Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Rekrutacja i przechodzenie uczniów z innej szkoły

Przepisy prawne związane z przechodzeniem uczniów do innych szkół ciągle się zmieniają. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz aktualne porady, wskazówki dotyczące przechodzenia uczniów - jakie warunki trzeba spełnić, czy można przyjąć ucznia wracającego z zagranicy i do jakiej klasy przyjąć takiego ucznia. Dowiesz się także, co zrobić, gdy uczeń nie posiada świadectwa z poprzedniej szkoły!

Zmiana szkoły podczas wakacji

Jaka procedura obowiązuje przy zmianie szkoły podczas wakacji

Przepisy oświatowe nie zawierają precyzyjnych uregulowań dotyczących postępowania w przypadku zmiany szkoły podczas wakacji. Wydaje się jednak, że najlepiej byłoby, gdyby uczeń został przyjęty z datą 1 września 2023 r. W tej sytuacji zastosowanie mają przepisy art. 164 ust. 1 i 2 ustawy Prawo oświatowe.

Przejście ucznia do innej szkoły – jak uzupełnić różnice programowe z przedmiotów, których nie realizował

Pytanie: Uczeń zmienił szkołę, w ramowych planach nauczania nie realizował niektórych przedmiotów, np. plastyka, muzyka, przyroda. Obecnie uczęszcza w nowej szkole do klasy, w której przedmioty te zostały już zrealizowane. Czy uczeń powinien zdawać egzamin klasyfikacyjny z tego przedmiotu, który nie realizował w poprzedniej szkole?

Uzupełnianie różnic programowych z przyrody i techniki przez uczniów z Ukrainy

Pytanie: Pytanie dotyczy wyrównywania różnic programowych dla uczniów z Ukrainy, szczególnie z przedmiotów przyroda i technika. W rozporządzeniu jest mowa o uczniach kl. 7 i 8, jak natomiast traktować uczniów w niższych klasach?

Oddział przygotowawczy od 1 września 2022 – czy dyrektor musi ponownie wydać zarządzenie

W poprzednim roku powstawały w szkołach oddziały przygotowawcze, które w większości miały funkcjonować do końca roku szkolnego 2021/2022. Dyrektorzy wydawali wtedy zarządzenia o powołaniu zespołu kwalifikującego uczniów do tych oddziałów. Co w przypadku gdy te oddziały mają dalej działać od 1 września 2022 r.? Czy dyrektor musi powtórzyć czynności i wydać zarządzenie o powołaniu zespołu kwalifikującego, a także dokonać kwalifikacji uczniów?

Jakie są procedury przyjęcia dziecka z zagranicy do szkoły

Pytanie: Dziecko jedenastoletnie do tej pory uczyło się w Anglii. Rodzice twierdzą, że mówi i rozumie w języku polskim, a także pisze. Czy dziecko musi być przebadane przez poradnię, by stwierdzić jego poziom wiedzy i do której klasy ma uczęszczać? Rodzice chcą zapisać go do klasy V. Czy przysługują mu jakieś zajęcia dodatkowe?

Brak świadectwa wykształcenia średniego a przyjmowanie do szkół

Pytanie: W zawiązku z obecną sytuacją w Ukrainie, wielu kandydatów do szkoły nie posiada przy sobie świadectwa pełnego wykształcenia średniego, które jest warunkiem przyjęcia do szkoły policealnej. W jaki sposób weryfikować wykształcenie osób pochodzących z Ukrainy?

Jak kwalifikować dziecko z Ukrainy do odpowiedniej klasy

Pytanie: Matka z Ukrainy zgłosiła się do dyrektora szkoły w zespole szkolno-przedszkolnym w celu zapisania dziecka urodzonego w styczniu 2015 r. do klasy I (dziecko na Ukrainie uczęszczało do klasy I). W Polskim systemie dzieci urodzone w 2015 r. uczęszczają do zerówki. Czy dyrektor zespołu powinien przyjąć ucznia do klasy I czy do zerówki?

Dane ojca w zgłoszeniu do szkoły, gdy jest pozbawiony praw rodzicielskich

Pytanie: W zgłoszeniu dziecka do I klasy matka wpisała swoje dane, ale nie wypełniła danych ojca, twierdząc, że jest pozbawiony praw rodzicielskich. Czy powinno być wpisane imię i nazwisko ojca niezależnie od jego stanu prawnego. Czy na dowód tego faktu matka powinna dostarczyć do szkoły postanowienie sądu?

Narzucanie kryteriów rekrutacyjnych przez organ prowadzący – czy jest możliwe

Pytanie: Czy organ prowadzący może narzucić dyrektorowi wpisanie do kryteriów rekrutacji pierwszeństwa dla kandydatów z danego powiatu? Sugestia organu jest taka, żeby kandydatów spoza powiatu umieszczać na liście rezerwowej. Chodzi o szkołę ponadpodstawową.

Przyjęcie dziecka do szkoły specjalnej – czy na podstawie oryginału orzeczenia

Pytanie: Czy przyjmując dziecko do szkoły specjalnej, szkoła musi otrzymać oryginał orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego? Czy wystarczy kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty