Nauczyciele mają prawo do trzynastki niezależnie od okresu przepracowanego jeżeli zostali zatrudnieni zgodnie z organizacją pracy szkoły. Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym obejmuje wyjątkiem „nauczyciela” i „organizację pracy szkoły” bez definiowania tych pojęć. Sprawdź, czy na podstawie tego przepisu trzynastkę otrzymają także nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu.
Korzystanie z urlopu macierzyńskiego jest jedną z okoliczności, które uzasadniają przyznanie dodatkowego wynagrodzenia niezależnie od okresu przepracowanego. Sprawdź, czy trzynastkę należy wypłacić także pracownicom, których umowy zostały przedłużone do dnia porodu oraz jak obliczyć wysokość trzynastki osobom, które nabyły prawo do trzynastki choć nie świadczyły efektywnie pracy.
Pytanie: Nauczyciel rozwiązał stosunek pracy w dniu 31 sierpnia 2020 r. bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 55§1(1) Kodeksu pracy. Czy z tego powodu utracił prawo do trzynastki?
Zawieszenie zajęć w dniach 12-25 marca 2020 r. bez regulacji dotyczącej pracy zdalnej, przebywanie pracowników w gotowości do pracy, korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz przebywanie na kwarantannie i w izolacji – to okresy, które budzą najwięcej wątpliwości z punktu widzenia prawa do trzynastki pracowników szkoły za 2020 rok. Zobacz, jak ustalić okres przepracowany w 2020 roku.
Pytanie: Czy okres korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w okresie epidemii koronawirusa wliczany jest do okresu przepracowanego, wliczanego do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Pytanie: Nauczycielka była zatrudniona w naszej szkole w okresie od 01.09.2019 r. do 26.06.2020 r. Następnie została zatrudniona od 29.09.2020 r. do 25.06.2021 r. i w tym okresie wykorzystała 9 dni zwolnienia lekarskiego. Czy przysługuje jej dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka) za rok 2020 ? Czy w takim przypadku należy zsumować okresy zatrudnienia czy nie?
Pytanie: Nauczycielka przez cały 2019 r. była zawieszona w pełnieniu obowiązków. Obecnie została uniewinniona i wnosi o wypłacenie trzynastki za ten rok. Czy ma do niej prawo?
Gdy do 31 marca na konto nie wpłynie dodatkowe wynagrodzenie roczne, pracownicy mogą chcieć kwestionować decyzję dyrektora o braku jego wypłaty. Sprawdźmy, czy i kiedy warto wchodzić w spór o prawo do trzynastki.
Pytanie: Czy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za poprzedni rok nauczycielowi, który jest obecnie zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych?
Pytanie: Czy otrzymany przez nauczyciela w 2019 ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wlicza się do podstawy naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za ten rok?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty