie: Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami można ucznia zawiesić w jego prawach? Proszę o odpowiedź w stosunku do ucznia niepełnoletniego i pełnoletniego.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty